Czy pompa ciepła jest droga w eksploatacji?

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu wpływa nie tylko na nasz komfort cieplny, ale również na ponoszone koszty. Obecne coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które będą efektywne, bezobsługowe a przy tym ekologiczne. Pompa ciepła jest takim właśnie rozwiązaniem. Niestety, na jej temat istnieje wiele mitów, które sprawiają, że część osób obawia się nie tylko wysokiego kosztu instalacji pompy ale również późniejszych wydatków związanych z jej eksploatacją. Czy słusznie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Pompa ciepła - koszt instalacji. Na co warto się przygotować?

Podejmując decyzję o montażu pompy ciepła warto przygotować się, że największe wydatki czekają nas na początku - są związane z zakupem pompy oraz jej montażem. Jak podkreślają specjaliści z klimatyzacja Rzeszów, K=koszt zakupu i montażu pompy ciepła zależy od wielu czynników. Wśród nich wymienić możemy rodzaj pompy, jej moc, wielkość i standard budynku, rodzaj instalacji grzewczej oraz dostępność dofinansowania. W Polsce najczęściej stosowane są pompy ciepła typu powietrze-woda, które pobierają ciepło z otoczenia. Ich cena waha się od około 15 tys. zł do ponad 40 tys. zł, w zależności od modelu i producenta.

Do tego należy doliczyć koszt instalacji, który może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują ciepło zgromadzone w glebie, są droższe, ponieważ wymagają wykonania odwiertów lub zamontowania poziomych kolektorów. Ich cena może sięgać nawet 80 tys. zł, a koszt instalacji może przekroczyć 20 tys. zł.Wodne pompy ciepła, które pobierają ciepło z wód gruntowych, są jeszcze droższe i rzadziej stosowane, ponieważ wymagają dostępu do odpowiedniego ujęcia wody. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć o tym, że koszt instalacji pompy ciepła możemy obniżyć korzystając z różnych programów dofinansowania, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Moje Ciepło” lub ulgi termomodernizacyjnej.

  Jaki magazyn energii do domu? Zobacz nasze propozycje

Eksploatacja pompy ciepła - czy jest droga?

Mimo cen pomp ciepła oraz kosztów montażu wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ wierzą, że inwestycja ta zwróci się już po kilku latach. Nie da się jednak ukryć, że w sieci wciąż możemy natrafić na głosy, że eksploatacja pompy ciepła w rzeczywistości jest droga i nie ma co liczyć na to, że roczny koszt ogrzewania budynku będzie niższy. Sprawdźmy więc, jak jest naprawdę.

Koszt eksploatacji pompy ciepła zależy głównie od jej sprawności, czyli stosunku ilości wyprodukowanego ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej. Sprawność pompy ciepła określa się współczynnikiem COP (Coefficient of Performance). Im wyższy jest COP, tym mniejsze są koszty eksploatacji. To jaka będzie sprawność pompy ciepła uzależnione jest od kilku czynników. Wśród nich wymienić możemy:

  • temperaturę źródła ciepła,
  • sposób zasilania instalacji grzewczej,
  • termoizolację budynku,
  • sposób sterowania i regulacji pracy pompy.

Przejdźmy jednak do najważniejszego - ile w rzeczywistości może wynosić koszt eksploatacji. Orientacyjny koszt ogrzewania domu o powierzchni około 150 m2 pompą ciepła powietrze-woda to 1500-2500 zł rocznie. Dla porównania, gaz ziemny to koszt rzędu 3000-4000 zł, a olej opałowy 4000-5000 zł. Pompa ciepła zwraca się więc po kilku latach. Jeszcze mniej zapłacimy w przypadku pomp gruntowych i wodnych, ponieważ mają wyższą sprawność. Mówiąc o wydatkach, które należy brać pod uwagę warto wspomnieć o tym, że są one uzależnione od cen energii elektrycznej. Ceny te, jak wiadomo mogą wzrosnąć wraz z nowym rokiem. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła może być zasilana z własnych źródeł energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji i zwiększa niezależność energetyczną.

Nie zapominajmy o serwisie

Na koszty eksploatacji pompy ciepła składają się także przeglądy pomp ciepła, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemu i unikanie poważnych awarii. Przegląd należy przeprowadzać raz do roku a jego cena wynosi ok 500 złotych. Wydatki związane z pompami ciepła mogą zwiększyć też ewentualne naprawy, dlatego też warto stawiać na systemy z jak najdłuższym czasem gwarancji.