Ogród to miejsce odpoczynku, relaksu i przestrzeni życiowej dla całej rodziny. Dlatego gdy wprowadzamy się do nowego domu, a nasza posesja świeci pustkami, to chcemy ją szybko zagospodarować i zazielenić. A to wymaga czasu, no bo nasze świeżo posadzone rośliny potrzebują wyrosnąć.
Drzewa w ogrodzie są wyrazistym akcentem, który pięknie dekoruje nasz ogród. Dlatego są najbardziej pożądanymi roślinami. Drzewo urozmaica przestrzeń, jego zmienność w zależności od pory roku jest swego rodzaju wyznacznikiem czasu. Drzewa liściaste, szczególnie pokazują nam piękno każdej pory roku, zmieniając swoją barwę i formę podczas całego roku. Iglaste drzewa stanowią stały element kompozycji, które doskonale się wkomponowuje jako tło dla innych roślin w naszym ogrodzie.
Drzewo bardzo szybko staje się centrum w naszym ogrodzie, wokół niego integruje się i skupia całe ogrodowe życie. W cieniu drzewa urządzamy przyjęcia, spotkania oraz odpoczywamy w upalne i słoneczne dni. Dlatego oprócz walorów dekoracyjnych, stanowią również swego rodzaju przystań w naszym ogrodzie.
Jakie szybko rosnące drzewa wybrać do ogrodu?
W naszym ogrodzie w zależności od wielkości naszej działki możemy sadzić wiele gatunków drzew, począwszy od rodzimych odmian, jak brzoza brodawkowata, topole, wierzby, czy kasztanowce, do bardziej egzotycznych egzemplarzy, takich jak: oliwnik wąskolistny, czy sumak octowiec lub judaszowiec. Zobacz, jakie drzewa szybko rosnące są popularne w naszych ogrodach i nie tylko.
Drzewa liściaste szybkorosnące
W tym przedziale mamy wiele gatunków drzew. Brzoza pożyteczna, to ostatni hit ogrodów. Jej popularność wynika z atrakcyjnego wyglądu, gdyż śnieżnobiała kora wyróżnia się spośród innych roślin. Łuszczące się płaty, nadają jej szczególnego charakteru. Brzoza ma lekką i dynamiczną koronę oraz drobne zielone listki, które jesienią przebarwiają się na żółto.
Brzoza brodawkowata osiąga od 7 do 10 metrów, a szerokość korony waha się między 5 m, a 7 metrów. Brzoza dość szybko rośnie, a wiosną pojawiają się dość szybko liście, tworząc cień. To drzewo nie ma zbyt dużych wymagań. Jedynie co potrzebuje to dużo słońca.
Sumak octowiec to drzewo osiąga do 6 m wysokości. Posiada głęboko powcinane liście, które jesienią przebarwiają się na jasnoczerwony lub pomarańczowo. Na końcach pędów tworzy czerwono purpurowe kwiatostany. Wydziela on specyficzny zapach. Ta roślina doskonale radzi sobie na trudnych stanowiskach oraz na terenach o dużym zanieczyszczaniu powietrza. Tworzy dużo odrostów korzeniowych, z tego też względu często nie pojawia się w naszych ogrodach.
Wierzba płacząca to drzewo o szybkim wzroście, które wpisane jest w polski krajobraz. Wytwarza szeroką koronę i dorasta do 20 metrów wysokości. Wzrost regulujemy poprzez przycinanie. Korona ma efektowny płaczący pokrój. Najczęściej możemy spotkać ją nad zbiornikami wodnymi. Liście wierzby są lancetowate jasnozielone, osadzone na wiotkich żółtych lub żółtozielonych pędach. Wierzba rozwija pąki dość wcześnie, a liście dość późno opadają. Z tego też względu wierzba jest ozdobą ogrodów przez większość roku.
Drzewa szybkorosnące iglaste
Modrzew europejski to drzewo iglaste, jedno z najszybciej rosnących. W dobrych warunkach przyrasta nawet do 1,5 metra na rok. Osiąga do ok. 50 metrów wysokości. Polecany jest do dużych ogrodów. Wytwarza on delikatne i ozdobne igły, które są zebrane w pęczki. Niestety traci igły przed zimą. Na gałęziach pojawiają się drobne szyszki, które pozostają na nim nawet kilka lat. Nie należy sadzić go przy świerkach, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania szkodników.
Metasekwoja chińska zwana potocznie modrzewiem bagiennym dobrze radzi sobie w warunkach wilgotnych. To drzewo osiąga wysokość do 30 metrów i ma smukłą, stożkowatą koronę. Igły są miękkie i sezonowe, gęsto pokrywają pędy. Drzewo jesienią przebarwia się na żółto i brązowo. Na jesień liście opadają wraz z krótkimi pędami. Szyszki drobne i kuliste. Młode okazy nie są odporne na zimno.
