Nasz trawnik nie zawsze bywa w dobrej kondycji. Czasem w niektórych miejscach możemy zauważyć charakterystyczne przebarwienia np. brązowienie trawnika, świadczące o rozwoju jakieś choroby lub jego przesuszenie. Czy powinno nas to niepokoić ? Otóż tak, ale bez paniki. Z większością chorób możemy sobie poradzić, bez konieczności zakładania nowego trawnika. Musimy tylko ustalić przyczynę i zaaplikować odpowiedni środek.
Objawy chorób trawy – jakie są?
Choroby trawy są na tyle charakterystyczne, że nie powinniśmy mieć problemu z rozpoznaniem konkretnej przypadłości. Warto zatem zapoznać się z najczęściej występującymi przypadłościami naszej murawy.
Biały, mączysty nalot
Choroby grzybowe trawnika to najczęstsze dolegliwości naszej murawy. Wśród nich są niewielkiej wielkości zarodniki, które gromadzą się na powierzchni liści i nazwane są popularnie mączniakiem prawdziwym. Powodują one żółknięcie darni i jej schnięcie. Na naszym trawniku pojawiają się puste miejsca. Najczęściej na atak tego grzyba narażone są trawniki położone w cieniu oraz te o gęstej, bujnej i wysokiej trawie. Często występuje na odmianie wierzchlina łąkowa.
Przyczyną tej choroby trawy może być również przenawożenie azotem. W tym wypadku możemy temu zaradzić, stosując:
- krótkie koszenie trawy na wysokość 3 cm
- okresowe przeprowadzanie wertykulacji
- stosowanie nawozów azotowych ściśle z zaleceniami producenta.
Gdy nasza trawa zaatakowana jest przez mączniaka prawdziwego, to pozostaje nam zastosowanie odpowiednich preparatów biobójczych.
Zanikanie trawy
Miejscowe zanikanie trawy możemy zaobserwować w letnie, upalne i suche dni, które nasila się po obfitych deszczach. Natomiast korzenie przyjmują czarny kolor, to mamy do czynienia ze zgorzelą fuzaryjną. Podobne objawy daje rizoktoniza. Potwierdza to również warstwa śluzu na liściach. Prześwity mają kształt kolisty lub postać smug. Pojawiają się też, pomiędzy zdrową trawą, przesuszone kręgi.
Nawozy azotowe zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby trawy. Dlatego należy stosować umiarkowane nawożenie jednocześnie z nawadnianiem. Wiosną wykonujemy wertykulacje trawnika. Zarówno na zgorzel, jak i rizoktonizę mamy odpowiednie preparaty biobójcze.
Trawa przybiera kolor żółty, brunatny lub pomarańczowy
Gdy nasza trawa zmienia kolory od żółtego poprzez pomarańczowy do brunatnego późnym latem, to mamy do czynienia z rdzą źdźbłową. Na działanie tej choroby podatna jest trawa rzadko koszona, długo oraz z niedostateczną ilością nawozów azotowych. Aby zapobiec rozwojowi rdzy źdźbłowej, należy odpowiednio nawozić i nawadniać trawę. Unikamy zalegania wody na powierzchni trawnika. Rdzę się leczy preparatem Tango 500 SC.
Grzyby rosnące w kręgach na trawniku
Tę dolegliwość trawy bardzo łatwo można rozpoznać. Na trawie pojawiają się kapelusze, które tworzą skupiska. Ta choroba potocznie nazywana jest czarcimi kręgami. Przyczyną jest niewłaściwe nawożenie i nawadniane oraz brak regeneracji trawnika po zimie. Na tą chorobę grzybową trawnika najbardziej podatne są wieloletnie trawniki, które znajdują się w bezpośredniej bliskości lasu, niezależnie od ich pielęgnacji.
W sytuacji zarażenia należy systematycznie usuwać grzybnię i przeprowadzać wertykulację połączoną z obfitym podlewaniem. Dla zlikwidowania grzyba można użyć miedziana.
Brunatne lub czarne plamy na trawniku
To kolejna choroba grzybowa trawnika. Przyczyną jest grzyb, który uszkadza źdźbła i korzenie, a schorzenie to określa się mianem helmintospariozy lub brunatną plamistością. Na ogół występuje podczas letnich miesięcy na zacienionych terenach trawnika. Schorzeniu można zapobiegać poprzez nawożenie azotem z domieszką potasu, nie za niskie koszenie trawy oraz wygrabianie porażonych roślin i wertykulację. Czarne i brunatne plamy zwalczamy Ronilan 500 S.C.
