Lato w pełni, słonecznie i ciepło na dworze, a my uwielbiamy się wygrzewać na słońcu w ogrodzie. Niemniej jednak oprócz nas, cieszy się tą piękną pogodą wiele zwierząt i owadów. O ile większość z nich akceptujemy w swoim ogrodzie, o tyle są gatunki bardzo irytujące i nas przerażające. Do tych ostatnich należą osy i szerszenie.
Skąd biorą się osy w domu?
Ekosystem jest tak zorganizowany, że praktycznie każde zwierzę, czy owad spełniają w nim swoją rolę. Osy również mają swoją pożyteczną funkcję w przyrodzie. Mianowicie regulują populację takich szkodników jak: kleszcze, mszyce, mączliki oraz gąsienniki. Niemniej jednak o ile na polach osy nam nie przeszkadzają, o tyle w naszym domu już stanowią pewne zagrożenie. Osa jest owadem, który znacznie częściej atakuje i może kąsać wielokrotnie niż pszczoła.
Tym bardziej że stają się bardziej natarczywe i agresywne przy wyższej temperaturze i hałasie, czyli w pełni lata częściej pojawiają się w naszym domostwie, niż np. późną wiosną czy wczesnym latem. Dla osób mających alergię na jad osy, jej ukąszenie może mieć poważne konsekwencje w skutkach. Dlatego osy w domu, mogą być bardzo niebezpieczne.
Co zatem powoduje, że te owady tak chętnie pojawiają się w naszych mieszkaniach? To, co przyciąga osy to słodycze. Słodycze w postaci słodkich ciast, cukierków, czekolad, czy cukru, ale też słodkie owoce, soki i inne tego typu napoje. Ale to nie jedyny wabik, który przyciąga je do naszego domostwa. Kwiatowe aromaty, wino, czy piwo, a także dojrzałe owoce też kuszą te owady. Wabikiem dla os są również kosmetyki i perfumy o kwiatowych zapachach. Dlatego tym chętniej kręcą się, gdy jemy lody, ciastko, owoc lub unosi się wokół nas kwiatowy zapach.
Osy też lubią mięso. Dlatego gdy biesiadujemy na dworze, zaczynają fruwać wokół nas. Niemniej jednak zdarza się to na początku lata.
Skąd się biorą szerszenie w domu?
Szerszeń jest podobny do osy. Na odwłoku jest żółty i ubarwiony w czarno- żółte pasy. Samiec osiąga 23 mm długości, a samica 24 mm długości. Zatem jest on znacznie większy od osy. Niemniej jednak to, co jest w tym wszystkim pozytywne to, że szerszeń tak często nie pojawia się w naszych domach.
Szerszenia nie przyciągają słodycze, jak osy. Przyciągają go mocne sztuczne zapachy np. perfum, dezodorantu lub alkoholu. Wieczorem zwabia go światło. Niemniej jednak szerszenie wpadają do domu przypadkowo w przeciwieństwie do os, które w naszym lokum szukają przysmaków.
Czym i jak odstraszyć pszczoły, szerszenie i osy?
Osy, szerszenie i pszczoły nie lubią pewnych aromatów, które również są dość intensywne. Do nich należą: ocet, olejek goździkowy, cytryna, bazylia, mięta, piołun, majeranek, tymianek, eukaliptus, czosnek oraz olejek z drzewa herbacianego. Jaki jest sposób na osy ?
Zatem szerszenie i osy możemy odstraszyć tymi zapachami. Na to jest wiele sposobów. Meble ogrodowe smarujemy roztworem wody i octu lub olejków. Można zawiesić dekorację z cytryny z goździkami lub ustawić doniczki z ziołami np. tymiankiem, bazylią lub miętą. Kawa również odstrasza osy. Niektórzy stosują świeczki zapachowe o aromacie kawy. Domowych metod jest wiele, o to kilka przykładów.
Domowe sposoby na osy – czym i jak odstraszyć osy i szerszenie?
Kawa
W miejscu przebywania os możemy ustawić naczynie żaroodporne z ziarnami kawy a pod spodem ustawić kilka świeczek. Świeczki podgrzewając naczynie, uwalniają aromat kawy.
Odstraszanie os za pomocą roślin
Osy i szerszenie nie cierpią niektórych roślin. Do nich należą: macierzanka cytrynowa, bratki, melisa cytrynowa, lawenda i niektóre gatunki pelargonii. Wystarczy wysadzić je w doniczkach wokół np. tarasu lub na balkonie.
