Chcesz urządzić funkcjonalny pokój dla gości? Nie zapomnij o małym narożniku z funkcją spania

W naszych domach i mieszkaniach coraz częściej decydujemy się na dodatkowy pokój gościnny. Czasem zagospodarowujemy w ten sposób przestrzeń, która za kilka lat zmieni swoje przeznaczenie i stanie się przykładowo pokojem dziecięcym. Innym razem to dodatkowe pomieszczenie spełnia różne funkcje, na przykład jest gabinetem okresowo udostępnianym gościom. Niezależnie od tego, jaki kształt przybierze Twój pokój gościnny, warto umeblować go w funkcjonalny sposób. Jak to zrobić? Zainwestuj w mały narożnik z funkcją spania!

Rozkładany narożnik: mebel uniwersalny

Narożniki szturmem wzięły polskie wnętrza – te meble są naprawdę wygodne i wielofunkcyjne, a duża rozpiętość cen i wymiarów sprawia, że łatwo znaleźć mebel wypoczynkowy idealny do naszego domu. Już nawet 3-osobowy narożnik z funkcją spania to komfortowe miejsce do wypoczynku dziennego i nocnego, a jego kompaktowy rozmiar sprawia, że nie potrzebujemy ogromnej przestrzeni salonu, żeby cieszyć się wygodą.

Mały narożnik z funkcją spania codziennego i okazjonalnego sprawdzi się nie tylko w pokoju gościnnym – jeśli za kilka lat staniesz przed koniecznością zmiany funkcji pomieszczenia albo obecny wystrój zwyczajnie Ci się znudzi, z powodzeniem przeniesiesz niewielki mebel do salonu lub pokoju dziecięcego.

Higiena i funkcjonalność małego narożnika z funkcją spania

Ogromną zaletą tych mebli są dodatkowe pojemniki na pościel, w które wyposażona jest większość modeli – porównaj na przykład małe narożniki z funkcją spania dostępne w Salonach Agata. W tej przestrzeni pomieścisz znacznie więcej niż kołdry i poduszki dla Twoich gości – pojemnik na pościel może stać się miejscem do przechowywania ubrań sezonowych, sprzętu sportowego i wielu innych rzeczy, do których nie musisz mieć dostępu na co dzień.

Rozkładany narożnik pozwala też utrzymać higienę strefy spania. Gdy goście odwiedzają Cię raz na jakiś czas, nie ma potrzeby, by materac i zasłane duże łóżko cały czas łapało kurz i bakterie unoszące się w powietrzu. Pomiędzy kolejnymi wizytami pościel może być schowana, a narożnik będzie wówczas pełnić funkcję dodatkowego mebla wypoczynkowego.

W co jeszcze wyposażyć pokój gościnny?

Jakie meble wybrać do pokoju gościnnego oprócz małego narożnika z funkcją spania? Urządzając tę przestrzeń, nie zapomnij o miejscu, w którym goście będą mogli przechować swoje rzeczy – nawet jeśli ktoś spędza u Ciebie jedną noc i przywiózł ze sobą tylko małą walizkę, której nie zamierza rozpakowywać, na pewno doceni miły gest. Najlepszym rozwiązaniem będzie nieduża komoda lub tradycyjna szafa z drążkiem i dodatkowymi półkami lub szufladami. Zadbaj, żeby tego mebla nie wypełniać swoimi rzeczami albo przynajmniej wydzielić pustą strefę, w której goście będą mogli się komfortowo rozpakować.

Pamiętaj też o choćby namiastce stolika nocnego – jeśli dysponujesz ograniczonym miejscem, niech to będzie przynajmniej półka – i bocznym oświetleniu, na przykład w formie kinkietu. Możesz też wykorzystać do tego celu parapet, który posłuży za blat na podręczne przedmioty i lampkę nocną.

Goście na pewno docenią grube zasłony lub rolety, które skutecznie odizolują dźwięki i światło z ulicy i pozwolą im lepiej się wyspać. Wiele osób ma kłopot z zaśnięciem w cudzych łóżkach, dlatego warto poświęcić chwilę na stworzenie przyjaznej, relaksującej przestrzeni zachęcającej do odpoczynku. Świeża pościel i przewietrzony pokój również wpłyną na spokojny, długi sen.

Podstawową zasadą urządzania pokoju gościnnego jest wprowadzenie do tej przestrzeni oddechu i usunięcie z niej osobistych drobiazgów właścicieli. Nie oznacza to, że masz zamieniać to pomieszczenie w bezosobowy pokój hotelowy, ale jeśli zaczniesz traktować pokój gościnny jak komórkę, spiżarkę albo gigantyczną garderobę, to nie ma mowy o komfortowej przestrzeni dla gości. Dlatego dbaj o to, żeby na bieżąco segregować rzeczy, a to, co musisz przechować w pokoju gościnnym, schludnie zapakuj i ukryj przed wzrokiem gości.

Podziel się swoją opinią