Drewno do budowy domu - jakie wybrać?

Każdy wie, że drewno dzięki swoim wyjątkowym właściwościom było i jest tradycyjnym i najbardziej poszukiwanym materiałem budowlanym w całej historii ludzkości. We współczesnych czasach nie straciło ono nic ze swojego ogromnego znaczenia — nowoczesne budownictwo nie może się obejść bez naturalnego drewna, mimo pojawienia się nowych materiałów i technologii.

Wielu właścicieli działek wiejskich nie chcą brać pod uwagę żadnych innych opcji, oprócz domu wykonanego z naturalnego drewna lub konstrukcyjnego drewna c24. Aby jednak drewniany dom był niezawodny, ciepły i trwały, przy wyborze materiału do jego budowy należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, które bezpośrednio wpływają na jakość przyszłego budynku.

Rodzaje drewna do budowy domu

Drewno jest jednym z najlepszych materiałów do budowy domu prywatnego, ponieważ ma wyjątkowe właściwości naturalne. Każdy z jego gatunków ma indywidualne cechy. Po ich zrozumieniu łatwiej będzie zdecydować, które drewno jest lepsze dla konkretnego przypadku.

W budownictwie indywidualnym stosuje się zarówno drewno konstrukcyjne c24 miękkie, jak i twarde. Najpopularniejsze i najtańsze drzewa iglaste to sosna i świerk, natomiast jodła, modrzew i cedr są droższe. Twarde drewno, z którego buduje się domy to osika, brzoza, topola, dąb, olcha, lipa i klon.

Zastosowania różnych gatunków drewna

Wszystkie rodzaje drewna są dalej podzielone na drewno do celów wykończeniowych i drewno do budownictwa ogólnego. Te ostatnie są wykorzystywane do budowy przegród zewnętrznych budynków, konstrukcji stropów oraz innych elementów budynków poddawanych obciążeniom. Materiały wykończeniowe służą do dekorowania powierzchni.

Z podanych powyżej informacji o gatunkach drewna wynika, że różnią się one między sobą właściwościami technicznymi i użytkowymi. Dlatego przy budowie domu prawie zawsze używa się kilku rodzajów drewna — każdy z nich najlepiej nadaje się do określonego obszaru konstrukcji.

  Ogrzewanie indukcyjne - czy to się opłaca? Poznaj koszty i ekonomiczny sens takiego rozwiązania

Sosna jest doskonałym wyborem na przegrody budowlane. Jedną z wad sosny jest pojawienie się niebieskiej plamy, która może prowadzić do zniszczenia struktury materiału i dlatego musi być traktowana specjalnym środkiem do konserwacji drewna;

Drewno konstrukcyjne c24 jest często wykorzystywane do produkcji belek stropowych, krokwi, podłóg i okładzin sufitowych.

Modrzew służy do układania dolnych warstw domu, ma wysoką odporność na wilgoć. Pnie modrzewia są również wykorzystywane do fundamentów palowych, a nawet do konstrukcji wykonywanych na wodzie, takich jak mosty czy doki, a także do umacniania brzegów zbiorników wodnych.

Dąb jest najczęściej stosowany na okna, drzwi i ościeżnice. Dąb może być również wykorzystywany do dekoracji wnętrz ścian i na podłogi.

Klon, lipa i olcha są używane do produkcji stolarki i rzeźb, ponieważ mają miękką strukturę. Z tego drewna wykonuje się na przykład opaski lub rzeźby gzymsowe.

Do wykończenia wnętrz stosuje się brzozę lub olchę. Faktura słojów i odcienie kolorystyczne drewna olchowego pozwalają na stosowanie go do imitacji bardziej wartościowych gatunków drewna.