Bramy roletowe to popularny rodzaj zabezpieczenia wjazdu – przede wszystkim do miejsc publicznych. Hotel, biurowiec czy galeria handlowa to jednak tylko część lokalizacji, w których sprawdzają się takie drzwi. Czas przyjrzeć się powodom, przez które są równie użyteczne zarówno jako drzwi do przydomowego garażu, jak i różnego rodzaju zakładów pracy.
Bramy roletowe do domowego garażu. Gdzie się sprawdzą?
Wybór drzwi do prywatnego garażu wielu właścicielom nastręcza problemów, ponieważ nie zawsze mogą przeznaczyć na nie tyle miejsca, ile by chcieli. Warianty uchylne, otwierane na boki czy do góry zajmują dużo przestrzeni przed wjazdem. Często stanowi to problem, nawet jeśli przed nim rozciąga się teren własnego podwórka. Tym bardziej nie sposób zamontować takiej bramy, gdy garaż wychodzi wprost na ulicę.
Co zrobić, żeby nie zabierać miejsca na własnej posesji lub publicznym chodniku, gdy drzwi są otwarte? Dobrym rozwiązaniem, ale nie dla wszystkich, jest montaż wersji segmentowej. Tego typu bramy rozkładają się do wewnątrz. W zależności od modelu trzeba jednak znaleźć miejsce na prowadnice, po których będą się przesuwać drzwi. W małych garażach każdy centymetr obszaru przy ścianach albo pod sufitem jest jednak na wagę złota.
Jeśli instalacja drzwi uchylnych bądź segmentowych nie wchodzi w grę, pozostaje wybór bramy roletowej. Tak jak drugi z wymienionych typów konstrukcji składa się, ale nie do wewnątrz, tylko do pojemnika zawieszonego nad wjazdem. Dzięki temu drzwi niemal zupełnie nie zajmują miejsca. Bramy roletowe w różnych wersjach oferuje Hörmann – ceniony niemiecki producent drzwi garażowych oraz technologii poprawiających ergonomię ich użytkowania.
Warto także zwrócić uwagę na jego modele z serii RollMatic ze względu na łatwość w doborze wzornictwa. W ofercie firmy znajdują się drzwi wykończone w różny sposób, w tym imitujący drewno. Szeroki wybór pozwala tym samym dopasować bramę rolowaną Hörmann do elewacji budynku niezależnie od jego wyglądu.
Bramy roletowe – idealne do magazynu, hurtowni i nie tylko
Kłopot związany z wygospodarowaniem dostatecznie dużej przestrzeni przed budynkiem i w jego wnętrzu ma również wiele firm. W odpowiedzi na ich potrzeby Hörmann tworzy bramy roletowe spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa, tak ważne w każdym zakładzie pracy. Jako przykład służy m.in. mechanizm z fabrycznym ograniczaniem siły zamykania. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko opadnięcia bramy na przechodzące osoby i pojazdy takie jak ciężarówki czy wózki widłowe. Co więcej, bramy Hörmann pozbawione są czujników ruchu, które w razie awarii również stanowiłyby niebezpieczeństwo dla pracowników i sprzętu.
Ograniczenie siły i brak sensorów nie oznaczają bynajmniej, że drzwi działają powoli, do tego wyłącznie po aktywowaniu mechanizmu ruchu przez człowieka. Prędkość otwierania i zamykania bramy to 1,1 m/s. Dzięki temu do minimum ograniczane są straty ciepła. Z kolei w przypadku wykrycia pożaru podnoszą się w minutę, co pozwala lepiej przewentylować pomieszczenie, a pracownikom uciec przed zadymieniem.
Technologie bram roletowych Hörmann dla domu i firmy
Bramy do prywatnych garaży Hörmann mogą zostać wyposażone w dodatkowe elementy ułatwiające sterowanie. W zależności od modelu i życzenia klienta ich ruchem da się kierować przy pomocy pilota radiowego (system BiSecur) lub smartfona (BlueSecur). W każdym przypadku wjazd do garażu staje się łatwiejszy, ponieważ nie ma potrzeby wysiadania z samochodu. Z kolei po wyjechaniu drzwi zamkną się automatycznie.
Klienci biznesowi mają z kolei możliwość skorzystania m.in. z technologii SSG DD pozwalającej na znaczną rozbudowę drzwi wjazdowych. W jaki sposób? Wystarczy tylko jeden słupek środkowy, by brama osiągnęła aż 9 m wysokości oraz 36 m szerokości. Inny przykład użytecznej technologii to Decotherm. Pod tą nazwą kryją się otwory wentylacyjne montowane w drzwiach. W ten sposób właściciele garaży publicznych, ale także prywatnych, mogą zaoszczędzić na montażu osobnego urządzenia poprawiającego obieg powietrza w pomieszczeniu.