Nieprawdziwe gniazdo
Dość skutecznym sposobem jest metoda na nieprawdziwe gniazdo. Owady te nie pojawiają się w sąsiedztwie już istniejącego gniazda. Dlatego w widocznym miejscu można powiesić imitacje takiego gniazda. Gotowe siedlisko os lub szerszeni można kupić w sklepie, albo wykonać je samemu. Wystarczy wziąć brązową torbę i włożyć do nie papier. Taką atrapę zawieszamy w miejscu, gdzie osy lubią przebywać najbardziej. Taki odstraszacz szerszeni i os działa na te owady zniechęcająco.
Ocet
Roztworem octu można przemyć np. stół w ogrodzie lub inne meble ogrodowe. Niemniej jednak ocet też jest nieprzyjemnym zapachem dla nas ludzi.
Czosnek
To kolejny zapach, którego nie lubią osy i szerszenie. Można go uprawiać w skrzynkach lub sadzić na grządkach. Spotkałam się ze zwyczajem wywieszania czosnku np. na werandzie. Można też wyłożyć czosnek na parapecie okiennym.
Moskitiera
Gdy szerszeń, czy osa w twojej okolicy nie należy do rzadkości, to warto zastosować specjalne przesłony na okna tzw. moskitiery. Te siatki można stosować w oknach i drzwiach. Zabezpiecza nas one też przed innymi owadami.
Packa na muchy
Gdy szerszeń wleci do domu, można go potraktować packą na muchy. W tym wypadku należy być bardzo ostrożnym, gdyż szerszeń bywa szybko agresywny.
Profesjonalne sposoby na pozbycie się os, szerszeni i pszczół
Powyżej przedstawione sposoby, mają na celu zniechęcić te owady do zbliżania się do naszego domostwa. Profesjonalne środki likwidują te owady.
Pułapka na osy i szerszenie
Pułapka na osy i szerszenie to już ostateczność i nie jest to typowe odstraszanie szerszeni i os, a ich uśmiercanie. Zatem mamy tu do czynienia z zabijaniem. Niemniej jednak gdy są one zbyt agresywne i wchodzą bezczelnie do domu, to nie ma innej rady. W sklepach znajdziemy takie specjalistyczne pułapki na osy. To urządzenie składa się z wabika i lampy UV.
Małe otwory w pułapce pozwalają wejść osom i szerszeniom, ale uniemożliwiają im, wydostanie się z pułapki. Można też taki wabik zrobić z butelki i sznurka. Niemniej jednak, jak zależy nam na estetyce, to lepiej kupić gotowy produkt. Koszt takiej pułapki to ok. 50 zł.
Pszczoły raczej rzadko goszczą w naszym domu. A jak już się pojawi jakaś pszczoła, to należy delikatnie wynieść ją na zewnątrz. Pszczoły są pod ochroną i żądlą tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Środki chemiczne
Popularnym środkiem jest gaśnica na szerszenie. Jeżeli producent danego preparatu pozwala na użytkowanie jego wewnątrz domu, to możemy go rozpylić. Jego zasięg jest do 5-7 metrów.
W sprzedaży są specjalne koncentraty, które można popryskać przewody wentylacyjne i okna. Ich trwałość to kilka miesięcy.
Jak zlikwidować gniazdo os lub szerszeni?
Możemy usnąć gniazdo sami, pryskając je gaśnicą z preparatem. Niemniej jednak ryzyko ukąszenia i nieskuteczności takich działań jest duże.
Dlatego nie polecamy likwidować gniazda szerszeni lub os na własną rękę. Możemy w tym celu zadzwonić po specjalistyczną firmę, która się tym zajmuje lub zawiadomić straż pożarną. Straż pożarna likwiduje gniazda zagrażające bezpośrednio życiu, czyli te blisko domów lub placów zabaw dzieci.
Czy ugryzienie szerszenia lub osy jest groźne?
Gdy nie jesteśmy uczuleni na jad owadów błonkoskrzydłych, to ukąszenie szerszenia skończy się bólem i obrzękiem. Zaczerwienione miejsce może z czasem swędzieć.
W przypadku uczulenia może nastąpić tzw. wstrząs anafilaktyczny. Objawy tego wstrząsu to duszności, omdlenia, utrata przytomności, nudności i świąt skóry. W tym wypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala.
Co zrobić gdy szerszeń lub osa ugryzie?
Gdy nie jesteśmy uczuleni, to nic nam nie grozi. Po użądleniu należy wypić wapno, a miejsce ugryzienia posmarować maścią odkażającą. W domowej apteczce warto mieć maść na użądlenia lub altacet w żelu, łagodzący obrzęki.