Ile kosztują zmiany w gotowym projekcie domu?

Podczas adaptacji gotowych projektów domów spora część inwestorów decyduje się na dokonanie mniejszych bądź większych modyfikacji w budynkach. Koszt ich naniesienia przez architekta zależy głównie od faktu, czy są to zmiany istotne, czy też nieistotne. Za niektóre z nich zapłacimy jedynie symboliczną kwotę lub dokonamy ich wręcz za darmo, podczas gdy wartość innych może niekiedy sięgać lub przewyższyć cenę, za jaką oferowany był nasz projekt domu. Ile kosztują poszczególne zmiany w gotowej koncepcji architektonicznej?

Darmowe zmiany w gotowym projekcie domu

Wiadomością, która ucieszy wielu inwestorów jest fakt, że pewne modyfikacje gotowego projektu domu można wykonać całkowicie za darmo. Nie wymagają one nanoszenia zmian w dokumentacji ani zgody urzędników, a dokonane już na etapie realizacji – nie generują dodatkowych kosztów. Za jakie ulepszenia nie zapłacimy ani złotówki? Będzie to między innymi zmiana kolorystyki elewacji czy użycie innej okładziny na ścianach budynku. Podczas budowy możemy zdecydować się także na przesunięcie ściany działowej, a niekiedy również modyfikację wielkości i lokalizacji okien lub drzwi. Takie nieistotne zmiany powinny zostać odnotowane w dzienniku przez kierownika budowy.

Najtańsze modyfikacje gotowego projektu domu

Część zmian w projekcie – zwanych nieistotnymi – pociągnie za sobą jedynie niewielkie koszty. Najmniej zapłacimy za zlikwidowanie bądź dobudowanie tarasów i balkonów – tutaj koszt adaptacji zaczyna się od 100 złotych. Podobna stawka obowiązuje w przypadku zmiany rozmiaru lub lokalizacji otworów okiennych oraz drzwiowych. Jeżeli zdecydujemy się na przesunięcie ścian działowych na etapie adaptowania projektu domu, architekt za swoją usługę naliczy kwotę od 300 złotych wzwyż. Zbliżony będzie także koszt powiększenia lub pomniejszenia budynku w obrysie. Od stawki 300 złotych zaczynają się również opłaty związane ze zmianą kąta nachylenia dachu, które jednak w przypadku skomplikowanych pokryć lub znacznych modyfikacji mogą sięgać nawet 3000 złotych.

  Jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej?

Najdroższe zmiany w gotowym projekcie domu

Pewne modyfikacje w projekcie domu mogą generować wydatki sięgające nawet wartości gotowej dokumentacji, zakupionej w pracowni. Najbardziej kosztowne są tak zwane zmiany istotne, które nierzadko wymagają ingerencji w konstrukcję budynku lub sugerowaną technologię jego budowy. Zmiana konstrukcji więźby dachowej i dachu będzie nas kosztować od 2000 złotych wzwyż. Podobne wydatki czekają nas, jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie innej technologii ścian konstrukcyjnych czy odmiennego sposobu ogrzewania. Modyfikacja technologii wykonania stropu bądź zaprojektowanie podpiwniczenia w budynku najczęściej są wyceniane na kwotę około 1500 złotych. Za umieszczenie garażu w bryle domu zapłacimy natomiast około 1000 złotych. Jeżeli chcemy uniknąć nadmiernych wydatków na adaptację, postarajmy się znaleźć projekt domu maksymalnie dopasowany do własnych wymagań oraz zapisów MPZP lub WZ. Dzięki temu do minimum ograniczymy konieczne modyfikacje, tym samym obniżając ostateczny koszt usługi architekta.

Koszt zmian w projekcie zależy w głównej mierze od rodzaju i ilości zaplanowanych modyfikacji. Jeżeli zdecydujemy się jedynie na kosmetyczne poprawki, cena obliczona przez specjalisty wykonującego adaptację powinna kształtować się na umiarkowanym poziomie. W sytuacji, gdy bierzemy jednak pod uwagę zmianę konstrukcji dachu czy też technologii budowy, wartość zmian może nawet przekroczyć cenę zakupu projektu domu. Wówczas warto zastanowić się nad zamówieniem projektu indywidualnego.

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl