Czy warto zainwestować w domek letniskowy?

Inwestycja w nieruchomość zawsze będzie dobrym pomysłem, ale nie trzeba od razu kupować mieszkania ani domu jednorodzinnego, ciekawym rozwiązaniem jest także domek letniskowy. Wspaniale nadaje się dla własnego użytku, miło spędza się w nim wolny czas, na łonie natury, z dala od zgiełku miasta. Niektórzy decydują się na zakup domku letniskowego w celu pomnożenia kapitału, co umożliwia wynajem lub późniejszą sprzedaż za wyższą kwotę pieniędzy. Potencjalnych korzyści jest wiele, dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu wolnych środków właśnie w domek wypoczynkowy.

Czy zainwestować w domek letniskowy? 

Jeśli ktoś szuka komfortowego miejsca do wypoczynku poza swoim domowym zaciszem, to można mu polecić zainteresowanie się domkiem letniskowym. Jego zakup nie wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, może stać się on nawet dodatkowym źródłem dochodów w przypadku wynajmu. Bez wątpienia nie zabraknie chętnych osób do tego, aby zapłacić za użytkowanie w pełni wyposażonego obiektu na czas wakacji. Domek letniskowy to wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu, szczególnie latem, w pełni sezonu, gdy drastycznie wzrasta zapotrzebowanie na noclegi. Jeśli domek letniskowy będzie w atrakcyjnej lokalizacji, to stanie się chętnie wybieranym miejscem przez osoby z różnych części kraju. 

Można liczyć na pełną swobodę, gwarancję prywatności, przygotowywanie posiłków we własnym zakresie. W przypadku domku letniskowego nie trzeba martwić szeregiem formalności do załatwienia. Nie ma nawet konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, co skraca cały proces powstawania obiektu. Budynki przeznaczone do rekreacji indywidualnej mogą mieć do aż 70 m², wystarczy dokonać zgłoszenia do odpowiedniego Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Przekłada się to oczywiście na przyspieszoną realizację inwestycji, ale może być ona jeszcze szybsza w przypadku zakupu dom mobilnego. Znikają dodatkowe koszty, a wydatki są znane już na etapie wybierania obiektu. Zaletą domków mobilnych jest to, że mogą być one z łatwością przetransportowane z jednego miejsca do drugiego.

  Jak siać trawę? Załóż własny trawnik!

Dlaczego warto zainwestować w domek letniskowy?

Domek letniskowy idealnie nadaje się na wynajem, dzięki czemu można zarabiać bez żadnego wysiłku. Pojawia się jednak pytanie, czy trzeba mieć własną działalność gospodarczą w celu oferowania tego typu usług. Polskie przepisy prawa jasno określają, że nie ma konieczności bycia przedsiębiorcą, szczególnie w przypadku nieprowadzenia zorganizowanej działalności zarobkowej w sposób ciągły. Co jednak z podatkami, jeśli chce się wynajmować domek rekreacyjny krótkoterminowo? Jeżeli jest się osobą fizyczną, to można rozliczać uzyskany przychód na zasadach najmu prywatnego, a do wyboru jest ryczałt lub skala podatkowa. 

Warto jednak pomyśleć o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, bo jako przedsiębiorca możliwe staje się sfinansowanie zakupu obiektu za pomocą leasingu operacyjnego. Jest to wobec tego bardzo szybki sposób na pozyskanie całorocznego domku mobilnego i przyspieszenie zwrotu z inwestycji. Będzie to zdecydowanie korzystniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż branie kredytu hipotecznego, który stanowi duże obciążenie. Możliwe staje się wpisanie wszystkich ponoszonych opłat w koszty.  

Czy warto mieć domek letniskowy?

Najczęściej wybór pada na drewniany domek letniskowy, który jest szybki i łatwy do wybudowania. Można liczyć na mnogość projektów, rozpocząć wszystko od podstaw lub zakupić gotowy obiekt w konkretnej destynacji. Możliwe jest użytkowanie domku przez cały rok, wystarczy wyposażyć go w ogrzewanie, zadbać o dobrą lokalizację, ocieplenie. W przypadku obiektów letniskowych drewnianych można mówić o wysokich walorach użytkowych i estetycznych. Są solidne, wspaniale wtapiają się w otoczenie, tworzą spójność z roślinnością. Niezwykle przyjemnie jest mieć zaciszne i komfortowe miejsce do wypoczynku. Własny domek to gwarancja braku konieczności wydawania pieniędzy na zakwaterowanie, z którym bardzo trudno w sezonie wakacyjnym.

Można wobec tego zaoszczędzić sporo pieniędzy, nie trzeba martwić się problemami z noclegiem. Spędzanie wolnego czasu w domu to wspaniałe urozmaicenie, stanowi świetną odskocznię od obowiązków dnia codziennego. Można w przypadku domków drewnianych mówić także o korzyściach zdrowotnych, bo ich ściany oczyszczają powietrze, ułatwiają oddychanie, zapewniają optymalne warunki termiczne. Jeżeli będzie się dbać odpowiednio o domek letniskowy, to posłuży on przez wiele lat. Można go także wynająć, co przekłada się na jeszcze szybszy zwrot z inwestycji. Nie ma również żadnego problemu ze znalezieniem kupca, bo wiele osób też marzy o tego typu obiekcie na własność.

  Jak i kiedy sadzić brzoskwinie? Sadzenie krok po kroku

 

Podsumowując, dlaczego warto zdecydować się na domek letniskowy ze względu na:

  •   Możliwość wynajęcia go i zarabiania na tym,
  •   Komfortowe miejsce do wypoczynku,
  •   Bezproblemową i szybką budowę lub zakup gotowego obiektu,
  •   Możliwość całorocznego użytkowania,
  •   Ogromny wybór,
  •   Możliwość zaaranżowania go zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami,
  •   Brak trudności ze znalezieniem kupca.