Cięcie krzewuszki – jak i kiedy je wykonać? Praktyczny poradnik

Krzewuszka cudowna (weigela florida) to bardzo łatwa w uprawie roślina. Wiosną zakwita obficie gobelinem kwiatów o kolorach od białego, różowego, po fuksjowe i czerwone barwy. Wtedy właśnie najbardziej nas zachwyca swoim urokiem i pięknem. Ze względu na jej urokliwy wygląda i nie zbyt specjalne wymagania glebowe, chętnie uprawiamy ją w swoich ogrodach, jak krzew ozdobny

Krzewuszka jest rozłożystym krzewem ozdobnym, który osiąga do 2 m wysokości. Późną wiosną, kiedy kwitnie, nasze oczy cieszą piękne dzwonkowate kwiaty. Po sezonie kwitnienia ozdobą rośliny są liście, które u podstawowych gatunków są zielone, a u odmian różnobarwne, na przykład z obrzeżami.  Krzewuszka, żeby nam pięknie rosła i rozwijała się w piękny krzew, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w tym regularnego corocznego przycinania.

Jakie są rodzaje krzewuszek?

Krzewuszek mamy wiele odmian, charakteryzujących się różnymi kolorami kwiatów oraz ubarwieniem i formą liści. Oto te najbardziej znane:

  • Aleksandra – ma różowe kwiaty i ciemne liście, które przebarwiają się z ciemnoczerwonego na brązowy.
  • Bristol Snowflake – Rozjaśniająca odmiana krzewiasta, tworząca gobeliny z białych kwiatów
  • Nana Purpurea – To odmiana niska, dorastająca do 1 metra wysokości. Posiada czerwono- brązowe liście i intensywne różowe kwiaty. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.
  • Variegata – ma jasnoróżowe kwiaty i liście zielone z białymi obwódkami.
  • Styriaca – silnie rośnie i osiąga wysokość 2,5 metra. Posiada rozłożysty pokrój na sztywnych i wzniesionych pędach. Kwitnie na różowo.
  • Fiesta – kwitnie na czerwono.
  • Abel Carriere – to odmiana mieszana o dużych różowo- czerwonych kwiatach.
  • Rubidor – posiada atrakcyjne bordowe kwiaty i liście przebarwiające się na żółto.
  • Looymansii Aurea – ma liście zielono- żółte, czasami z czerwonymi brzegami.
  • Victoria – purpurowo czerwone kwiaty i brązowo- czerwone liście
  • Verweig – posiada wielobarwne liście zielono- różowo- białe
  • Black and White – to odmiana kontrastowa, ciemne liście i białe kwiaty.

rozowa krzewuszka cudowna

Czy krzewuszkę cudowną trzeba przycinać?

Krzewuszkę niezależnie od odmiany należy przycinać co roku. Zabieg ten powinno się również przeprowadzać u odmian karłowatych i szczepionych na pniu. Krzewuszka ma tendencje do pokładania się i przerzedzania. Cięcie krzewuszki ma na celu utrzymanie jej atrakcyjnego pokroju. Przy okazji również zwiększa szanse na obfite kwitnienie krzewu. Warto tutaj wspomnieć, iż zabieg cięcia sporadycznie wykonuje się w celu ochrony rośliny przed działaniem szkodników i chorób grzybowych. Co kilka lat powinniśmy naszą krzewuszkę odmładzać. Krzewuszka nieprzycinana z czasem zamienia się w splątany krzak z przerośniętymi i uschniętymi gałęziami.

Kiedy przycinać krzewuszkę?

Przycinanie krzewuszki wykonujemy systematycznie. Zalecane jest wykonywanie zabiegu dwa razy w roku. Krzewuszki najwięcej kwiatów mają na młodych gałązkach, więc cięcie ma na celu wytworzenie jak najwięcej młodych pędów. Cięcie krzewuszki wykonujemy w dwóch terminach: wiosną i po przekwitnieniu. Każde z tych cięć ma inny charakter. Wiosną usuwa się uschnięte i przemarznięte gałązki. A latem po przekwitnieniu formuje się krzew. Zabieg ten zaleca się wykonać dwa tygodniu po przekwitnieniu. Nie należy też zwlekać z cieciem krzewuszki, gdyż późne cięcie może narazić ja na przemarzanie.

Jak przyciąć krzewuszkę?

Krzewuszkę zaczynamy ciąć zaraz po posadzeniu. Wtedy wykonujemy tzw. cięcie formujące. Pędy skraca się o połowę, co pobudzi kwitnienie. U starszych roślin skraca się tegoroczne pędy, na których zawiązują się kwiaty o 1/3 długości. Od góry wykonujemy silniejsze cięcie, po bokach mniej intensywne.

