Z każdym rokiem instalacje fotowoltaiczne hybrydowe zyskują na popularności. Większa elastyczność domowej fotowoltaiki oraz niezależność prosumentów to główne ich zalety. Warto wyjaśnić, czym jest i jak działa instalacja hybrydowa. Z jakich elementów się składa i czym różni się inwerter hybrydowy od klasycznego? W poniższym artykule wyczerpująco odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznej hybrydowej.
Instalacja hybrydowa, czyli co?
Zanim wyjaśnimy, jak działa instalacja hybrydowa, warto przedstawić pokrótce, czym ona jest i z jakich składa się elementów. Otóż mowa o instalacji wyposażonej w inwerter hybrydowy, umożliwiający przekształcenie prądu stałego w przemienny i odwrotnie. Jest to cecha odróżniająca inwertery hybrydowe od klasycznych, które potrafią wykonać tylko pierwsze z wymienionych przekształceń.
A czym są instalacje hybrydowe? To fotowoltaika, której założeniem jest możliwość magazynowania nadwyżek wygenerowanych przez panele fotowoltaiczne, z jednoczesnym ich podłączeniem do sieci i korzystaniem z tytułu prosumenta.
Dzięki odwrotnemu przekształcaniu prądu, inwerter, określany jako hybrydowy, umożliwia przesyłanie prądu do magazynów energii. Innymi słowy, głównym celem montażu inwertera hybrydowego jest możliwość magazynowania prądu we własnym akumulatorze i jednocześnie w razie potrzeby korzystanie z energii z sieci dystrybucyjnej. Bez specjalistycznego inwertera teoretycznie również jest to możliwe, jednak wymaga inwestycji w kilka dodatkowych urządzeń.
Instalacje fotowoltaiczne hybrydowe to szereg korzyści
Przeznaczeniem instalacji fotowoltaicznych hybrydowych jest możliwość magazynowania energii i korzystania z energii elektrycznej z sieci. Wykorzystanie inwertera hybrydowego jest dzisiaj szczególnie dobrym wyborem ze względu na:
- Planowaną podwyżkę ceny odkupienia energii oddanej do sieci – dotychczas prosumenci mogli liczyć na odzyskanie energii w 70-80%. Jednak zgodnie z najnowszymi zmianami, teraz nie będzie to już możliwe, przez co samodzielne magazynowanie energii zyskuje na opłacalności.
- Niezależność energetyczna dzięki własnym akumulatorom – dysponując własnym magazynem energii nie trzeba obawiać się przerw w dostawie prądu ani awarii sieci.
- Możliwość łatwego rozbudowania instalacji – elastyczność to jedna z największych zalet, wyróżniających instalacje fotowoltaiczne hybrydowe. Montaż kolejnych modułów oraz akumulatorów nie stanowi problemu.
- Ograniczenie strat energii – podczas przekształcania prądu zawsze dochodzi do pewnych strat. Jednak dobry inwerter hybrydowy magazynuje energię w formie prądu stałego, bez wcześniejszego przekształcenia, co znacząco zmniejsza ogólną ilość strat.
- Optymalizacja kosztów eksploatacji instalacji – wzrost efektywności pracy instalacji, w tym mniejsze straty podczas przekształceń, przekładają się na obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej
- Korzystanie z prądu z sieci dystrybucyjnej – gdy w porze większego zapotrzebowania gospodarstwa na prąd energia w akumulatorach nie wystarczy, zawsze można pobrać jej trochę z sieci.
Warto mieć na uwadze, że choć głównym przeznaczeniem hybrydowego inwertera fotowoltaicznego jest umożliwienie magazynowania energii, może on również być częścią instalacji oddającej energię do sieci. Innymi słowy jest to inwerter on-off grid, a sposób jego działania jest ustalany przez użytkownika.
Jaki inwerter hybrydowy wybrać?
Wyjaśniliśmy już, jak działa instalacja hybrydowa oraz jaką rolę odgrywa w niej inwerter hybrydowy. Zajmijmy się teraz kwestią wyboru inwertera. Rzecz w tym, iż urządzenia te są różnorodne, a wybór nieodpowiedniego może przysporzyć więcej kłopotów niż korzyści. Zatem jaki inwerter hybrydowy będzie dobrym wyborem? Oto najważniejsze cechy dobrego sprzętu:
- Zapewnia wysoką efektywność przekształcania prądu, czyli nieznaczne straty energii.
- Powinien współpracować z magazynem energii, jak również umożliwiać oddawanie prądu do sieci. Inwerter hybrydowy on-off grid jest już dzisiaj standardem.
- Umożliwia obsługę przez aplikację.
- Pozwalają jednocześnie magazynować i użytkować wytworzoną energię.
- Spełniają wysokie normy odpornosciowe, umożliwiające montaż inwertera poza domem.
W przypadku takiej konstrukcji, jak instalacja fotowoltaiczna hybrydowa, cena ma zwykle duże znaczenie dla klienta. Nie powinno to dziwić, w końcu mowa o relatywnie dużym wydatku, przez co nawet kilkuprocentowa oszczędność jest odczuwalna. Niemniej jednak przeglądając inwertery hybrydowe, nie powinno się w pierwszej kolejności zważać na cenę. O wiele ważniejsze są wymienione powyżej cechy, które musi posiadać instalacja hybrydowa, aby móc z niej czerpać rzeczywiste korzyści.
Inwertery hybrydowe jako nieunikniona przyszłość
Dzisiaj specjaliści są już zgodni, że inwertery hybrydowe to przyszłość fotowoltaiki. Magazynowanie energii na własną rękę staje się powoli standardem. Coraz częściej użytkownicy prywatni wybierają instalacje fotowoltaiczne hybrydowe ze względu na zapewnianą przez nie niezależność, zwiększenie efektywności wytwarzania energii i jeszcze większą oszczędność w dłuższej perspektywie czasu. Nie bez znaczenia jest też elastyczność instalacji.
Każdemu, kto chce dowiedzieć się więcej na temat instalacji fotowoltaicznych hybrydowych, polecamy lekturę poniższego tekstu – https://n-energia.pl/inwertery-hybrydowe-jak-dzialaja/. Wyjaśnia on szczegółowo, jak działa instalacja hybrydowa, jakie są jej zalety i wady oraz jaki inwerter hybrydowy wybrać.