Duże okno w salonie - aranżacje, które odmienią Twój salon

Salon to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu, które niejednokrotnie bywa jego sercem. Warto więc zatroszczyć się o to, by stworzyć przestrzeń, która będzie jednocześnie elegancka, jak i funkcjonalna. Aby osiągnąć ten efekt warto wykorzystać elementy budynku, na które nie mamy wpływu. Jednym z nich są z całą pewnością duże okna. Z jednej strony mają wiele zalet, z drugiej jednak mogą stanowić wyzwanie aranżacyjne. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym przedstawimy pomysły na aranżacje salonu z dużym oknem. Dzięki nim szybko odmienisz wygląd swojego salonu i sprawisz, że będzie wyglądał znacznie bardziej korzystnie.

Cechy salonu z dużym oknem

Salon z dużym oknem to bez wątpienia przestrzeń, która daje nam sporo możliwości aranżacyjnych i ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest z całą pewnością duża ilość naturalnego światła, które wpada przez okno do pomieszczenia. Salon taki wydaje się przestronniejszy niż w rzeczywistości, co więcej “wybacza” niektóre aranżacyjne błędy jak np. stosowanie bardzo ciemnego koloru ścian. Nie bez znaczenia jest również fakt, że naturalne, dzienne światło pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dlatego też spędzanie czasu w salonie z dużym oknem jest po prostu przyjemne. Nie jest to jednak jedyna jego zaleta. Gdy posiadamy duże okno możemy mówić, że w naszym salonie znajduje się coś na kształt “naturalnego obrazu”, który pokazuje nam widok oraz perspektywę. Odpowiednio zaaranżowane okno w salonie może sprawić, że to, co znajduje się za nim również stanie się elementem dekoracyjnym pomieszczenia.

Mówiąc o dużym oknie musimy jednak wspomnieć także o wyzwaniach, jakie niesie ono za sobą. Pierwszym z nich jest zachowanie prywatności. Przez duże okno widzimy więcej, jednak jesteśmy również narażeni na wścibskie spojrzenia sąsiadów. Ponadto światła słonecznego może być zwyczajnie zbyt dużo, szczególnie w okresie letnim. Na szczęście problem ten można zniwelować poprzez zastosowanie odpowiednich rolet lub zasłon, które pomogą nam zatroszczyć się o prywatność oraz kontrolować ilość światła słonecznego wpadającego przez okno.
Drugim problemem, na jaki możemy natrafić na trudności aranżacyjne związane z tym, że większa część jednej ściany pomieszczenia pokryta jest szkłem, przez co nie możemy postawić ani zawiesić na niej żadnych mebli. Na szczęście, w dzisiejszych czasach oferta mebli jest na tyle szeroka, że nawet w przypadku salonów z dużym oknem można znaleźć rozwiązania, które zapewnią nam komfortowe i funkcjonalne umeblowanie wnętrza.

  Jak dobierać kolor krzeseł? Praktyczne wskazówki i pomysły na aranżację

duze okno salon

Duże okno w salonie - aranżacje

Duże okno w salonie daje nam mnóstwo możliwości aranżacyjnych, które pozwalają na wyrażenie swojego stylu i gustu w sposób unikalny i inspirujący. Przedstawmy więc kilka stylów aranżacji które można zastosować w takiej przestrzeni.

Osoby, które preferują klasyczną elegancję mogą ustanowić okno w salonie centralnym punktem pomieszczenie i otoczyć je wytwornymi zasłonami w tonacji pastelowych barw. Tkaniny o ciekawej fakturze i zdobieniach dodadzą przestrzeni szlachetności i elegancji jednocześnie podkreślając to źródło naturalnego światła. Taką aranżację okna możemy połączyć z antycznymi meblami i subtelnymi dodatkami, które sprawią, że salon nabierze wyjątkowego charakteru.

Miłośnicy nowoczesnego minimalizmu mogą postawić na meble o prostych, geometrycznych kształtach i neutralnych kolorach. Tego typu aranżacja doskonale prezentuje się w pomieszczeniach z dużą ilością naturalnego kształtu. W tym przypadku okno pozostawiamy bez zbędnych ozdób i dekoracji montując jedynie roletę lub żaluzję, która umożliwi nam regulację ilości światła i zachowanie prywatności.

Kolejnym pomysłem, który możemy wykorzystać w aranżacji salonu z dużym oknem jest wykorzystanie stylu eklektycznego, czyli łączącego ze sobą różne elementy innych stylów aranżacji wnętrz. W tym przypadku możemy zdecydować się na nietypowe zasłony w odważnych kolorach. Taka aranżacja jest dynamiczna i pełna energii, co z pewnością stanowi jej atut.
Nie sposób nie wspomnieć również o stylu skandynawskim, którego rolą jest podkreślanie naturalnego oświetlenia poprzez jasne kolory i naturalne elementy wyposażenia. W tym przypadku aranżacja okna powinna opierać się na zastosowaniu lekkich zasłon z tkanin takich jak len czy bawełna. Zasłony powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce aby nie przytłaczać wnętrza.

