Czym się kierować przy wyborze gniazd i włączników?

Gniazdka i włączniki elektryczne to nieodzowna część systemów elektrycznych. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jak ważny jest ich odpowiedni wybór, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa i dopasować je do danego pomieszczenia. Kluczowe są tutaj nie tylko certyfikaty zgodne z ustalonymi normami, ale również kwestie związane z montażem. Czym zatem kierować się przy wyborze gniazd i włączników?

Gniazdka i włączniki elektryczne - wybór zależy od pomieszczenia

Gniazdka elektryczne powinny spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Mowa tutaj przede wszystkim o stykach ochronnych, które umieszczone są po bokach konstrukcji. W przypadku łazienek konieczna będzie inwestycja w modele, które posiadają specjalne klapki, chroniące urządzenie przed zalaniem wodą. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się również w kuchni i wszędzie tam, gdzie istnieje wysokie ryzyko dostania się wody do gniazdka. Niekiedy wykorzystuje się również gniazdka elektryczne wyposażone w gumowe uszczelki — cel jest dokładnie ten sam, czyli zabezpieczenie konstrukcji przed zalaniem.

Gniazdka i włączniki elektryczne, a także włączniki światła bardzo często padają ofiarą zabaw dzieci. Małym pociechom czasami trudno jest wytłumaczyć, jak niebezpieczny dla ich życia i zdrowia może być kontakt z częścią instalacji elektrycznej. Dlatego też warto zakupić gniazdka, które posiadają specjalne osłony, uniemożliwiające włożenie palców czy innych przedmiotów w miejsce wtyczki. Na szczęście takie rozwiązanie jest bardzo tanie — koszt to zaledwie kilka złotych. Alternatywą mogą być tutaj nieco droższe zabezpieczenia w postaci zaślepek.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://sklep.elus.pl/gniazda-i-laczniki,2,411121

Czy w takim wypadku liczy się design?

Wiele osób, które dopiero urządzają swoje mieszkania, zastanawia się, jaki typ gniazdek i włączników wybrać. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, które z łatwością można dopasować do każdego wnętrza, żeby całość wyglądała nie tylko schludnie, ale także estetycznie. Najczęściej stawia się tutaj na jednolite modele, co pozwala łatwiej je wymienić w razie awarii.

  Rodzaje ogrzewania w domu jednorodzinnym - jakie są?

W asortymencie sklepów elektronicznych znajdziemy również tzw. gniazdka i włączniki modułowe, które posiadają specjalne czujniki i regulatory. Niektóre z nich przypominają konstrukcją niewielkie gadżety i oferują możliwość np. sterowania radiem. Plusem gniazd modułowych jest łatwość montażu i to, że bezproblemowo można je zainstalować zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Podczas wyboru gniazd i włączników należy się kierować również ich dostępnością i wariantami kolorystycznymi. Popularne modele można znaleźć w każdej hurtowni elektrycznej, zaś na te unikatowe należy złożyć specjalne zamówienie. Nie bez znaczenia jest także wzornictwo — najchętniej wybieranymi materiałami są tutaj szkło, marmur oraz drewno. Taki zakup wiąże się jednak ze znacznie wyższą ceną.

Podsumowanie

Wybór gniazd elektrycznych czy włączników świateł jest ogromny. Przed zakupem należy dokładnie zweryfikować, jaki ma być ich rozkład i ilość. Poszczególne modele powinny być rozmieszczone w najbardziej komfortowych miejscach, aby każdy domownik mógł bez większych trudności szybko z nich skorzystać.