Wybór projektu domu, a raczej jego formy, stanowi jedną z najbardziej istotnych decyzji, od których zależy dalszy przebieg prac, a także koszty całego przedsięwzięcia. Nie inaczej jest w przypadku domów drewnianych wznoszonych w stylu skandynawskim. Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań oraz od czego powinna zależeć decyzja dotycząca tego, czy wybrać projekt gotowy czy indywidualny? Piszemy poniżej.
Czym jest projekt gotowy?
Projekty gotowe to pewnego rodzaju „szablony” architektoniczne, z których możemy wybierać. Na rynku dostępnych jest wiele przykładów takich budowli, mogą być one utrzymane w prostym stylu minimalistycznym, ale mogą też nawiązywać do poszczególnych regionalnych tradycji. Wbrew pozorom decydując się na taki projekt także można zaznaczyć swoją indywidualność (nie zawsze w korzystnym świetle – jeśli nasz dom będzie zupełnie oderwany od otoczenia, w którym się znajduje). Projekty gotowe na pewno są bardziej dostępne – jednak samo kupno nie otwiera nam jeszcze drogi do rozpoczęcia procesu budowy. Choć oczywiście w przypadku domów drewnianych w stylu skandynawskich lub budowanych z prefabrykatów ten proces jest znacząco krótszy.
Wybierając gotowy projekt trzeba wziąć pod uwagę wielkość działki, a także wymogi planu miejscowego. Warto wybór skonsultować również ze specjalistą-architektem, który pomoże zaadaptować projekt – czyli naniesie go na mapę i wprowadzi ewentualne korekty. Teoretycznie więc tańsza opcja również posiada ukryte koszty. Jakie są główne wady i zalety gotowych projektów domów?
Mocne i słabe strony projektu gotowego domu drewnianego
Do zdecydowanych zalet należy przede wszystkim wspomniane już niższe koszty samego przygotowania projektu. Fakt, iż takie gotowe rozwiązania dostępne są od ręki zdecydowanie przyspiesza też inne procedury. Dużą zaletą jest również to, że można zobaczyć, jak w praktyce wygląda gotowy, zrealizowany projekt naszego przyszłego domu. Nawet jeśli taki dom jeszcze nie powstał, to prezentowane w katalogach wizualizacje charakteryzują się wysoką realistycznością. Dzieje się tak też ze względu na to, iż projekty gotowe z reguły są raczej proste i powtarzalne. Nie ma w nich wyjątkowych rozwiązań dopasowanych do potrzeb konkretnych użytkowników, a jedynie uogólnione formy. Rozwiązania są też często narzucone odgórnie, włącznie z wykorzystaniem materiałów – jak widać rozwiązanie to ma zarówno mocne, jak i słabsze aspekty.
Projekt gotowy warto wybrać w określonych okolicznościach. Przede wszystkim wtedy, kiedy zależy nam na szybkim czasie realizacji, a działka, którą dysponujemy nie odznacza się nietypowym kształtem czy wielkością. Gotowe projekty są odpowiednie dla osób oczekujących rozwiązań praktycznych, funkcjonalnych i prostych. Często takie projekty są wystarczająco dopasowane do krajobrazu, ujmują swoją prostą estetyką, a przede wszystkim – składają się ze sprawdzonych rozwiązań.
Projekt indywidualny, czyli jaki?
Indywidualny projekt jest tworzony od podstaw – jako architektoniczna wizja osoby świadczącej usługę projektową. Kluczowy jest tutaj wybór architekta, z którym możliwa będzie współpraca – także w zakresie uzgadniania szczegółów. Wszystkie techniczne, przestrzenne oraz estetyczne kwestie należy ustalać z architektem samodzielnie. Samo powstawanie projektu wymaga większego nakładu pracy, czasu oraz oczywiście generuje o wiele wyższe koszty. Nie należy zapominać też o tym, że w tworzenie projektu musi być zaangażowany również inwestor. Tworzenie zarysu koncepcji, a potem jest coraz szersze wcielanie w plan przestrzenny miejsca to proces pełen optymalizowania i zmian.
Wady i zalety indywidualnych projektów
Tutaj mocne i słabe strony sprowadzają się przede wszystkim do czynników estetycznych oraz finansowych. Warto zauważyć, że projekt indywidualny zdecydowanie odwołuje się do potrzeb użytkowników, do ilości osób, które będą dom zamieszkiwać, do ich preferencji estetycznych. Taki projekt domu powstaje stopniowo – dlatego też każdy etap może być dyskutowany z architektem, modyfikowany na bieżąco. Dom można dopasować w każdym detalu do walorów działki, jej położenia, nasłonecznienia. Niestety, dokładność i dbałość o szczegóły wiążą się z tym, że taki projekt powstaje nawet do 3 miesięcy (dla porównania budowa całego domu, od podstaw po stan surowy w wariancie skandynawskim trwa około 6 miesięcy). Koszty projektu są dodatkowo o wiele wyższe (nawet jeśli doliczymy konieczność adaptacji). Nie sposób również zobaczyć gotowego, ani nawet bardzo podobnego domu w wersji rzeczywistej przed rozpoczęciem prac. Projekt indywidualny często jest jednak wyborem ostatecznym dla wielu osób – dzieje się tak wtedy, gdy żadna z opcji gotowych nie spełnia ich oczekiwań. Dodatkowym powodem może być także typ działki – w niektórych przypadkach zdecydowanie się na projekt gotowy nie jest po prostu możliwe.
Dobrą informacją dla miłośników drewnianych domów typu skandynawskiego lub budowanych w technice Steico jest fakt, że takie domy można tworzyć zarówno na bazie gotowych, jak i indywidualnych projektów. Każdorazowo będą cieszyć oko estetyką, gwarantować optymalną funkcjonalność, energooszczędność oraz krótki czas od momentu zatwierdzenia projektu do wzniesienia budynku.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie www.skandhouse.pl lub do bezpośredniego odwiedzenia naszego biura z Bielsku-Białej ul. Gałczyńskiego 2/21.