Salon z dużymi oknami

Zdarza się, że w salonie znajduje się kilka dużych okien, które musimy zaaranżować w sposób zgodny ze stylem, w jaki zamierzamy urządzić pomieszczenie. Mamy do wyboru naprawdę sporo rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w tej roli. Stawiając na klasykę nie zapominajmy o roli zasłon i firan. Umiejętnie dobrane mogą całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Przykładowo - jeśli zawiesimy zasłony w ciemnym kolorze, będą one przyciągały wzrok do okien sprawiając, że to one staną się centralnym punktem pomieszczenia. Białe firanki zaś podkreślą naturalne oświetlenie a rzucając zagadkowe cienie mogą stworzyć wyjątkowy klimat i charakter.
Osoby ceniące sobie styl boho, rustykalny lub vintage powinny wykorzystać potencjał, jaki dają liczne i duże parapety. Stanowią one bowiem doskonałe miejsce na elementy dekoracyjne takie jak świeczki zapachowe, bukiety suszonych kwiatów czy rośliny ozdobne. Wybierając te ostatnie pamiętajmy o tym, by doniczki, w których je posadzimy były spójne ze stylem w jakim urządzamy mieszkanie.

  Kolekcja podłóg LARRGO – panele na każdą kieszeń

duze okna w salonie

Wysokie okna w salonie

Wysokie okna w salonie mogą stanowić pewne wyzwanie aranżacyjne ze względu na nietypowe rozmiary. Niemniej jednak istnieje kilka rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w tym przypadku. Pierwszym z nich są gęsto marszczone zasłony sięgające do podłogi. Co ważne powinniśmy zamontować karnisze bezpośrednio przy suficie nie zaś nad wysokością okna. Wówczas miękko opadając zasłony nieco maskują wysokość okna, nie zmniejszając jednocześnie zbytnio ilości światła słonecznego, które wpada do pomieszczenia.
Musimy jednak mieć świadomość, że ściąganie, pranie oraz ponowne wieszanie tak długich zasłon bywa ciężkie i czasochłonne. Alternatywą dla nich może być więc minimalistyczna dekoracja okna, jaką są plisy. Są bardzo proste w montażu i pozwalają na regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Opuszczone nieco do wysokości ok ¼ okna mogą sprawić, że nie będzie ono wyglądało na tak wysokie, szczególnie jeśli dopasujemy ich kolor do koloru ścian w naszym salonie. Bardzo efektowną a przy tym elegancką opcją pasującą do wnętrz urządzonych minimalistycznie, klasycznie lub w stylu skandynawskim będą również białe żaluzje pionowe wykonane z tkanin. To o wiele łatwiejsza w utrzymaniu alternatywa dla zasłon, która jest również bardzo funkcjonalna.

Salon z dużym oknem tarasowym

W przypadku wielu domów jednorodzinnych okno tarasowe, które umożliwia nam wyjście na zewnątrz znajduje się właśnie w salonie, który jest centralna cześcią domu. Jak zaaranżować je w sposób wygodny a jednocześnie elegancki? Przede wszystkim musimy pamiętać, że okno tarasowe jest często otwierane, dlatego nie należy zawieszać na nim żadnych elementów wymagających odsłaniania takich jak ciężkie zasłony czy duże firany. O wiele lepiej sprawdzą się rolety, szczególnie kasetowe, które przytrzymywane są bocznymi listwami w pobliżu szyby. Ich wykorzystanie pozwoli nam na wygodne wychodzenie na taras, bez obaw, że uszkodzimy jakikolwiek element aranżacji okna.
Poza tym warto zastanowić się w jaki sposób możemy połączyć wnętrze salonu z tarasem by stworzyć wrażenie spójnej przestrzeni przedzielonej jedynie przeszkleniem. Doskonałym pomysłem jest po prostu utrzymanie obu tych elementów domu w tym samym stylu - jeśli w salonie panuje chłodny minimalizm, zadbajmy o to, by również na tarasie znalazły się jasne meble o prostych formach. Tworząc wrażenie spójnej przestrzeni zwróćmy uwagę na wszystkie elementy - nie tylko na meble, ale również kolorystykę podłogi, ścian czy zastosowane dodatki. Dzięki temu całość będzie prezentowała się harmonijnie i elegancko.

  Salon w stylu industrialnym. Jak zaaranżować wnętrze?

Podsumowując, salon z dużym oknem to pomieszczenie, które możemy zaaranżować zgodnie z naszymi upodobaniami. Dzięki dużej ilości światła słonecznego, które wpada przez takie właśnie okna z powodzeniem możemy postawić na bardzo odważne elementy aranżacji wnętrz i okna. Warto więc eksperymentować z różnymi rozwiązaniami, do czego zachęcamy naszych czytelników.