Nie lubisz prasować? Nic dziwnego! To jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Prasowania nie możemy całkowicie uniknąć, ale możemy sobie tę czynność ułatwić. Dowiedz się, jak to zrobić!
Łatwe prasowanie: parownica czy żelazko?
Jeszcze kilka lat temu, nie mieliśmy zbyt dużego wyboru. Do prasowania służyło zwykłe żelazko. Obecnie na rynku mamy wiele rozwiązań, które do wygładzania zagnieceń wykorzystują parę wodną. Czym się różni parownica od żelazka?
Zwykłe żelazko wygładza zagniecenia dzięki wysokiej temperaturze i sile nacisku stopy. Dodatkowo może posiadać funkcję wyrzutu pary. Jej strumień jest jednak zbyt słaby. Inaczej jest w przypadku urządzeń, które do prasowania wykorzystują parę wodną.
Poznaj zalety prasowania parą!
Prasowanie parą polega na stosowaniu wody w stanie gazowym. Dodatkowo efekt potęguje wysoka temperatura i ciśnienie. Gorąca para wodna o odpowiedniej mocy wyrzutu wnika głęboko we włókna tkaniny i błyskawicznie wygładza zagniecenia. Prasowanie parą jest więc znacznie szybsze i łatwiejsze oraz nie wymaga wysiłku.
Jakie są jeszcze zalety prasowania parą? Jest to metoda bezpieczna dla każdego rodzaju tkanin, w tym także delikatnych. Materiał nie niszczy się pod wpływem tarcia i nie wybłyszcza. Nie ma też ryzyka przypalenia. Co więcej, gorąca para umożliwia prasowanie skomplikowanych zakładek, falbanek, aplikacji oraz innych tego typu elementów ozdobnych ubrań.
Za pomocą parownicy pozbędziemy się zagnieceń z płaszczy, kurtek, garniturów czy wieczorowych sukni czy grubych ubrań. Para wodna bez trudu przenika przez kilka warstw tkanin. Parownica umożliwia także prasowanie w pionie. Dzięki temu możemy wygładzić wiszące już zasłony czy ubrania na wieszaku.
Warto też dodać, że gorąca para wodna ma właściwości bakteriobójcze. Ma to duże znaczenie w przypadku pościeli, bielizny czy ubranek dziecięcych. Wysoka temperatura pary wodnej zniszczy szkodliwe drobnoustroje, roztocza i alergeny bytujące także na pluszakach i innych zabawkach. Prasowanie parą jest polecane dla alergików i osób cierpiących na różne dolegliwości skórne.
Poza tym parownica pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, np. dymu papierosowego. Odświeży także ubrania, które długo leżały w szafie, bez konieczności ich prania.
Żelazko parowe, parownica, steamer, czyli urządzenia do prasowania parą
W sklepach znajdziemy różne rodzaje urządzeń, które przeznaczone są do prasowania parowego. Od ręcznych steamerów, poprzez żelazka parowe, aż po stacje parowe z zewnętrznym generatorem pary. Prasowanie parą umożliwia także parownica, która znana jest głównie jako urządzenie do czyszczenia w domu.
Ręczny steamer do szybkiego wygładzania i odświeżania
Ręczna parownica, czyli steamer składaj się z rączki z grzałką oraz zbiornika z wodą. Kompaktowe urządzenie pozwala szybko wygładzić i odświeżyć pojedyncze sztuki odzieży, bez konieczności korzystania z deski do prasowania. Umożliwia także wygodne niwelowanie zagnieceń na falbankach, koronkach czy plisach.
Steamery przeznaczone są raczej do sporadycznego użytku. Doskonale sprawdzają się także w podróży do szybkiego prasowania ubrań, które wygniotły się w walizce.
Żelazko parowe – łatwe i szybkie prasowanie
Żelazka parowe wyglądem przypominają tradycyjne modele. Mają jednak wbudowany generator pary i zbiornik na wodę. Z tego powodu są dość ciężkie. Poza tym pojemnik ma niewielką pojemność – podczas prasowania trzeba dolewać wodę. Żelazko parowe ma jednak większą wydajność niż steamer. Jest też tańsze niż stacja parowa.
Generator pary z zewnętrznym zbiornikiem do wydajnego prasowania
Żelazko z parownicą, czyli generator pary (stacja parowa) to najbardziej zaawansowane urządzenie do prasowania. Wytwarza wyrzut pary o największej mocy, co przekłada się na wysoką wydajność. Pozwala szybko i bez wysiłku wyprasować dużą ilość ubrań i innych tekstyliów.
Stacja parowa składa się z zewnętrznego, oddzielnego generatora pary z pojemnym zbiornikiem na wodę oraz żelazka, które jest połączone przewodem parowym. Ma więc duże gabaryty. Samo żelazko jest jednak lekkie i wygodne podczas użytkowania.
Parownica do prasowania i… czyszczenia
Być może nie każdy wie, że do prasowania może służyć także myjka parowa, której głównym przeznaczeniem jest higieniczne czyszczenie bez stosowania detergentów. Parownica pracuje bowiem na takiej samej zasadzie jak opisane wyżej urządzenia – wytwarza gorącą parę wodną pod wysokim ciśnieniem. Cząsteczki pasy skutecznie usuwają brud i niwelują drobnoustroje, ale także wygładzają tkaniny.
Dzięki odpowiednim akcesoriom uniwersalną myjkę parową do sprzątania można z łatwością zamienić w stację parową. Przykładowo, parownice marki Kärcher mogą być wyposażone w specjalną dyszę do prasowania tekstyliów lub żelazko parowe (wybrane modele), które skraca czas prasowania o połowę. W ofercie firmy jest także deska parowa z wbudowanym systemem wentylatorów. Dzięki funkcji odsysania nadmiaru pary, ubrania po prasowaniu zawsze są suche. Natomiast tryb nadmuchu wytwarza poduszkę powietrzną, przez co prasowanie jest łatwiejsze.
Parownice to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jedno urządzenie o szerokim zakresie zastosowania zajmuje o wiele mniej miejsca niż oddzielne sprzęty. To także oszczędność finansowa – koszt wielofunkcyjnej parownicy jest zbliżony do zakupu dobrego generatora pary.
Czy parownica zastąpi żelazko? Czy parownica wyprasuje koszulę? Podsumowanie
Odkąd na rynku pojawiły się urządzenia do prasowania parą wiele osób zadaje sobie pytanie – czy parownica jest lepsza od żelazka? Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jakie oferuje parownica, odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Działanie gorącej pary znacznie usprawnia prasowanie i sprawia, że ta czynność staje się mniej męcząca oraz szybsza.
Co więcej, jeżeli zamiast steamera czy stacji parowej wybierzemy uniwersalną parownicę, zyskujemy o wiele więcej korzyści. Nowoczesne myjki parowe to pomocne urządzenia do czyszczenia w domu i jednocześnie wygodna alternatywa dla żelazek tradycyjnych.