Dywany geometryczne - modne i stylowe

Dywan zdobiony geometrycznymi wzorami to element wystroju, który sprawdzi się w każdym domu czy mieszkaniu. Wystarczy wybrać model wpisujący się w już istniejącą aranżację lub nasze poczucie estetyki. Możliwości nie brakuje – biorąc pod uwagę szeroki asortyment dywanów geometrycznych dostępnych na rynku, problemem będzie raczej zdecydowanie się na tylko jeden egzemplarz.

Dywany geometryczne – dlaczego są tak popularne?

Tekstylia w figury geometryczne w pierwszej chwili kojarzą się z nowoczesnością i wyrazistością stanowiącą zaprzeczenie klasycznej elegancji. Takie stwierdzenie mija się jednak z prawdą. Po pierwsze, tego typu wzory wcale nie muszą być krzykliwe ani nie narzucają konkretnego stylu wnętrzarskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dywany geometryczne stanowiły efektowną, ale subtelną ozdobę eleganckiego salonu. Co więcej, pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz; tych wykończonych minimalistycznie, jak i pełnych artystycznej ekspresji. Wszystko zależy od ich kolorystyki, użytego materiału, kształtu i sposobu wykończenia. Wbrew pozorom, geometryczne pokrycia podłogowe są więc uniwersalnym dodatkiem, który można z łatwością dopasować do każdej aranżacji.

Dywany geometryczne wpisują się w aktualne trendy dekoratorskie, jednak dużą popularnością cieszą się już od wielu lat i z pewnością jeszcze długo nie wyjdą z mody. Dodają wnętrzu charakteru, ożywiają bądź porządkują przestrzeń. Mogą także optycznie poprawić jej kształt – na przykład paski biegnące w poprzek pomieszczenia sprawią, że będzie wydawało się ono krótsze i przez to bardziej symetryczne. Przy pomocy dywanu geometrycznego można także przeprowadzić szybką i tanią metamorfozę salonu czy sypialni, odkładając w czasie kosztowny remont podłogi.

Jeden dywan, wiele możliwości

Dywany geometryczne to przede wszystkim niezwykle zróżnicowane wzornictwo. Projektanci prześcigają się w proponowaniu coraz to nowych deseni, zaskakujących połączeń i ciekawych przejść tonalnych. Dzięki temu powstaje wiele wariacji na temat figur geometrycznych oraz niebanalnych koncepcji artystycznych, które znajdują swoje odzwierciedlenie w unikalnych projektach pokryć podłogowych.

  Nowoczesny wystrój domu – jak urządzić wnętrze zgodnie z trendami?

Choć nadal dominują klasyczne kształty, takie jak pasy, koła, kwadraty czy trójkąty, wzory geometryczne coraz częściej zestawia się z abstrakcyjnymi, rezygnując przy tym z wyraźnych krawędzi i podziału kolorystycznego. Ozdobione takimi dywanami wnętrze nabiera głębi oraz dynamiki, ale też wymyka się wszelkim schematom. Ciekawym przykładem są geometryczne pokrycia podłogowe stylizowane na stare, często ręcznie tkane i nawiązujące do motywów orientalnych (dywany tureckie). Takie łączenie ze sobą pozornie wykluczających się konwencji pozwala na stworzenie prawdziwego arcydzieła sztuki użytkowej.

kolorowy dywan turecki

Jak dopasować dywan geometryczny do swojego wnętrza?

Przede wszystkim zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć przy pomocy dywanu. W pełniących funkcję reprezentacyjną salonach o dużym metrażu możesz pozwolić sobie na wielobarwne pokrycie podłogowe, które będzie przyciągać wzrok, stanowiąc główny element wystroju. Warunkiem jest jednak, aby pozostałe elementy aranżacji były stonowane, ponieważ w przeciwnym razie łatwo jest przesadzić, wprowadzając do pokoju bałagan optyczny. Jeśli natomiast Twój salon wygląda już efektownie, dywan geometryczny może pełnić funkcję wisienki na torcie. W tej roli doskonale sprawną się modele jednobarwne z wzorami wyciętymi w runie lub naniesionymi przy pomocy ozdobnego haftu.

Do sypialni, która ma stanowić oazę spokoju i ułatwiać wyciszenie, najlepiej jest wybrać dywan geometryczny w pastelowych kolorach, z powtarzalnymi wzorami. Przyjemne ciepło pod stopami zapewnią pokrycia podłogowe z długim runem typu shaggy, nazywane też włochaczami. Z kolei w pokoju dziecka doskonale sprawdzi się sztuczny dywan geometryczny tkany na płasko, który mniej się brudzi i jest optymalnym wyborem dla małych alergików. Ze względu na łatwość pielęgnacji tego typu pokrycia podłogowe można położyć również w przedpokoju, kuchni, a nawet w łazience. Te ostatnie najczęściej wykonuje się z bawełny, która szybko schnie i nadaje się do prania w pralce.