Kuchnia to miejsce, gdzie na co dzień przygotowujemy posiłki i je spożywamy. Dlatego ergonomicznie zaprojektowana w dużej mierze ułatwia codzienną w niej pracę. Dotyczy to nie tylko funkcjonalnego ustawienia mebli i sprzętów AGD, ale też zaprojektowanie instalacji elektrycznej w kuchni w taki sposób, aby ułatwiała i pozwalała precyzyjnie wykonywać w niej poszczególnie działania.
Sprzęt AGD zamontowany na stałe, a także inne elektryczne urządzenia kuchenne potrzebują dostępu do kontaktów elektrycznych w kuchni. Dlatego gniazda w kuchni muszą być tak rozmieszczone, aby można było swobodnie i jednocześnie podłączyć kilka urządzeń naraz, podczas przyrządzania posiłków.
Kolejnym ważnym elementem w kuchni jest odpowiednie oświetlenie, które również wymaga poprowadzenia we właściwych miejscach punktów świetlnych, które dadzą odpowiednia ilość światła tam, gdzie najbardziej będziemy jego potrzebować.
Gdy urządzamy kuchnię od podstaw, warto zwrócić uwagę na odpowiednie rozprowadzenie sieci gniazdek i punktów świetlanych, tak aby praca w niej nie było mordęgą, a przyjemnością. Przy tym warto zasięgnąć rad wykonawców instalacji elektrycznych, aby
nasze potrzeby dostosować do zasad bezpieczeństwa użytkowania instalacji elektrycznej.
Instalacja elektryczna w kuchni – jak ją zaplanować? Krok po kroku
Instalacja elektryczna w kuchni powinny składać się z trzech obwodów:
- obwodu urządzeń stałych AGD
- gniazd na przenośne urządzenia AGD
- oświetlenia kuchni
Urządzenia stałe AGD
Instalacja elektryczna w kuchni wymaga zaplanowania odpowiedniej ilości gniazd elektrycznych, jakie nam będą potrzebne do naszych stałych urządzeń AGD. A więc:
- piekarnik – na ogół zasilany jest gniazdem jednofazowym. Modele ze sterowaniem do płyty elektrycznej mogą wymagać podłączenia do zasilania trójfazowego.
- płyta grzewcza – jeżeli jest to płyta gazowa, to potrzebuje zwykłego gniazdka elektrycznego jednofazowego dla dostarczania prądu do zapalarki. Gdy mówimy o płycie indukcyjnej, to konieczne będzie wykonanie oddzielnej instalacji, która będzie w stanie przenieść wysokie obciążenia napięcia. Płytę indukcyjną podpina się pod obwód trójfazowy.
- zmywarkę włączamy w obwód jednofazowy. Najlepiej kontakt w kuchni do zmywarki zrobić w szafce zlewozmywakowej. Przy tym należy zadbać, aby gniazdko nie sąsiadowało bezpośrednio z instalacją wodno- kanalizacyjną.
- lodówka- zasilanie jednofazowe 230 V. Gniazdo najlepiej umieścić w sąsiedniej szafce.
- kuchenka mikrofalowa może być urządzeniem wolnostojącym lub funkcjonującym w zabudowie. Wymaga zasilania jednofazowego. Gniazdo może być zlokalizowane nad blatem lub w sąsiedniej szafce.
Dla urządzeń na stałe zainstalowanych w kuchni, gniazdka elektryczne najlepiej montować w sąsiednich szafkach lub obok miejsca usytuowania danego urządzenia, tak aby była możliwość łatwego dostępu do kontaktu oraz sam kabel nie zawadzał o sprzęt.
- Okap kuchenny zasilany jest jednofazowo. W przypadku okapu najlepiej zamontować gniazdko powyżej górnej linii zabudowy szafek lub w górnych szafkach sąsiadujących z okapem.
Każde urządzenie AGD mające swoje miejsce w kuchni powinno mieć osobne gniazdko zasilające, tak aby inne urządzenia do niego nie były podłączane. Wyłączniki od stałych sprzętów AGD powinny się znajdować 30-50 cm nad podłogą, aby nie były widoczne. Wyjątek w tym wypadku stanowi gniazdko od okapu.
Gdzie umieścić gniazda wtykowe w kuchni?
Tak jak już powyżej zostało napisane, każde stałe urządzenie AGD w kuchni powinno mieć swoje własne gniazdo wtykowe, usytuowane obok w szafce lub w miejscu, gdzie przewód i wtyczka nie będą zawadzały o sprzęt AGD.
Oprócz gniazd na stałe AGD potrzebujemy również gniazdka montowane na inne urządzenia, które w kuchni będziemy używać od czasu do czasu. Te gniazda powinny znaleźć się w pasie nad blatem kuchennym. Ich ilości warto nie ograniczać dla własnego komfortu. W tym wypadku warto na czajnik i mikser, które mogą być urządzeniami używanymi dość często w naszej kuchni, przewidzieć osobne gniazda. Warto jeszcze dołączyć jedno gniazdo podwójne lub potrójne do innych urządzeń. Te ostatnie będą używane sporadycznie. Im mniej urządzeń zasilamy z jednego gniazda wtykowego, tym ryzyko awarii jest mniejsze. Gniazda na małe AGD powinny znaleźć się na wysokości ok. metra, przy standardowej wysokości szafek ok. 80 cm.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się gniazda montowane w blacie kuchennym. Mają tę cechę, że łatwo je schować, gdy są niepotrzebne. Innym sposobem na gniazda wtykowe jest system zintegrowany z listwami pod szafkowymi wraz z oświetleniem.
