Czy budowa domu w 2022 roku musi być droga?

Delikatne wyhamowanie na rynku budowlanym, jakie zauważyć można w ostatnich miesiącach wcale nie sprawia, że w dużych miastach takich jak Szczecin, Warszawa czy Gdańsk znaleźć można od ręki wykwalifikowane firmy budowlane, które mogą przystąpić do realizacji naszej inwestycji. Jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego, powinniśmy jak najszybciej zarezerwować doświadczonych pracowników branży budowlanej, bo tylko oni mogą sprawić, że nasza inwestycja będzie realizowana zgodnie ze sztuką budowlaną.

Szybka realizacja inwestycji może obniżyć koszt budowy

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu cen podstawowych materiałów budowlanych, wydaje się, że jedynym sposobem, by zrealizować wydatki określone w kosztorysie, jest jak najszybszy zakup materiałów i przeprowadzenie całej inwestycji w tempie ekspresowym. Budowa domu jednorodzinnego w sprzyjających okolicznościach powinna zamknąć się w 2-3 miesiącach (stan surowy zamknięty).

Warto więc dołożyć wszelkich starań, by w takim tempie ją zrealizować i uniknąć kolejnych podwyżek cen, z którymi mamy przecież do czynienia od przeszło 12 miesięcy. W przypadku wolniejszego tempa budowy, warto zgromadzić jak największą ilość materiałów na placu. Taki wcześniejszy zakup może sprawić, że sporo oszczędzimy, a przecież większość materiałów służących do wykonania stanu surowego można bez większych problemów przechowywać pod gołym niebem.

Bez dobrej firmy budowlanej niewiele zdziałasz

Budując dom w Szczecinie powinniśmy wybrać doświadczoną firmę, która będzie w stanie wykonać go w wybranej przez nas technologii. Zanim zdecydujemy się na konkretnego wykonawcę, powinniśmy dokładnie sprawdzić jakie ma opinie oraz doświadczenie. W przypadku usług budowlanych różnice cen za robociznę są dość duże, ale wybór najtańszej oferty bardzo rzadko jest najlepszą opcją. Dlaczego? Ano dlatego, że małe doświadczenie taniej firmy sprawia, że nie jest ona w stanie zaproponować robót na najwyższym poziomie.

Braki kadrowe czy używanie starego sprzętu - to wszystko może sprawić, że konieczne będzie wykonywanie drogich poprawek. W przypadku budownictwa są one bardzo kosztowne, bo każdy kolejny etap inwestycji w jakimś stopniu przesłania prace wykonana wcześniej. To właśnie dlatego każda poprawka wiąże się ze sporym zamieszaniem i musi być bardzo kosztowna. Wybór dobrego wykonawcy jest więc kluczowym elementem, by przeprowadzić inwestycję sprawnie, ale również z dbałością o najdrobniejsze detale, które sprawią, że ostatecznie inwestor będzie bardzo zadowolony z efektu, jaki uda się uzyskać.