Jak dopasować rozmiar monitora do stanowiska pracy? Poradnik

Popularność pracy zdalnej rośnie, rośnie też świadomość tego, jak należy wyposażyć swoje domowe biuro, by pracowało się wygodnie, ergonomicznie i bezpiecznie. Sprawdź, jak dobrze wybrać rozmiar monitora w zależności od tego, jak pracujesz!

Rozmiar monitora zależy od tego, gdzie siedzisz i czym się zajmujesz

Monitor bywa dla wielu osób niezbędny do pracy – nawet wśród osób, które korzystają z laptopa. Powód jest prosty – monitory zewnętrzne są z reguły większe (nawet znacznie) od matrycy laptopa, wobec czego łatwiej jest czytać, pisać czy rysować lub projektować.

Przy wyborze sprzętu należy kierować się ergonomią – przyjmuje się ogólną zasadę, że przy biurku o głębokości 60-70 cm powinno się wybierać monitor o maksymalnej wielkości 24-27 cali. Jeżeli zaś siedzisz bliżej, np. w odległości 50 cm, powinien Ci wystarczyć monitor 21 cali.

Większe, czyli pomiędzy 27 a 32 cali, nadają się dla osób pracujących w większym oddaleniu, np. przy biurku narożnym. Ludzki wzrok najlepiej rejestruje obraz w polu 60 stopni, co można przełożyć na idealną przekątną względem dystansu od biurka.

4K czy Full HD? Uważaj na pułapki!

Drugim ważnym aspektem przy wyborze monitora jest jego rozdzielczość. Choć wydawać by się mogło, że im większy, tym lepszy, to przy nieodpowiedniej rozdzielczości możesz sobie utrudnić pracę.

Ogromny monitor z niższą rozdzielczością sprawi, że niektóre elementy mogą się rozmazywać, a Ty odczujesz zmęczenie wzroku. Mówi się, że próg sensowności to kupno monitora FHD do 24 cali, QHD powyżej 27 cali, zaś 4K ma sens przy monitorze 32 cale – i większym.

Pamiętaj jednak, że są to tylko ogólne wskazówki, bo w niektórych branżach, np. przy projektowaniu grafik, obróbce zdjęć czy pracy z wideo, i rozdzielczość, i rozmiar monitora muszą być najwyższej jakości. W tego typu zawodach liczy się wierność odwzorowania barw i możliwość dostrzeżenia najdrobniejszych szczegółów.

Dwa monitory czy jeden ultrapanoramiczny?

Wiele osób używa dwóch monitorów, dzięki czemu mogą poszerzyć spektrum widocznych na nim elementów. Dwa monitory po 24 cale to dobra opcja, ale jeśli pracujesz z montażem wideo czy piszesz teksty, fakt istnienia ramek pomiędzy monitorami może Cię drażnić.

Monitor ultrapanoramiczny jest dobrym wyjściem, jeśli Twoje biurko jest odpowiednio duże, szerokie i głębokie – musi on być dobrany pod kątem krzywizny, tak, aby korzystanie z niego miało sens i aby można było objąć wzrokiem wszystkie zakamarki.

Pamiętaj także, że zbyt duży monitor przy małej głębokości biurka sprzyja także powstawaniu problemów z kręgosłupem czy szyją. Pracuje się wówczas utrzymując głowę w wymuszonej, nienaturalnej pozycji, co może prowadzić do zmęczenia i dyskomfortu.

Monitor przydaje się tak naprawdę w niemal każdym rodzaju pracy przy komputerze, nawet jeżeli korzystasz z laptopa. Wyboru dokonaj pod względem oczekiwań wizualnych i tego, jakie możliwości stwarza umeblowanie Twojego domowego biura. Trzymamy kciuki za trafne wybory!

Artykuł sponsorowany

Podziel się swoją opinią