W kuchni warto zastosować podobnie jak w łazience gniazdka bryzgoszczelne.
Oświetlenie w kuchni – jak zaplanować instalację elektryczną pod kątem oświetlenia?
Oświetlenie w kuchni jest dość zróżnicowane pod kątem stref i rodzaju użytego źródła ciepła. W obwodach oświetleniowych używa się przewodów jednofazowych o napięciu 230 V i przekroju minimalnym 1,5 mm2.
Oświetlenie ogólne
Lampy nad stołem jadalnianym i w głównej części pomieszczenia to podstawa w każdej kuchni. Tutaj możemy pokusić się o zróżnicowanie. Na przykład zastosować układy równomiernie rozmieszczonych halogenów i oświetlenie centralne w postaci lampy lub Żyrandola. Ich łączniki umieszcza się w jednym miejscu, aby łatwo sterować całym oświetleniem.
Na ogół łączniki do oświetlenia głównego w kuchni lokalizuje się przy drzwiach wejściowych, po stronie klamki od drzwi, aby było wygodnie włączać i wyłączać główne światło po wejściu do pomieszczenia. Wyłączniki powinny znaleźć się na wysokości ok. 1,5 m od podłogi i około 15 cm od drzwi wejściowych do kuchni.
Oświetlenie stołu roboczego
To na czym nam najbardziej zależy, to dobre oświetlenie przy stole roboczym. Dlatego w tej części, pod szafkami wiszącymi nie może zabraknąć oświetlenia, bezpośrednio na blat kuchenny. Na ogół jest to oświetlenie ledowe. Włącznik oświetlenia nad blatowego powinien znajdować się np. pod szafką wiszącą, tak aby pani domu w każdym momencie mogła skorzystać z tej strefy oświetlenia.
Perfekcyjnie zaprojektowana instalacja elektryczna w kuchni – jakie są tego zalety?
Czy istnieje modelowe rozwiązanie instalacji elektrycznej dla kuchni ? No cóż, można tak rozmieścić całą instalację, aby komfortowo i bezpiecznie pracować w tym pomieszczeniu. O to kilka wskazówek.
Gdy dopiero projektujesz swoją kuchnię, to masz dosyć szerokie pole do popisu, jeżeli chodzi o rozmieszczenie mebli i poszczególnych sprzętów AGD. Tutaj eksperci radzą, aby maksymalnie skrócić drogę między lodówką a kuchenką. Niemniej jednak kuchenka nie może stać przy lodówce. Z tego względu musi być zachowana pewna przestrzeń. Idealną sytuacją jest wygospodarowanie dwóch miejsc roboczych: między zlewem lodówka oraz zlewem i kuchenką. Perfekcyjnym układem w małej kuchni jest układ trójkąta roboczego, którego wierzchołkami jest kolejno lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Przy tym warto podkreślić, że suma odległości między nimi nie może przekroczyć siedmiu metrów. Wtedy mówimy o idealnym układzie.
Mając już rozmieszczone sprzęty AGD, to możemy odpowiednio rozplanować układy przewodów elektrycznych w ścianach i wyjścia gniazdek. Dla sprawnego działania kuchni i w razie awarii jednego z urządzeń najbezpieczniej jest przeznaczyć jeden obwód dla każdego z większych urządzeń. W ten sposób nie będziemy zbytnio obciążać instalacji elektrycznej. Ponadto w razie wyjazdu możemy odłączyć tylko te obwody urządzeń, które nie będą potrzebowały zasilania przez ten czas, jak nas nie będzie w domu, a pozostawić np. działającą lodówkę.
Osobny obwód powinien być również dla zasilania przenośnych urządzeń AGD. W tym wypadu będzie można zastosować nawet pięć gniazd wtyczkowych.
Najczęstsze błędy przy planowaniu instalacji elektrycznej w kuchni
Jakie błędy najczęściej są popełniane w projektach instalacji elektrycznych w kuchni ? Otóż jest takich kilka, które nagminnie są stosowane, a więc:
- Umieszczanie gniazdek zasilających stałe urządzenia AGD zaraz za samymi urządzeniami. Co w dużej mierze utrudnia wyłączenie takiego urządzenia z zasilania. Ponadto nie pozwala dosunąć urządzenia do ściany lub przewód zasilający jest blokowany przez tył urządzenia AGD.
- Tworzenie dwóch obwodów. Obwód oświetlenia i obwód gniazdek. Wszystkie gniazdka również te od stałych sprzętów AGD są na jednej linii. Co w konsekwencji może prowadzić do częstych zwarć w instalacji lub jej przeciążenia, kiedy włączymy nagle więcej urządzeń elektrycznych
- Podłączanie do gniazdek dedykowanych stałym urządzeniom AGD dodatkowych sprzętów. Na przykład lodówka jest podłączona na jednym gniazdku z mikrofalówką. Taka sytuacja powoduje nadmierne obciążenie jednego gniazdka i może spowodować przeciążenie linii, a nawet uszkodzenia urządzenia.