Dywan na ogrzewanie podłogowe - jaki wybrać? Praktyczny poradnik

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które ma wiele zalet. Nic więc dziwnego, że wiele osób bierze je pod uwagę budując lub remontując dom. Wciąż jednak pojawia się wiele pytań oraz nieprawdziwych informacji na temat tej metody ogrzewania. Sporo z nich dotyczy wykańczania połóg oraz ich dekorowania np. za pomocą dywanu. Wiele osób zastanawia się czy dywan na ogrzewanie podłogowe będzie dobrym pomysłem, czy też lepiej z niego zrezygnować. Odpowiedzmy więc na pytanie czy można położyć dywan na podłodze z ogrzewaniem a jeśli tak, jaki dywan należy wybrać. Wierzymy, że nasz krótki poradnik rozwieje wszystkie wątpliwości w tym temacie.

Czy można kłaść dywan na ogrzewanie podłogowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszej kwestii dotyczącej ogrzewania podłogowego. Jest to rozwiązanie, które opiera swoje działanie na promieniowaniu. Dlatego też energia cieplna powinna bez problemu przenikać przez materiały, które znajdują się na podłodze. Z tego właśnie powodu wiele osób uważa, że dywany na podłogę z ogrzewaniem podłogowym to zły pomysł i na pewno będą one wpływać na zmniejszenie efektywności jego działania. Co do zasady - jest to prawdą. Tradycyjne, grube dywany z długim włosiem wykonane z naturalnych materiałów nie są dobrym pomysłem. Mają znikomą przepuszczalność cieplną i sprawią, że ogrzewanie podłogowe nie będzie w stanie nagrzać pomieszczenia.

Czy jednak oznacza to, że musimy pogodzić się z tym, że nasza podłoga będzie twarda i nieprzytulna a w sezonie letnim, kiedy ogrzewanie jest wyłączone również nieprzyjemnie zimna? Nic bardziej mylnego. W ofertach sklepów znaleźć możemy dywany, które możemy kłaść na podłodze z ogrzewaniem podłogowym, które nie zatrzymają ciepła lecz pozwolą na jego skuteczne przekazywanie. Co więcej, z roku na rok pojawia się więcej tego typu dywanów, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć rozwiązanie, które będzie pasować do naszych upodobań oraz stylistyki mieszkania.

  Jak obliczyć moc grzejnika? Kompletny poradnik wyboru grzejników

kobieta z kotem na dywanie

Jaki dywan można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Wiemy już, że posiadając ogrzewanie podłogowe nie musimy wcale rezygnować z estetycznej ozdoby oraz przyjemnej miękkości w salonie czy sypialni. Jak jednak kupić odpowiedni dywan na ogrzewanie podłogowe? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy produkt oznaczony jest piktogramem, który informuje nas o tym, że dany dywan może leżeć na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Ma on symbol białej spirali grzewczej na czarnym tle oraz czarne strzałki na białym tle, które kierują się ku górze. Co ważne, piktogram ten jest informacją o tym, że ogrzewanie podłogowe w żaden sposób nie uszkodzi naszego dywanu może być on położony na podłodze z takim właśnie źródłem ciepła. Nie jest jednak gwarancją, że dywan ten, będzie skutecznie przekazywał ciepło i nie tamował ogrzewania powietrza w pomieszczeniu.

Dlatego też, poza tym symbolem graficznym warto również sprawdzić inne parametry dywanu na ogrzewanie podłogowe. Pierwszym z nich jest opór cieplny. Informację na jego temat znajdziemy na karcie technicznej produktu. Jeśli dywan ma być wykorzystywany w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym nie powinien być on większy niż  0,17 K/W. Drugi ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu to waga runa. W tym przypadku wybierajmy dywany, których waga nie przekracza 2 kg/m2. Warto stawiać na dywany, które posiadają krótsze, niezbyt gęste włosie. Optymalnym rozwiązaniem jest zaś wybór wykładzin, które są go całkowicie pozbawione.

dywan

Bezpieczne materiały dywanu, które możesz położyć na ogrzewanie podłogowe

Wiemy już jakimi parametrami powinien wyróżniać się dywan na ogrzewanie podłogowe. Z jakich jednak powinien być materiałów? Doskonale w tej roli sprawdzają się dywany polipropylenowe na ogrzewanie podłogowe. Te syntetyczne włókna są nie tylko solidne i trwałe, ale również sprawiają, że dywan skutecznie odprowadza ciepło a przy tym są również łatwe w utrzymaniu czystości. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Z syntetycznych dywanów możemy wybierać również te, które wykonane są z akrylu. Czy oznacza to, że musimy zrezygnować z naturalnych włókien? Na szczęście, nie jest to prawdą. Na rynku znajdziemy bowiem również dywany wełniane o odpowiednich parametrach.