Panele laminowane są najczęściej wybieranym materiałem dekoracyjnym na podłogi. Kochamy je za to, że są stosunkowo niedrogie, trwałe, łatwe montażu i potrafią idealnie imitować drewnianą podłogę. Niemniej jednak o estetyce wykonania i ostatecznym wyglądzie podłogi, w dużej mierze decyduje dokładność samego montażu paneli na podłodze. W tym wypadku podczas montażu paneli podłogowych, czynności przycinania i docinania paneli na wymiar dopasowany do naszego pomieszczenia niestety, ale nie unikniemy. O jakości wykonania tych prac zadecyduje precyzja i doświadczenie samego wykonawcy, ale też dobór odpowiedniego narzędzia stolarskiego.
Jakie narzędzia zastosować do cięcia paneli podłogowych?
Narzędzi stolarskich, które możemy użyć do cięcia paneli, jest wiele. Kwestia jest dwóch podstawowych kryteriów:
- budżet, jaki chcemy przeznaczyć na to narzędzie
- czy panele będziemy ciąć częściej, czy potrzebujemy narzędzia tylko do jednorazowego ich montażu.
Generalnie jak mamy zamiar częściej zajmować się montażem paneli podłogowych, to lepiej zainwestować w lepszy i precyzyjniejszy sprzęt, który nam oszczędzi czasu i da rezultaty, których oczekiwaliśmy. A to wiąże się bezpośrednio z zakupem sprzętu stricte do cięcia paneli podłogowych, co w perspektywie ilości prac i poświęconego czasu na się opłaci.
Jeżeli jest to jednorazowy remont, to nie ma co się wpędzać w koszty. W tym wypadku warto poszukać czegoś, co mamy akurat pod ręką w swoim warsztacie. Cięcie paneli nie jest aż tak skomplikowaną sprawą i nie potrzebuje aż tak wysoce specjalistycznego sprzętu. Zatem co możemy użyć do przycinania paneli podłogowych.
Ręczna piłka do drewna
Zacznijmy od tego najprostszego narzędzia, które może znaleźć się w każdym domu. Piła ręczna ze specjalnie przystosowanym brzeszczotem może się dobrze sprawdzić w przypadku cięcia paneli podłogowych. To narzędzie jest łatwe w użyciu i nie potrzebujesz znać się na jego obsłudze. Nie potrzebuje zasilania elektrycznego i nie wydziela zbyt dużo pyłów. Działa bez głośnie.
Jedyną wadą ręcznej piłki do cięcia paneli jest konieczność wykonywania posuwistych ruchów, co może być bardzo męczące. Ponadto trudniej się nią tnie panele wzdłuż, a jakość cięcia może nie być zbyt dokładna. Wszystko zależy on naszej własnej wprawy.
Gilotyna do paneli
Gilotyna do paneli to również narzędzie ręczne, dedykowane do cięcia paneli specjalną gilotyną. Charakteryzuje się lepszą szybkością działania i niezawodnością w porównaniu do piłki ręcznej. Łatwe cięcie, niewymagające zbyt dużego wysiłku i gwarancja równych krawędzi. Uważana jest za najlepsze narzędzie do cięcia paneli podłogowych.
Niemniej jednak zakup tego narzędzia do jednorazowego układania podłogi panelowej zupełnie mija się z celem. Urządzenie to nadaje się tylko do cięcia tego typu laminatów jak panele podłogowe i do innych celów raczej go nie wykorzystamy. Zatem po skończonym remoncie, wyląduje gdzieś na strychu zupełnie nieprzydatne.
Pilarka tarczowa
Pilarki tarczowe to już segment urządzeń elektrycznych wielokrotnego wykorzystania w wielu pracach warsztatowych. Mamy do wyboru pilarki tarczowe ręczne i stołowe. Różnica polega na tym, że pilarką ręczną sami musimy manewrować, aby wykonać odpowiednie cięcie w panelu. A to nie jest zbyt łatwe, biorąc pod uwagę, że samo urządzenie nie jest lekkie.
Natomiast stołowa, ze względu na statyczne ustawienie piły (ostrza) i stabilne podłoże w postaci stołu, może dać większą łatwość i precyzję cięcia np. przy przycinaniu całego panelu wzdłuż. To zaś oszczędzi nam czasu na odpowiednie ustawianie, jak to ma miejsce przy pilarce tarczowej ręcznej. Jeżeli chodzi o precyzję i wykonanie cięcia, to obydwa narzędzia są porównywalnie takie same.
Wyrzynarka
Kolejnym narzędziem elektrycznym, które możemy użyć do cięcia paneli podłogowych, jest wyrzynarka. To narzędzie jest jednym z lepszych wyborów ze względu na małe rozmiary i wagę, co pozwala na wygodniejsze nim manewrowanie i łatwiejsze prowadzenie. Ponadto mamy do wyboru kilka rozmiarów brzeszczotów, które nadadzą się do precyzyjnego wycinania otworów pod rury i inne przeszkody przy podłodze. Obecnie wyrzynarki są wyposażone również we funkcje lasera, który wyznacza dokładne, proste linie cięcia.
Szlifierka kątowa
Doskonale sprawdza się przy szlifowaniu i przecinaniu metalu oraz innych twardych materiałów. Można ją również użyć do cięcia paneli podłogowych. Do tego celu należy użyć tarczy diamentowej do drewna. To urządzenia dedykowane jest do szybkich cięć, ale niekoniecznie tak precyzyjnych, jak w przypadku pilarki, czy wyrzynarki. Dlatego lepiej nią ciąć panele, które będą ustawione w mniej widocznym miejscu.
Szlifierka kątowa to urządzenie, które w domu się przyda do wielu prac warsztatowych. Na ogół każdy amator majsterkowicz ma szlifierką kątową w swoich zasobach narzędziowych. A jeżeli takowej nie posiadamy, to warto w nią zainwestować, bo na pewno będziemy jej używali w innych pracach związanych z majsterkowaniem w domu. Kupując szlifierkę kątową, warto zwrócić uwagę czy ma płynną regulację obrotów. Takie narzędzie jest uniwersalne, ponieważ pozwala na dostosowanie trybu pracy do rodzaju materiału.
Ukośnica
Ukośnica jest urządzeniem uniwersalnym, może służyć do obróbki tworzyw sztucznych, drewna lub metalu. Dzięki wymiennym i dedykowanym nożom wykorzystywana jest również do cięcia paneli podłogowych. Wystarczy tylko założyć odpowiednią tarczę. To urządzenie jest niezwykle precyzyjne i pozostawia równą linię cięcia, co jest szczególnie ważne, gdy przycinamy panele, które będą montowane w miejscach bardziej widocznych.
Pilarka szablasta
Narzędzie to używa się przy różnych pracach remontowych i budowlanych. Tnie elementy w różnych trudno dostępnych miejscach oraz panele podłogowe. Narzędzie składa się ze specjalnie skonstruowanego brzeszczotu, wykonującego ruch posuwisto-zwrotny. Można nim wykonywać różnego typu cięcia bez szczególnego wysiłku.
Zanim postanowimy kupić konkretne narzędzie do ciecia paneli podłogowych, zastanówmy się nad wyborem bardziej uniwersalnego, którego działanie przyda nam się w przyszłości przy innych pracach warsztatowych.