Jak działa bębnowa suszarka z pompą ciepła?

Suszarki bębnowe to urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością w gospodarstwach domowych. Wynika to z wygody w suszeniu prania, które nie jest zależne od warunków domowych i pogody.

Na rynku dostępne są suszarki do ubrań różnego typu. Częstym wyborem są obecnie urządzenia z pompą ciepła. Pozwalają one bowiem na delikatne suszenie odzieży, bez uszkadzania tkanin. Zapewniają one także spore oszczędności energii.

Budowa i sposób działania suszarki bębnowej z pompą ciepła

Absorbuje ona ciepło z otoczenia i przekierowuje energię do wnętrza, inaczej mówiąc, do bębna. Wytworzone w urządzeniu gorące powietrze ma na celu podgrzewanie chłodnego powietrza w cyklach suszenia. Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła posiada podobny system chłodzenia do lodówki. Składa się on z kompresora, parownika i skraplacza. W starszych wersjach suszenie odbywa się za pomocą rezystora grzejnego. Taki model suszarki do bielizny, w chłodnej strefie, schładza wilgotne powietrze i kondensuje je w formie wody. W ciepłej strefie z kolei następuje podgrzewanie schłodzonego powietrza na to samo ciepłe, które zostało wydzielone podczas chłodzenia.

Proces suszenia w suszarce z pompą ciepła

W suszarce z pompą ciepła proces suszenia ubrań odbywa się w kilku krokach:

1) Czynnik chłodniczy jest sprężany w kompresorze. Wzrasta jego ciśnienie i temperatura.

2) Ogrzany do odpowiedniej temperatury czynnik chłodniczy przepływa przez wymiennik ciepła. W tym miejscu przekazuje on transportowane ciepło i ogrzewa powietrze procesowe. Jest ono następnie wtłaczane do bębna, w którym znajdują się ubrania.

3) Po schłodzeniu ciekły czynnik chłodniczy jest wprowadzany do kapilary. W tym miejscu następuje jego rozprężenie. Wówczas spada temperatura i ciśnienie czynnika.

4) Czynnik chłodniczy jest transportowany do parownika. Odbiera w tym miejscu wilgoć od powietrza procesowego z bębna, pobraną z ubrań, która odpompowywana jest do specjalnej szuflady na wodę.

Suszenie w suszarce z pompą ciepła ma wiele zalet. Podstawową z nich jest niższa temperatura pracy, co jest korzystne dla tkanin, które przez to są w stanie wytrzymać więcej cykli niż standardowo. To jednak nie wszystkie zalety suszarek z pompą ciepła. Wyróżnia je także oszczędność energii.

Oszczędność energii dzięki zastosowaniu pompy ciepła

Suszarka bębnowa do ubrań z pompą ciepła, w porównaniu z tradycyjną suszarką bębnową może zużywać aż 60% energii elektrycznej mniej. Przekładając to na średnioroczną liczbę cykli, szacowaną na 160, oznacza to, że przeciętne gospodarstwo domowe, przy obecnych cenach energii elektrycznej zapłaci za korzystanie z tradycyjnej suszarki ok. 440 złotych, a z suszarki z pompą ciepła – zaledwie 160 złotych.

Innowacyjne funkcje i technologie w suszarkach do ubrań

Nowoczesne suszarki bębnowe do ubrań z pompą ciepła wyposażone są w szereg ciekawych funkcji i technologii. Ułatwiają one suszenie, zwiększając wygodę użytkowników takich urządzeń. Najlepsza suszarka bębnowa, taka jak sprzęt marki Electrolux, posiada systemy inteligentnego zarządzania wilgotnością czy funkcje dodatkowego osuszania powietrza. Wpływają one na jakość suszenia oraz komfort użytkowania urządzenia. Dzięki nim minimalizowane jest ryzyko wyjęcia zbyt zawilgoconych ubrań z wnętrza suszarki.

Wskazówki dotyczące eksploatacji i konserwacji suszarki bębnowej z pompą ciepła

Aby nasza suszarka kondensacyjna z pompą ciepła pracowała jak najdłużej, powinniśmy stosować się do podstawowych zasad jej użytkowania. Po pierwsze, istotne jest prawidłowe rozmieszczenie ubrań, najlepiej tak, by przylegały one do bębna, a nie do szyby. Nie można także przeładowywać urządzenia i trzeba się w tej kwestii stosować do zaleceń producenta w poszczególnych programach. W innym przypadku cały proces będzie trwać zbyt długo, a jego skutkiem będą zawilgocone ubrania, nawet po przejściu całego cyklu suszenia.

Oprócz tego dłuższą żywotność suszarce zapewnia dbanie o czystość filtra i opróżnianie go po każdym suszeniu z kłaczków. Nie można jednak zapomnieć o konserwacji innych elementów tego urządzenia. Jeśli chodzi o znajdujący się na dole, za filtrem parownik, powinno się go oczyszczać raz na 8-10 cykli. Pomocne w tym będą wykałaczki lub pędzel z długim i szorstkim włosiem. Blaszki powinniśmy czyścić zawsze z góry na dół, nigdy horyzontalnie, ponieważ łatwo można je wygiąć.

Suszarki bębnowe z pompą ciepła to urządzenia, które mają wiele zalet. Wyróżniają się one przede wszystkim delikatnym traktowaniem różnych tkanin i wysoką efektywnością energetyczną. To dlatego są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych suszarek bębnowych i warto rozpatrzyć w związku z tym ich zakup, by móc jak najlepiej wysuszyć pranie.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Podziel się swoją opinią