Chwasty na trawniku – jak zlikwidować chwasty z trawy?

Chwasty to zmora praktycznie wszystkich ogrodów. Pojawiają się w naszych uprawach, rabatach kwiatowych, trawnika, a także mogą wyrastać na naszej drodze, pomimo że jest ona ułożona z kostki. To chyba jedne z najbardziej żywotnych roślin wśród bylin, które pomimo regularnego usuwania, ciągle na nowo się pojawiają. Chwasty może same w sobie nie są groźne, ale ich obecność negatywnie wpływa na nasze rośliny.

Niezależnie czy mamy chwasty w trawie, czy w naszym warzywniaku, te niechciane rośliny swoją bytnością zabierają składniki odżywcze z gleby naszym uprawą, a także wypierają je z miejsca. Zachwaszczona działka nie wygląda estetycznie, a także nie jest sprzyjającym miejsce dla naszych roślin ogrodowych. Chwasty na trawniku obniżają walory dekoracyjne naszej murawy, ale też osłabiają naszą trawy, ponieważ chwasty rozwijają się szybko i zagłuszają trawę. Dlatego należy je eliminować z naszej posesji.

Chwasty na trawniku – dlaczego się pojawiają?

Dlaczego chwasty pojawiają się na naszym trawniku ? Generalnie powodem tego zjawiska jest niewłaściwa pielęgnacja naszej murawy. Chwasty są roślinami, które praktycznie nie potrzebują specjalnych warunków rozwoju i rosną niemal wszędzie, niezależnie od rodzaju gleby oraz występujących warunków. To rośliny, które charakteryzują się szybkim wzrostem oraz łatwo rozsiewają się, przy tym wykorzystają wszystkie możliwe warunki do pojawienia się w danym miejscu. A bardzo lubię strefy zaniedbane i ugory oraz miejsca słabo rozwijających się roślin ogrodowych.  Przy czym niektóre gatunki z nich mają nawet własności lecznicze. Dlatego gdy nasza trawa jest niewłaściwie koszona, słabo nawożona lub w ogóle, czy nieprawidłowo podlewana, to staje się słaba, a w jej miejsce pojawiają się chwasty.

Podsumowując, chwasty najczęściej pojawiają się na trawniku, gdy:

  • nasza trawa jest przenawożona i wysycha lub podłoże jest ubogie w składniki pokarmowe
  • nieprawidłowa pielęgnacja
  • nadmiernie ubita gleba
  • wysokie koszenie trawy, sprzyjające rozwojowi i wykształcaniu się nasion przez chwasty
  • trawnik w miejscu zacienionym, gdzie trawa słabiej rośnie
  • ziemia naniesiona już z nasionami chwastów
  • długotrwała susza. Wtedy najlepiej rozwijają się chwasty o silnym systemie korzeniowym.

10 gatunków chwastów, które mogą pojawić się na twoim trawniku

Mamy wiele gatunków chwastów, które pojawiają się w naszych ogrodach przy sprzyjających dla nich warunkach. Niektóre z nich możemy wykorzystać, jako zioła w naszej domowej apteczce. Zatem na naszym trawniku możemy spotkać następujące chwasty:

Mniszek lekarski

Wiosna to okres rozwoju mniszka lekarskiego. Ten rodzaj chwastu jest dość powszechny i służy jako roślina lecznicza w medycynie ludowej. Wiosną mniszek zakwita złotożółtymi kwiatami, które przeobrażają się w popularne dmuchawce, będące zarodnikami tej rośliny. Koszony wraz z trawą tworzy krótsze łodygi i szybciej zakwita. Nasiona mniszka unoszone są przez wiatr na dość duże odległości.

Mniszka likwidujemy preparatami chemicznymi. Można też wykopywać razem z korzeniami. Niemniej jednak jest to dość żywotny chwast, bo wystarczy tylko fragment korzenia w ziemi, aby roślina ponownie wyrosła.