Trawa pokrywa się czerwonymi nitkami i różowymi plamami
To są dwie różne choroby, ale często występują razem. Wywołują je dwa różne gatunki grzybów. Czerwone nitki wyrastające ze źdźbeł trawy to czerwona nitkowatość, a różowe plamy to różowa plamistość. Na powierzchni źdźbeł pojawia się błotnista warstwa, w rezultacie na trawie widoczne są różowe plamy. Przyczyną tych chorób jest niedobór azotu i chłodna oraz wilgotna pogoda. Zwalczamy je fungicydami.
Jak leczyć choroby trawy?
Najlepiej to zapobiegać, choć nie zawsze jest to możliwe. Choroby trawnika leczenie na ogół opiera się na wykonywaniu w odpowiedni sposób zabiegów pielęgnacyjnych, które minimalizują skutki i prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia trawy. Właściwie utrzymana trawa na ogół nie choruje.
Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja trawy, o czym dość często zapominamy, ponieważ uważamy, że trawa rośnie sama. A więc co powinniśmy robić:
- Wiosną przeprowadzać takie zabiegi pielęgnacyjne jak: wertykulacja, aeracja, piaskowanie oraz nawożenie trawy.
- Sprawdzanie podłoża naszego trawnika. Jeżeli jest zbyt luźne lub zbyt zbite wtedy można dodać odpowiednio torfu, lub piasku. Te zabiegi wykonujemy po podstawowych zabiegach wiosennych lub w trakcie nich.
- Sprawdzanie odczynu podłoża. Trawa lubi odczyn gleby lekko kwaśny (pH między 5,5- 6,5). Jeżeli odczyn jest za kwaśny, to należy przeprowadzić zabieg wapnowania, czyli odkwaszania. Gdy jest odwrotnie, czyli gleba jest zbyt zasadowa, to odpowiednio ją zakwaszamy. Do tego używamy preparatów z kwaśnym torfem.
- Nawożenie trawy. Wiosną nawozimy preparatami z azotem i fosforem, na jesień używamy nawozów jesiennych. Warto przy tym dokładnie dawkować nawozy i pilnować terminów ich podawania, ponieważ niedokarmiona trawa, jak i przenawożona zacznie nam chorować.
- Regularne koszenie i podlewanie trawy. Trawa lubi wodę, ale nie lubi w niej stać. Zatem przy podlewaniu ważne jest, aby podłoże było wilgotne, a nie sama trawa. W sezonie wegetatywnym trawę kosimy co 7 lub 10 dni na wysokość ok. 4-5 cm. Pozostawienie trawy zbyt długiej, tak jak i zbyt krótkiej powoduje, że rozwijają się na niej różne patogeny.
No ale zdarza się, że nawet trawa zadbana zaczyna chorować. W tym wypadku należy zastosować preparaty na choroby trawnika.
Skuteczne preparaty na choroby trawnika
Gdy regularna pielęgnacja nie powstrzymała choroby, to trzeba wykonać bardziej skuteczne działania. Jeżeli nie umiemy rozpoznać przeciwnika, lub nasz trawnik zaatakowało kilka patogenów, to warto w tym wypadku zastosować specjalistyczne preparaty na choroby trawnika. Do tej grupy zaliczają się fungicydy.
Fungicydy są chemicznymi środkami, których zadaniem jest m.in. zwalczanie różnego rodzaju grzybów atakujących naszą trawę. Ich skład bazuje na związkach siarki i miedzi. Powodują one zahamowanie dalszego rozwoju infekcji oraz wzmacniają system odpornościowy u roślin. Aby prawidłowo zadziałały, muszą być użyte w pierwszych stadiach rozwoju choroby. Dlatego skuteczność tych preparatów, zależy od szybkiego rozpoznania stanów chorobotwórczych naszej murawy. Dla efektywnego działania tych preparatów warto działać dwutorowo. Zatem stosujemy fungicydy oraz rozpoczynamy prace agrotechniczne związane z wertykulacją i aeracją trawnika, a także odpowiednim jego nawożeniem. Gdy nie wdrożymy właściwych działań na czas, to wymiana trawnika i podłoża będzie koniecznością.