Cięcie krzewuszki na wiosnę polega na wycięciu uschłych i przemarzniętych gałązek. Nie ucinamy żywych pędów, bo wraz z nimi utniemy pąki kwiatowe.

Cięcie krzewuszki po kwitnieniu wykonujemy po około dwóch tygodniach. Przycina się o 1/3 pędy, w zależności od wielkości krzewuszki. Regularnie cięta krzewuszka nie musi być dość intensywnie cięta. Często od góry krzewuszkę przycinamy mocniej, a pędy boczne nieco mniej. Co 2-3 lat możemy wykonać cięcie prześwietlające. Gdy latem lub jesienią pojawią się na pędach krzewuszki oznaki choroby grzybowej, to należy szybko interweniować i wyciąć porażone pędy.

Do cięcia krzewuszki należy użyć ostrych i wydezynfekowanych narzędzie np. sekatora. Krzewuszka nie wymaga smarowania maścią ogrodową po cięciu, ponieważ ten krzew szybko się regeneruje.

Krzewuszka na pniu – przycinanie

Krzewuszka na pniu, szczególnie przeznaczona na żywopłot musi być obcinana regularnie.  Obcina się ją dość intensywnie, nawet bardziej niż 1/3 długości. Należy szczególnie skracać gałęzie rozrastające się na boki i usuwać te wyrastające z pnia. Krzewuszka na pniu może słabiej kwitnąć. Dlatego intensywniejsze cięcie, spowoduje gęstą koronę lub ścianę kwiatów. Krzewuszki na pniu tniemy po kwitnieniu. Najlepiej ten zabieg wykonać jeszcze latem, ponieważ ryzyko przymrozków może ją poważnie uszkodzić.

fioletowa krzewuszka

Krzewuszka cudowna – cięcie

Krzewuszkę cudowną możemy przycinać wiosną i po przekwitnieniu. Wiosną usuwamy suche i przemarznięte pędy. Latem po przekwitnieniu pędy skracamy do 1/3 długości. Intensywniej skracamy dłuższe i przerośnięte pędy. W ten sposób nasza roślina lepiej się rozkrzewi.

Krzewuszka Weigela – cięcie

Krzewuszkę Weigela tniemy regularnie. Ta odmiana również nadaje się na żywopłoty. Możemy obciąć ją dość intensywnie, nawet niektóre pędy o połowę, o ile są za długie. Można nieco bardziej przyciąć górę a mniej boki. Krzewuszkę tniemy po przekwitnięciu. Wiosną usuwamy uschnięte pędy.

Krzewuszka ciecie odmładzające

Krzewuszka z biegiem czasu może mniej kwitnąć lub jako zaniedbany krzew być porażona przez szkodniki i choroby grzybowe. Wtedy należy wykonać ciecie odmładzające. W tym wypadku usuwamy kilka najstarszych pędów. W następnym sezonie może ona słabo kwitnąc, ale już w kolejnych latach obsypie się kwiatami. Zabieg odmładzania możemy wykonywać co 3 lata. Dla pobudzenia jej kwitnienia, po zabiegu odmładzania warto nawieść nasz krzew nawozem ze zwiększoną ilością fosforu, potasu i mikroelementów.

Kiedy kwitnie krzewuszka?

Krzewuszka na ogół kwitnie wiosną na przełomie maja i czerwca. Niektóre gatunki kwitną na początku lata,  czyli przełom czerwca i  lipiec. Generalnie większość gatunków krzewuszki kończy sezon kwitnienia koniec lipca początek sierpnia. Wtedy właśnie możemy się wziąć za ich drugie przycinanie.

Niektóre krzewuszki zakwitają kolejny raz we wrześniu. Niemniej jednak to kwitnienie nie jest już tak intensywne jak to późno wiosenne i letnie.

Dlaczego krzewuszka nie kwitnie?

Krzewuszka kwitnie na pędach zeszłorocznych. Przycinamy je po kwitnieniu, aby jeszcze przed jesienią wypuściła młode pędy. Przyczyn braku kwitnienia może być wiele. Na przykład, gdy nie przycinamy jej, może ona przestać kwitnąć.

Innym powodem jest zacienione stanowisko lub nadmierne nawożenie. Wtedy należy ja przesadzić w bardziej słoneczne miejsce lub nie nawozić jej w przyszłym roku. Czasem problem leży również w sposobie rozmnażania krzewuszki. Jeżeli naszą krzewuszkę posadziliśmy z nasion, to te okazy zaczynają kwitnąć w późniejszych latach, niż te z rozsad. Gdy krzewuszka rośnie w miejscu nieosłoniętym od wiatru, a zimą nie była okryta (niektóre gatunki są wrażliwe na mróz), to pąki kwiatowe mogły przemarznąć.

Podziel się swoją opinią