Stokrotka pospolita

Te białe kwiatki, kwitnące na trawniku, są często tolerowane, a nawet lubiane. Niemniej jednak na wypielęgnowanej i pięknie wyglądającej murawie nie powinno ich być. Regularne koszenie darni ich nie likwiduje, ale przyśpiesza ich wzrost. Stokrotki bardzo szybko rozprzestrzeniają się i tworzą łany białych kwiatów. Lubią nie tylko nasze trawniki, ale też potrafią zadomowić się w innych częściach ogrodu. Jeżeli zobaczysz te chwasty na trawniku, to od razu je usuń.

Jaskier rozłogowy

To dość uciążliwy chwast i odporny na pielenie. Łatwo się rozgałęzia. Na ogół możemy go spotkać w wilgotnych i lekko zacienionych miejscach ogrodu. Do jego usunięcia należy zastosować herbicydy lub wykopać go wraz z rozłogami. Niemniej jednak to wymaga dużej cierpliwości. Ta roślina również stosowana jest w medycynie ludowej.

Babka zwyczajna

Babka lancetowata jest odporna na deptanie i łatwo przystosowuje się do niesprzyjających warunków. Nasiona babki przyczepiają się do butów podczas chodzenia po trawniku lub do zwierząt. W ten sposób ten chwast się rozsiewa. Babka lancetowata również stosowana jest w medycynie naturalnej. Jej liście są dobrym remedium na stany ropne skóry.

Aby jej się pozbyć, należy trawnik odpowiednio nawozić, usunąć niepożądane rośliny mechanicznie lub potraktować chemicznie.

Perz właściwy

Ta roślina tworzy gęste rozłogi i jest trudna do usunięcia na naszym trawniku, ale też w innych miejscach, gdzie się pojawia. Ten chwast ma dużą łatwość regeneracji i nie można usunąć go, stosując tradycyjne preparaty na chwasty dwulistne. Na perz działają środki, które jednocześnie doprowadziłyby do zniszczenia naszego trawnika. Należy dokładnie go wypielić, usuwając również rozłożysty system korzeniowy. Szybko odrasta.

Biała koniczyna

Często gości w naszym ogrodzie, ale nie jest rośliną trudną do usunięcia. Na ogół wystarczy prawidłowo nawozić trawnik, aby ograniczyć jej rozrost. Gdy nasza murawa została zaatakowana przez koniczynę dość intensywnie, to należy wykonać zabieg wertykulacji przed jej kwitnieniem. Koniczyna wytwarza rozgałęziony i płytki system korzeniowy.

Szczawik

Nie jest dość popularną rośliną na naszych trawnika. Niemniej jednak jak się pojawi, to dużo trudniej wytępić go herbicydami. Ta roślina wytwarza mocne rozłogi i najlepiej usuwać ją mechanicznie wraz z częścią podziemną. Nasiona szczawika przenoszone są wraz z odchodami ptaków. Dlatego nie ma skutecznego sposobu, aby całkowicie zapobiec jego pojawieniu się w naszym ogrodzie.

Gwiazdnica pospolita

Na ogół możemy zauważyć ją przy brzegach trawnika. Regularne koszenie trawnika nie zapobiega jej ekspansji. Roślina ma dość rozrośnięty, ale delikatny system korzeniowy i można ją skutecznie usunąć poprzez pielenie.

Wiechlina roczna

To niska i powszechnie występująca roślina w Polsce. Przypomina wyglądem trawę i jest bardzo ekspansywna. Można ją spotkać zarówno na nieużytkach, polach, jak i na naszych trawnikach. Tworzy ona dużo pędów, a pojedyncze źdźbła na ogół osiągają wysokość od 5 do 40 cm, są wygięte lub płożą się po ziemi. Generalnie ta trawa dość ekspansywnie wypiera naszą trawę posadzoną w ogrodzie. W trakcie kwitnienia posiada jasne i lekko na różowo zabarwione kwiaty. To roślina jednoroczna, rzadziej dwuletnia lub bylina. Nie ma konkretnego okresu kwitnienia i rozsiewania nasion. Ma słabo rozwinięty, ale głęboki system korzeniowy, który może sięgać aż do 30 cm w głąb ziemi. Rośnie niemal wszędzie.