Tuja to bardzo popularne drzewo osłonowe w naszym ogrodzie. Często jest sadzona na żywopłoty. Jej potoczna nazwa to żywotnik. Wyróżniamy kilka gatunków tych iglaków. Najbardziej popularne są brabant i szmaragd. Tuja bardzo szybko rośnie. Dlatego już małe sadzonki w ciągu pięciu lat dorastają nawet do 2 metrów. Ale możliwości tui się na tym nie kończą. Jeżeli nie jest regularnie przycinana, to może stać się nawet kilkumetrowym drzewem. Tuja jest bardzo ozdobną i stożkowatą rośliną, z wyglądu budową przypomina zwartą choinkę. To drzewo zimozielone. Jesienią wypuszcza drobne kwiatostany, które nazywane są szyszkami tui.
Szybkorosnące drzewa ozdobne do ogrodu
Najszybciej rosnące drzewa do ogrodu, to przede wszystkim gatunki liściaste, które w ciągu roku zaznaczają znaczny przyrost.
Surmia bignoniowa zwana katalpa to atrakcyjne drzewo, które świetne się sprawdza w ogrodach nowoczesnych i geometrycznych. Katalpa ma okrągłą koronę, liście są duże i sercowate. Pień jest smukły, a na nim osadzona regularna kula korony. Pokrój korony tego drzewa jest naturalny, nie wymaga ona formowania i strzyżenia. Osiąga wysokość do 10 metrów. Z wiekiem korona drzewa przybiera formę parasolowatą. Wiosną drzewo wydaje białe i pachnące kwiaty, które jesienią przeobrażają się w owoce w kształcie strąków fasoli.
To drzewo rośnie szybko. Na krótkim pniu w dość krótkim czasie rozwija się pokaźna i efektowna korona. Po 3 latach roślina osiąga satysfakcjonujące wymiary i potrafi osłonić przed nadmiernym słońcem. Zaletą jej jest również to, że odstrasza komary.
Inne dość popularne drzewo szybko rosnące do ogrodu to dąb czerwony. W lesie uważany jest za gatunek inwazyjny, ponieważ rośnie znacznie szybciej od naszych rodzimych dębów. Te okazałe drzewo osiąga rozmiary 30 metrów wysokości. Jego ozdobą są specyficzne liście, które są ostro klapowate i efektownie przebarwiają się jesienią na czerwono. Owoce są pękate i krótkoszypułkowe.
Paulownia omszona to drzewo dorastające do 20 metrów wysokości. Posiada duże liście o wielkości od 15 do 30 cm oraz fioletowe kwiaty, które tworzą wiechowate kwiatostany. Kwitnie wiosną przed rozwojem liści. W młodym wieku rośnie dość intensywnie, bo nawet kilka metrów na rok. Po kilku latach zwalnia swój wzrost. Może rosnąć na mniej żyznych glebach.
Tulipanowiec amerykański jest okazałym drzewem, które w Polsce osiąga nawet do 30 metrów wysokości. Kwitnie w maju, kwiaty są kremowo- żółte, przypominające tulipany. Liście duże, klapowane i lekko powycinane. Owoce podobne do szyszek. Lubi stanowisko słoneczne. Tempo wzrostu to od pół metra do metra rocznie. Świetnie się nadaje w naszym ogrodzie jako soliter. To również cenna roślina miododajna.
Co zrobić, aby drzewa szybko rosły?
Jakiej pielęgnacji wymaga drzewo szybko rosnące do ogrodu ? Otóż młode kilkuletnie osobniki wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Po pierwsze drzewa najlepiej sadzić na jesień, oprócz gatunków wrażliwych na mróz, te lepiej znoszą sadzenie na wiosnę. Młode drzewa podlewa się obficie przez cały okres wegetatywny. Gatunki zimozielone wymagają również podlewania zimą i sporadycznie przy umiarkowanie ciepłej pogodzie. Wiosną drzewa nawozimy nawozami azotowymi, a latem dodajemy dawkę nawozu fosforanowo- potasowego. W ten sposób przyśpieszymy ich wzrost, a na jesień przygotujemy je do nadejścia zimy.
Ze względu na szybki wzrost, drzewa tego typu mogą wymagać palikowania. Warto przy tym pamiętać, że tego typu gatunki w krótkim czasie osiągnął pokaźne rozmiary, z tego też względu należy się dobrze zastanowić, w którym miejscu je sadzimy.
Gdy nasze drzewa pięknie wyrosną, to już raczej radzą sobie w naszych warunkach i nie mają specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Przed zakupem konkretnej rośliny, warto sprawdzić jej wymagania glebowe. Niektóre gatunki są wrażliwe na zimno i w okresie zimy wymagają specjalnego okrywania. Drzewa szybkorosnące to rośliny dorastające do kilku lub kilkudziesięciu metrów, dlatego warto wybierać egzemplarze dopasowane do wielkości działki. Jeżeli mamy duży ogród, to duże drzewa jako solitery, będą się pięknie prezentowały. Natomiast na małe działce sadzimy drzewka kilkumetrowe. Przy tym należy im zapewnić odpowiednią przestrzeń do rozwoju.