Środki oszczędności energii powinny być połączone z podejściem „najpierw materiał” w celu poprawy wydajności cieplnej nieruchomości, z zatrzymywaniem ciepła w zimie i odpornością na zyski słoneczne w lecie, zapewniając komfortowe środowisko wewnętrzne przez cały rok.
Wybierając naturalne materiały, spółdzielnie mieszkaniowe mogą zapewnić, że te ulepszenia pozwolą uniknąć ryzyka wystąpienia problemów wtórnych, takich jak kondensacja i pleśń, a tym samym zmniejszą koszty utrzymania, wydłużą okres użytkowania nieruchomości i poprawią samopoczucie lokatorów.
Luki w wydajności
Specyfikacja izolacji jest tradycyjnie oparta na przewodności cieplnej materiału, która jest wyrażona jako wartość Lambda (λ). Im niższa przewodność materiału, tym teoretycznie mniej ciepła będzie uciekać. W związku z tym, specyfikacja projektów renowacji budynków socjalnych zwykle skupia się na wyborze materiału izolacyjnego o bardzo niskiej przewodności cieplnej – zazwyczaj są to płyty piankowe pokryte folią – ponieważ, przynajmniej teoretycznie, wymagany będzie cieńszy profil, aby zmniejszyć straty ciepła przez ścianę lub dach.
Na co warto zwrócić uwagę uważając na komfort cieplny?
Istnieją jednak dwa kluczowe problemy związane ze specyfikacją izolacji opartą wyłącznie na właściwościach cieplnych materiału. Po pierwsze, nie cała przegroda zewnętrzna budynku może być pokryta materiałem izolacyjnym ze względu na konieczność zastosowania okien i drzwi. Zwiększona przewodność cieplna w tych obszarach może powodować powstawanie mostków termicznych, które potencjalnie mogą zagrozić obliczeniowej charakterystyce cieplnej zainstalowanego systemu izolacyjnego. Może to również powodować kondensację, co w dłuższej perspektywie może mieć wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, zdrowie użytkowników i konstrukcję budynku. Po drugie, nawet niewielka, zaledwie kilkumilimetrowa szczelina pomiędzy płytami izolacyjnymi może drastycznie zmienić charakterystykę cieplną całej instalacji z powodu strat ciepła spowodowanych konwekcją. Jeśli budynek nie jest szczelny, ciepłe powietrze może wydostawać się na zewnątrz, niezależnie od właściwości termicznych izolacji, co oznacza, że charakterystyka cieplna budynku w praktyce może być znacznie niższa od zaprojektowanej wartości U w specyfikacji.
Naturalne korzyści
Naturalne materiały izolacyjne, takie jak włókno drzewne i juta, dają możliwość poprawy parametrów cieplnych domu poprzez zewnętrzne lub wewnętrzne doposażenie elementów dachu, ścian lub podłóg. Dzięki systemom zaprojektowanym specjalnie dla projektów renowacyjnych, oferują one oddychające rozwiązanie, które pozwala na odprowadzanie wilgoci, a jednocześnie zatrzymuje ciepłe powietrze, zmniejszając ryzyko szkód związanych z wilgocią lub kondensacją. Materiały te nie tylko wykorzystują naturalne właściwości, oferując zarówno doskonałe wartości współczynnika Lambda, jak i oddychalność, ale są również wolne od szkodliwych dodatków chemicznych i zapewniają doskonały, długoterminowy komfort budynku; idealne połączenie dla dostawców mieszkań socjalnych.
Systemy z włókien drzewnych powstają w wyniku obróbki ścinków drewna pochodzącego z lasów o zrównoważonej gospodarce leśnej i mogą być produkowane z krawędziami na pióro i wpust, co ułatwia montaż bez szczelin, zapewniając doskonałą szczelność i zwiększając współczynnik przenikania ciepła U.
Jakie są korzyści z budowy zdrowego budynku?
Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na to, że dobry IEQ, ustanowiony poprzez ostrożne zarządzanie wyżej wymienionymi warunkami, może wyraźnie poprawić samopoczucie i produktywność użytkowników budynku w wielu różnych kontekstach, a także zapewnić większy komfort cieplny.
Jednym z istotnych elementów ustanowienia pozytywnego IEQ jest utrzymanie komfortu termicznego. Na nasze odczuwanie temperatury może wpływać wiele czynników osobistych i środowiskowych, od naszego stanu zdrowia i ubioru, do naszej pozycji w pomieszczeniu i temperatury powietrza. Mierniki komfortu cieplnego próbują uwzględnić wszystkie te czynniki i określić, czy lokatorzy mogą czuć się zbyt gorąco, zbyt zimno czy w sam raz. Może to stanowić poważne wyzwanie dla projektantów, ponieważ indywidualny charakter wielu z tych czynników oznacza, że w danej przestrzeni poziomy komfortu cieplnego poszczególnych osób będą się różnić.