Włośnica sina

To kolejna uporczywa trawa zachwaszczająca uprawy i nasze trawniki. To roczna roślina dorastająca maksymalnie do 40 cm i ma korzeń miotełkowaty. Nad ziemią rośnie pojedyncze źdźbło, które na końcu tworzy szorstki kwiatostan. Liście osadzone na nagiej pochwie, szerokie, nagie i równowąskie. Często przybierają one kolor matowy niebieskozielony do szarozielonego z białą podłużną smugą biegnąca przez środek. Kwiatostan walcowaty, kłosokształtny, wydłużony o długości od 3 do 5 cm. Jeden taki kłos potrafi wytworzyć od 400 do 800 ziaren. Ten pospolity i ciepłolubny chwast, który dość późno się pojawia w ogrodzie, jest zagrożeniem dla upraw i trawnika.

Starzec zwyczajny

Roślina z rodziny astrowatych, przypominająca swoim wyglądem mniszka lekarskiego. Niemniej jednak jej kwiaty są mniejsze i drobniejsze, a sama roślina dorasta do około pół metra wysokości. Zasiedla środowisko wilgotne i widne. Lubi ziemię próchniczną, żyzną i zasobną w składniki odżywcze, ale też świetnie się rozwija na ugorach, śmietnikach i na gliniastym podłożu. Kwitnie cały rok. Ponadto zabiera innym roślinom składniki odżywcze. To też chwast łąk i pastwisk,  jest rośliną trującą. Co prawda w naszym ogrodzie pojawia się sporadycznie, często gdy nasz trawnik jest zaniedbany.

Jak wytępić chwasty w trawie?

Chwasty w trawie czym wytępić ? Otóż sposobów jest wiele, a najlepiej skorzystać z kilku metod naraz. Jednym ze sposobów jest zapobieganie poprzez właściwą pielęgnację trawnika. Regularne koszenie trawnika (co 5-7 dni) na wysokość ok. 6 cm, likwiduje wiele gatunków chwastów, które nie mają szans rozwinąć liści i kwiatów. Tym samym osłabia chwasty i wzmacnia trawę.

Prawidłowe nawożenie trawnika wzmacnia trawę i nie pozwala rozwinąć się chwastom. Wiosenne zabiegi wertykulacji usuwają większość kłączy chwastów z naszego trawnika. Natomiast piaskowanie i aeracji napowietrzają trawę, przez co ona lepiej się rozrasta i chwasty nie mają szans się rozwinąć. Niemniej jednak na prawidłowo rozwiniętym trawniku mogą pojawiać się również niepożądane rośliny. Co zatem w takiej sytuacji robić ? Najlepiej jak najszybciej reagować, aby chwast się nie rozsiał i nie potworzyć podziemnych rozłogów. W tym wypadku mamy zarówno metody ekologiczne, jak i chemiczne.

Sposoby na pozbycie się chwastów z trawnika

Skutecznym i ekologicznym sposobem jest regularna kontrola naszej murawy i usuwanie chwastów przez pielenie. Jeżeli trawnik jest zadbany i na naszej murawie zauważymy pojedyncze sztuki niepożądanych roślin, to możemy je po prostu wyrwać. Przy tym zabiegu warto zrobić to dokładnie, czyli roślinę usunąć wraz z systemem korzeniowym. Aby taki zabieg nie był dla nas aż tak pracochłonnym, to warto się tym zająć, gdy nasze chwasty są jeszcze w stadium niewielkiego rozwoju.

Wtedy mamy duże prawdopodobieństwo, że nie potworzyły rozłogów, które są dość trudne do usunięcia.  W sprzedaży mamy specjalne narzędzia tzw. wyrywacze, które ułatwiają  usuwanie chwastów z trawnika i zwiększają komfort pracy. Ręcznie walczymy z chwastami jednoliściennymi, takimi jak mniszek lekarski, wiechlina roczna, włośnica sina.

