Ergonomiczna łazienka - czyli jaka? Podstawowe zasady

Łazienka to pomieszczenie, które powinno być komfortowe i funkcjonalne. Oba aspekty łączą się z pojęciem ergonomii, którą łatwo zaburzyć. Ergonomia w dużej mierze związana jest z odległościami pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i meblami w łazience. W dużych łazienkach zachowanie ergonomii pomieszczenia jest dużo prostsze niż w małych łazienkach w bloku, ale w obu przypadkach można to zrobić źle i dobrze. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak zadbać o ergonomię w swojej łazience.

Podstawowe zasady

Prawdopodobnie jedynym pomieszczeniem w mieszkaniu, które projektuje się ze świadomością, że po kilku latach będzie wymagać co najmniej przemeblowania, a często nawet i remontu, jest pokój dziecięcy. W przypadku łazienki ustalamy projekt, który będzie funkcjonował zdecydowanie dłużej. Właśnie dlatego należy dobrze przemyśleć aktualne i przyszłe potrzeby domowników.

W trakcie projektowania łazienki kluczową decyzją jest wybór wysokości brodzika do kabiny prysznicowej. Z wiekiem ludzie zazwyczaj chętniej wybierają kabiny prysznicowe z niskim brodzikiem, który łatwiej się czyści i jest bardziej funkcjonalny. Niski brodzik jest również doceniany przez osoby starsze, dla których wyższy próg brodzika może stanowić realne zagrożenie. Poza wiekiem domowników, warto również wziąć pod uwagę ich liczbę. Im więcej osób zamieszkujących dom, tym więcej miejsca potrzeba na brudne ubrania, kosmetyki czy chemię gospodarczą. Warto zatem zadbać o wystarczającą przestrzeń do przechowywania. 

Zadbaj o prawidłowe odległości

Projektując łazienkę, często nie zastanawiamy się nad odległościami, jakie powinny dzielić poszczególne sanitaria w łazience. Przyjęło się, że „na oko” jest dobrą miarą, ale jak pokazuje rzeczywistość, warto poświęcić chwilę na wymierzenie dokładnych odstępów.

Przyjmuje się, że większość sprzętów powinna znajdować się od siebie minimum 20-30 centymetrów, wyjątkiem jest różnica pomiędzy pralką i brodzikiem, gdzie te odległości mogą być mniejsze.

  Planujemy oświetlenie w domu - gdzie umieścić punkty świetlne, włączniki, gniazdka?

Istnieje również coś takiego jak strefa funkcjonalna, która określa, ile przestrzeni powinno znajdować się przed poszczególnym urządzeniem. Przykładowe wymiary strefy funkcjonalnej:

  • Bidet – 100x70 cm
  • Wanna – 120x100 cm
  • Umywalka – 100x70 cm

Jeśli Twoja łazienka nie pozwala na zachowanie odpowiednich odstępów zastanów się z jakich elementów możesz zrezygnować oraz jak najlepiej pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty tak, aby zachować satysfakcjonującą ergonomię.

Wysokość ma znaczenie

Jednym z najczęściej zadawanych pytań odnośnie sprzętów łazienkowych jest to na jakiej wysokości powinny się znajdować. Tu należy kierować się w dużej mierze średnią wysokością osób korzystających z łazienki.

Wysokość lustra, umywalki czy misy WC to spraw mocno indywidualne, przy czym istnieją pewne wytyczne, które warto jest mieć na uwadze.

  • Lustro powinno znajdować się około 10 cm nad baterią.
  • Górna krawędź umywalki powinna być około 80 cm od podłoża.
  • Bidet i WC umieszcza się na wysokości około 40 cm od podłoża.

Pamiętaj, że są podane wysokości nie w każdym projekcie łazienki się sprawdzą. W przypadku dużej różnicy wzrostu, tam, gdzie jest to możliwe, warto rozważyć montaż osobnego elementu na innej wysokości np. lustra łazienkowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Równie istotne co ergonomia jest również oświetlenie, które powinno być dopasowane do charakterystyki pomieszczenia. Odpowiednia barwa światła i jego rozmieszczenie może nadać łazience klimatu, ale w pierwszej kolejności musi zapewniać dobrą widoczność. Zastanów się, jakie światło sufitowe wybrać oraz czy dobrym rozwiązaniem będą taśmy LED albo dodatkowe niewielkie źródła światła w pobliżu lustra.

Zatroszcz się również o wybranie sprzętów wysokiej jakości. Pamiętaj, że zakupiony sprzęt będzie służył Ci latami i warto wybrać sprawdzonych producentów. Sklepem z doskonałą ofertą jest plytkilazienki.pl oferujący produkty wyłącznie uznanych marek w atrakcyjnych cenach. Zwróć uwagę zarówno na jakość wanny czy prysznica, ale nie zapominaj o dobraniu odpowiednich syfonów i mniej zauważalnych elementów, które gwarantują w pełni satysfakcjonujące korzystanie z łazienki.