Fasola piękny jaś - kiedy i jak sadzić?

Fasola Piękny Jaś to odmiana fasoli, która należy do jednych z najstarszych odmian tej rośliny. Charakteryzuje się dużymi, białymi ziarnami, które doskonale sprawdzają się w wielu daniach kuchni polskiej. Fasolę tę możemy wykorzystywać do zup, fasolki po bretońsku, leczo oraz wielu innych potraw. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na samodzielną jej uprawę. Aby osiągnąć dobre efekty uprawy warto wiedzieć jak sadzić fasolę Jaś oraz w jaki sposób odpowiednio ją pielęgnować. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób powinno wyglądać sadzenie fasoli Jasiek.

Kiedy sadzić fasolę jaś?

Jak w przypadku każdej rośliny uprawnej, tak i w przypadku fasoli Piękny Jaś musimy mieć świadomość, że posadzenie jej w odpowiednim terminie wpływa na to, jak duże plony uda nam się osiągnąć. Zacznijmy więc od odpowiedzi na pytanie kiedy sadzić fasolę Jaś. Mówiąc najprościej, jest to odmiana pienna, która może osiągać naprawdę imponujące rozmiary, dlatego też potrzebuje dość sporo czasu na wzrost. Z tego powodu sadzenie fasoli Jasiek najlepiej przeprowadzać w drugiej połowie maja lub na początku czerwca. Możemy oczywiście zdecydować się na posadzenie fasoli Piękny Jaś również w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca, jednak trzeba zdawać sobie wówczas sprawę z tego, że plony będą znacznie mniejsze, ponieważ strąki zwyczajnie nie zdążą dojrzeć ze względu na fakt, że lato w naszym kraju jest dość krótkie.

Jak sadzić fasolę jaś?

Wiemy już w jakim okresie najlepiej zająć się sadzeniem tej fasoli by uzyskać satysfakcjonujące plony. Pora więc przekonać się jak sadzić fasolę Jaś by miała optymalne warunki rozwoju. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Jeśli zastanawiasz się nad tym jak sadzić fasolę Piękny Jaś musisz pamiętać, że jest to roślina pnąca, której musisz zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Zaczynamy od wyznaczenia rzędów nasion, które powinny być dość od siebie odległe. Optymalna przestrzeń pomiędzy rzędami, na których będzie rosła fasola wynosi 60 cm. Jeśli zamierzamy uprawiać więcej niż dwa rzędy fasoli Piękny Jaś, pomiędzy parami rzędów należy zachować prześwit wynoszący 110-120 centymetrów. Następnie przystępujemy do sadzenia nasion. W ich przypadku odległości również są bardzo ważne. Pomiędzy jednym a drugim otworem w który zasiejemy nasiona powinno znajdować się około 50 centymetrów. Jeśli fasola Piękny Jaś ma rozwijać się na tyczkach w jeden dołek wkładamy ok 4 nasion, jeśli zaś na drucianej konstrukcji - wówczas wystarczą nam zaledwie 2-3 ziarenka. Sadzenie fasoli Jasiek powinno odbywać się również na odpowiedniej głębokości. Nasiona fasoli umieszczamy w dołkach o głębokości wynoszącej 4-5 cm.

  Cięcie krzewuszki - jak i kiedy je wykonać? Praktyczny poradnik

Jak sadzić fasolę jaś w domu?

Wiele osób zastanawia się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby hodowla domowa. Niestety, domowa uprawa fasoli Jaś nie zapewni roślinie odpowiednich warunków do wzrostu i owocowania. Niemniej jednak możemy posiać nasiona w warunkach domowych a następnie wyhodowane w ten sposób sadzonki umieścić w gruncie. To dobry sposób szczególnie jeśli chcemy żeby fasola szybko wydała plon a obawiamy się przymrozków. Jak więc sadzić fasolę Jaś w domu? To bardzo proste. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się znana metoda hodowli w słoiku. Potrzebujemy niewielkich słoiczków, które napełniamy wodą do trzech czwartych wysokości. Następnie, na ich wierzchu rozkładamy dwukrotnie złożoną gazę, robimy w niej wgłębienie tak, by sięgała do wody oraz zabezpieczamy za pomocą gumki recepturki. Na gazę kładziemy kilka nasion fasoli i odstawiamy słoik w ciepłe i słoneczne miejsce. Już po kilku dniach roślina zacznie kiełkować a następnie wypuszczać pierwsze listki. Gdy osiągnie rozmiary od kilku do kilkunastu centymetrów możemy przesadzić ją do gruntu.

Pielęgnacja fasoli jaś - jak to robić?

Fasola Piękny Jaś jak każda inna roślina ma swoje wymogi dotyczące właściwej pielęgnacji oraz warunków, jakie musi mieć zapewnione by prawidłowo się rozwijać. Zacznijmy więc od gleby, której potrzebuje ten rodzaj fasoli. Mówiąc najprościej, Piękny Jaś doskonale czuje się w glebie próchniczej, lekko wilgotnej, która posiada odczyn od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Pamiętajmy, że jest to roślina pnąca, dlatego też warto sadzić ją w pobliżu murów, pergoli czy ogrodzenia. Jeśli jest to niemożliwe powinniśmy zadbać o tyczki lub inne konstrukcje, po których będzie mogła się piąć. Co do gleby, przed sadzeniem fasoli warto wzbogacić ją kompostem - z pewnością pozytywnie wpłynie to na rozwój naszej fasoli. Pamiętać należy również o wyborze odpowiedniego stanowiska. Miejsce nie powinno być wietrzne oraz ciągle zacienione. Piękny Jaś to odmiana, która bardzo dobrze czuje się na słońcu i toleruje jedynie niewielki półcień. W tym miejscu warto wspomnieć również, że Piękny Jaś jest fasolą bardzo podatną na pasożyty oraz choroby, dlatego też niezbędne jest stosowanie środków ochrony roślin takich jak zaprawa przed wysiewem, czy środki chwasto i pasożytobójczym, które należy zastosować gdy pojawią się pierwsze liście naszej fasoli.