  • Kolejnym zabiegiem usuwania chwastów jest wertykulacja, która pozwala usunąć filc i niepożądane rośliny.
  • Chwasty najlepiej lubią rozwijać się podczas ciepłych i suchych dni, dlatego regularne zabiegi obfitego nawadniania trawy, ograniczają ich rozwój.
  • Chwasty jednoroczne są łatwiejsze do usunięcia, ponieważ zimują tylko nasiona. Dlatego najlepiej usunąć je jeszcze przed zakwitnięciem.
  • Aby ograniczyć rozwój chwastów na trawniku, to przed założeniem go, warto przekopać ziemię i pousuwać wszelkie kłącza.
  • Jeżeli nasz trawnik jest już mocno zachwaszczony, to z pomocą mogą na przyjść herbicydy.

Zwalczanie chwastów na trawniku herbicydami

Gdy nasz trawnik jest opanowany przez chwasty dwuliścienne, to najlepiej je zwalczyć herbicydami. Tego typu preparaty wnikają w głąb liścia i powodują ich więdnięcie w ciągu 7 do 10 dni. W tym czasie nie wolno kosić trawy. Na rynku mamy kilka preparatów na chwasty. Te najpopularniejsze to Chwastex, Starane, Mniszek i Bofix.

Gdy chwasty zwiędnął, należy je usunąć z trawnika. Przeprowadzając zabieg zwalczania chwastów, należy trzymać się ściśle do zaleceń producenta.

Herbicydy są środkami szkodliwymi dla roślin, ludzi i zwierząt. Na terenach gdzie wykonano opryski na chwasty, nie wolno kopać, grabić oraz wykonywać żadnych zabiegów agrotechnicznych. Ich działanie utrzymuje się nawet przez rok.

Zanim zdecydujemy się na dany preparat chemiczny, najpierw rozpoznajmy gatunki chwastów rosnących na naszej działce. Każdy z preparatów działa na jeden z typów chwastów, w tym też może uszkodzić nasze rośliny ogrodowe z danego gatunku. Mamy środki do roślin jednoliściennych, takich jak perz i inne trawy oraz dwuliściennych, takich ja mniszek lekarski, czy babka zwyczajna.

Nie wszystkie chwasty w naszym ogrodzie da się zlikwidować herbicydami, niektóre gatunki są na nie odporne.

Kiedy opryskiwać chwasty na trawniku?

Na chodnikach, drogach dojazdowych i trawnikach opryski możemy wykonywać przez cały sezon. Między drzewami i krzewami zabieg zwalczania chwastów lepiej wykonać wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy nasze drzewa i krzewy są bez liści.

Jeżeli chodzi o porę dnia, to najlepiej to robić wczesnym rankiem lub wieczorem, w dni pogodne i bezwietrzne. Oprysków na chwasty nie wykonujemy bezpośrednio po deszczu oraz gdy spodziewamy się deszczu.  Przy opryskach chemicznych należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz skutecznie pozbyć się chwastów, to zastosuj się do poniższych zasad:

  • usuwaj chwasty, zanim ich nasiona dojrzeją i zaczną się rozsiewać;
  • niszcz chwasty ręcznie, wykopuj i wyrywaj wraz z korzeniami i kłączami. Przeciwnym razie chwasty ponownie odrosną na danym miejscu;
  • zwalczanie chwastów chemicznie potraktuj jako ostateczność. Pamiętaj, herbicydy nie są obojętne dla twojego środowiska. Najlepiej stosuj je do odchwaszczania trawników, podjazdów i chodników;
  • przy pracy z herbicydami zastosuj wszelkie środki ostrożności, czyli pracuj w ubraniu roboczym i rękawicach. Oprysków dokonuj w pogodne i bezwietrzne dni.

Zapobieganie jest najlepszym sposobem na eliminacje chwastów z naszego trawnika. Zatem dbaj regularnie o trawnik, a nie zobaczysz chwastów na swojej murawie.

Podziel się swoją opinią