Leszczyna to bardzo popularna roślina uprawna, którą doceniamy ze względu na pyszne i wartościowe orzechy. Aby jednak osiągać satysfakcjonujące plony warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji krzewu. Jednym z niezwykle ważnych jej elementów jest cięcie leszczyny. Jak powinno wyglądać? O czym warto pamiętać? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Cięcie leszczyny jest niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który jest niezbędny z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala uzyskać regularne i intensywne owocowanie krzewu. To jednak nie wszystko. Przycinanie orzecha laskowego chroni roślinę również przed szkodnikami oraz chorobami.
Jak przycinać leszczynę?
W przycinaniu leszczyny niezwykle ważny jest sposób, w jaki je wykonujemy. Cięcie orzecha laskowego powinniśmy wykonywać za pomocą ostrego, dobrze naoliwionego narzędzia, które jest czyste. Zminimalizuje to szarpanie i rozrywanie włókien oraz zmniejszy ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Młode pędy przycinamy o centymetr, grubsze gałęzie w miejscu zgrubienia, najlepiej jak najbliżej pnia. W przypadku grubszych gałęzi warto również zwrócić uwagę na kąt cięcia. Powinien on wynosić około 15 stopni. Dzięki temu roślina znacznie szybciej się zabliźni. Pamiętajmy, aby podczas przycinania leszczyny dbać o środki ostrożności takie jak grube rękawice ochronne.
Kiedy przycinać leszczynę?
Wiemy już jak powinno wyglądać przycinanie orzecha laskowego. Kiedy jednak należy je przeprowadzać? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. W przypadku kilkuletniej rośliny przycinanie leszczyn przeprowadzamy zimą, kiedy ustąpią mrozy a dni będą suche i pełne słońca. Wówczas jest to najmniejsze obciążenie dla rośliny.
Jak ciąć starą leszczynę?
W przypadku starych lub źle pielęgnowanych roślin konieczne jest nieco bardziej drastyczne postępowanie. Jak powinno wyglądać cięcie leszczyny w przypadku starych krzewów? Istnieją na to dwa sposoby. Pierwszy, nieco bardziej radykalny wymaga obcięcia wszystkich pędów nad ziemią i formowanie rośliny od nowa. W tym przypadku uzyskujemy bardzo dobre efekty, jednak musimy liczyć się z tym, że przez co najmniej dwa, trzy lata nie będziemy mogli cieszyć się zbiorami orzechów. Drugi sposób jest nieco mniej inwazyjny. W tym przypadku usuwamy całkowicie tylko te pędy, które są chore, uszkodzone, uschnięte lub nie owocują. Roślina powoli odrodzi się, jednocześnie jednak dając nam plony z tych pędów, które wciąż jeszcze owocują.
Jak wykonać cięcie odmładzajace leszczyny?
Odmładzające cięcie leszczyny to nic innego jak sposób, który opisaliśmy powyżej. Aby je wykonać musimy po prostu przyciąć wszystkie gałęzie krzewu nisko, przy samej ziemi. Powinny mieć nie więcej niż 20-30 centymetrów. Rośnie nam wówczas leszczyna na pniu, ponieważ z pieńków zaczną wyrastać nowe, świeże pędy. W roku wykonania cięcia odmładzającego leszczyny nie przeprowadzamy już cięcia formującego. Wykonujemy je dopiero na drugi rok wczesną wiosną powoli formując od nowa nasz krzew orzecha laskowego.
Cięcie formujące leszczyny – jak to zrobić?
Cięcie formujące leszczyny to nic innego jak zabieg, od którego zależy nie tylko kształt naszej rośliny, ale również jej owocowanie. Dobrze przeprowadzone pozwala uzyskać idealne efekty. Cięcie formujące leszczyny wykonujemy jeszcze przed jej posadzeniem. Powinno mieć ono miejsce w październiku lub marcu, czyli w czasie, kiedy również się je sadzi.
Cięcie zachowawcze drzewa orzecha laskowego
Drugim rodzajem zabiegów pielęgnacyjnych jest tak zwane zachowawcze przycinanie leszczyny. Metoda ta polega na usuwaniu cienkich i słabych pędów oraz niechcianych, zbędnych gałązek, które i tak nie mają szansy na owocowanie. Zachowawcze przycinanie orzecha laskowego przeprowadza się najczęściej na przełomie lutego i marca. Wykonanie takiego przecinania orzecha laskowego sprawia, że roślina uzyskuje lepszy dostęp do światła a przy tym ma znacznie większe zasoby na wydanie owocnych plonów.
Dlaczego leszczyna nie owocuje?
Czasem zdarza się tak, że mimo tego, że uważamy, iż dbamy prawidłowo o swój orzech laskowy owoców na nim jest jak na lekarstwo. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka. Przede wszystkim wcale nie musi być tak, że leszczyna nie owocuje. Często zdarza się po prostu, że zanim zdążymy zebrać plony padną one łupem leśnych zwierząt lub ptactwa. Wśród innych przyczyn wymienić należy między innymi przemarznięcie kwiatostanów, nieodpowiednie, zacienione miejsce wzrostu rośliny czy fakt, że roślina ta jest obcopylna.
Kiedy pryskać drzewo orzecha laskowego?
Kolejną bardzo ważną kwestią są choroby bakteryjne oraz pasożytnicze, na które narażona jest leszczyna. Wśród największych zagrożeń wymienić można chociażby zgorzel czy antraknozę. Aby ich uniknąć niezbędne jest stosowanie środków ochrony roślin. Kiedy należy wykonywać opryski? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – robimy to wiosną, kiedy zaczynają pękać pąki liściowe. Opryski możemy przeprowadzać aż do czasu kiedy liście będą w pełni wykształcone. Nie ma to wówczas wpływu na uprawy. Optymalnym terminem na pryskanie orzecha laskowego jest więc początek maja.