Zdrowy i wypielęgnowany ogród przynosi satysfakcję jego właścicielom i obfite zbiory jesienią. Niemniej jednak taki ogród wymaga pracy. Niezależnie, czy służy ci on do rekreacji, czy również uprawiasz w nim owoce i warzywa, to pewne zabiegi pielęgnacyjne są wręcz niezbędne w naszym ogrodzie.
O naszą przestrzeń przed domem musimy dbać przez cały okres wegetacyjny, czyli od marca do późnej jesieni. Co prawda pielęgnacja ogrodu w dużej mierze zależy od jego zastosowania. Jeżeli w ogrodzie mamy krzewy i drzewa owocowe oraz warzywniak, to taki ogród wymaga częstszej pracy. Ale jak ogród służy nam do celu dekoracyjnych i pielęgnacyjnych, to nie znaczy, że możemy sobie spocząć na laurach. Oto 5 zasad pięknego ogrodu.
1. Gleba i odżywianie roślin
Rośliny w naszym ogrodzie najlepiej czują się na glebach próchnicznych. Co prawda są gatunki roślin- bylin, które rosną na każdej glebie. Niemniej jednak, aby nasze rośliny w ogrodzie dobrze się rozwijały, gleba wymaga przed okresem wegetatywnym spulchniania i nawożenia. Intensywność odżywiania, zależy od zastosowanych nawozów w ogrodzie. Najlepsze do ogrodu są nawozy naturalne np. kompost, obornik. W tym wypadku należy nawieść i spulchnić ziemię wiosną przed sezonem wegetatywnym. Jeżeli stosujemy nawozy sztuczne, to nawozimy glebę zgodnie z instrukcją producenta danego nawozu.
2. Pielęgnacja trawnika
W każdym ogrodzie mamy trawnik. Jak zadbać o trawnik ? Otóż trawa wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę, takich jak aeracja, wertykulacja oraz nawożenie. Pierwsze dwa zabiegi służą spulchnieniu i napowietrzeniu ziemi, aby młode źdźbła trawy mogły swobodnie przebić się przez glebę i zapuścić korzenie. Trawnik należy regularnie kosić w sezonie wiosenno-letnim, aby murawa była gęsta, zdrowa i pięknie się prezentowała. Dla zdrowego trawnika ważnym aspektem jest regularne nawadnianie, szczególnie gdy mamy okres suszy.
3. Kwiaty i rośliny w naszym ogrodzie
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz ogród nie był zbyt dla nas problematyczny, to warto zasadzić byliny. Byliny na ogół dobrze sobie radzą na każdej ziemi, przy tym nie wymagają zbyt dużych zabiegów. Jeżeli zastanawiasz się jakie kwiaty i rośliny posadzić w swoim ogrodzie, to zwróć uwagę, jakie rośliny na ogół występują w ogrodach sąsiadów. W tym wypadku masz pewność, że przyjmą się one również w twoim zakątku zieleni.
Warto przy tym pamiętać, że wieloletnie rośliny lubią się rozrastać. Dlatego wymagają one okresowego przycinania i regulowania ich ekspansywnego rozwoju.
Kwiaty w zależności od gatunków, mogą być mniej lub bardziej wymagające. Polecam ci gatunki kwiatów, które najbardziej popularne są w ogrodach w Polsce. W ogrodach najlepiej się sprawdzają gatunki wieloletnie, które dodatkowo są mrozoodporne, czyli ich korzenie przeżyją zimową porę pod ziemię i wyrosną na wiosnę. Pamiętaj, wszystkie gatunki kwiatów należy nawozić na wiosnę oraz regularnie podlewać. W zależności od rodzaju posadzonych kwiatów będzie trzeba zastosować dla nich odmienną pielęgnację. Na przykład róże wymagają okresowego przycinania i usuwania martwych części łodyg i kwiatostanów.
Przy sadzeniu nowych roślin i kwiatów, wybieraj odpowiednie dla nich odpowiednie stanowiska. Gatunki roślin lubiące dużo światła, sadź po słonecznej stronie ogrodu, te nielubiące ekspozycji na słońce posadź w zacienionych miejscach. Po posadzeniu i nawożeniu roślin należy je obficie podlać.
4. Usuwanie chwastów
Każdy ogród wymaga odchwaszczania. Chwasty są niepożądanymi gośćmi w naszym ogrodzie, które zabierają wodę i składniki odżywcze naszym roślinom. Jeżeli nie masz warzywniaka, to możesz zminimalizować ilość chwastów swoim ogrodzie, stosując agrowłókninę pod rośliny ozdobne i krzewy.
Miejsca występowania roślin ozdobnych można wyściółkować korą lub ozdobnymi kamyczkami, które to w większym stopniu uniemożliwią rozwijanie się chwastów w twoim ogrodzie. Agrowłókninę i ściółkowanie można również zastosować pod krzewami owocowymi. Jeżeli uprawiasz warzywa, to twoje grządki wymagają regularnego odchwaszczania.
5. Eliminacja szkodników w ogrodzie i chorych roślin
Każdy ogród nawiedzają niepożądani goście w postaci kretów, ślimaków i innych owadów, uszkadzających nasze rośliny i doprowadzających do ich chorób. Warto zastosować ekologiczne środki na eliminację potencjalnych szkodników roślin. Ewentualnie możemy zastosować środki owadobójcze, jeżeli naturalne metody nie zdają egzaminu.
Przy tym usuwaj rośliny lub elementy roślin chorobowo zmienionych, które mogą być źródłem zakażenia innych roślin. Należy również regularnie usuwać przekwitłe pąki kwiatów i martwe łodygi roślin.
Artykuł powstał we współpracy ze stroną FajnyOgrod.pl.