Budleja Dawida – jak i kiedy sadzić? Praktyczny poradnik

Istnieją krzewy ozdobne, wokół których nie można przejść obojętnie. Jedną z takich roślin jest z całą pewnością budleja Dawida. Jeszcze kilkanaście lat temu ten krzew zdobił ogrody przede wszystkim w Azji. Obecnie coraz częściej możemy spotkać go również na polskich działkach. Nie ma w tym nic dziwnego – roślina nie tylko zachwyca swoimi kwiatami, ale również przyciąga do ogrodu motyle, przez co często nazywana jest motylim krzewem. Aby jednak móc cieszyć się piękną budleją w swoim ogrodzie warto wiedzieć czego potrzebuje ta roślina. Dlatego też przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, jakich warunków potrzebuje budleja. Kiedy sadzić ten krzew oraz w jaki sposób odpowiednio go pielęgnować? Przekonaj się.

Zacznijmy od przybliżenia czym jest budleja Dawida i jak wygląda. Tak jak wspominaliśmy, jest to roślina, która pochodzi z Azji. Może osiągnąć nawet 5 metrów, budleja występuje obecnie w wielu wariantach kolorystycznych. To co jest najbardziej charakterystyczne dla tej rośliny to z całą pewnością niezwykle efektowne kwiatostany, które znajdują się na końcach łukowatych, tegorocznych pędów. Wielu osobom kojarzą się one z kwiatostanem bzu, dlatego też budleja Dawida bywa nazywana również bzem letnim.

Kiedy sadzić budleje Dawida?

Jak każda inna roślina, tak również budleja Dawida ma swoje wymagania dotyczące czasu sadzenia oraz odpowiedniej pielęgnacji. Warto więc wiedzieć kiedy sadzić budleję Dawida by zapewnić jej optymalne warunki wzrostu. Budleja Dawida nie jest rośliną bardzo wymagającą i zazwyczaj dobrze radzi sobie w każdych warunkach. Niemniej jednak, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie kiedy sadzić budleję możemy wskazać dwa najlepsze terminy. Pierwszym z nich jest wiosna. Krzew możemy jednak posadzić również jesienią. Wysadzona do gruntu budleja może zimować na świeżym powietrzu, ponieważ jest rośliną dość odporną na działanie niskich temperatur. Niemniej jednak, jeśli chcemy mieć pewność, że zimowe warunki nie zaszkodzą naszej roślinie – możemy zabezpieczyć ją za pomocą słomy, agrowłókniny lub gałęzi drzew iglastych. Jeśli jednak zdecydujemy się na posadzenie jej w doniczce – lepiej przenieść ją do altany, szklarni lub cieplarni. Mówiąc o sadzeniu budlei warto powiedzieć również o tym, żeby miejsce, które wybierzemy dla naszego krzewu było miejscem docelowym. Roślina ta bardzo źle znosi bowiem jakiekolwiek przesadzanie – bardzo często je odchorowuje a nawet obumiera.  Jeśli istnieje konieczność jej przesadzenia można zrobić to jedynie ze sporym zapasem ziemi wokół korzenia by mieć pewność, że nie został on w żaden sposób uszkodzony.

budleja dawida w ogrodzie

Jak sadzić budleje Dawida?

Wiemy już jaki termin sadzenia krzewu jest optymalny. Przejdźmy więc do tego jak sadzić budleje. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Powinniśmy znaleźć odpowiednie stanowisko, w którym roślina będzie dobrze się rozwijała. Gdzie sadzić budleję? Jest to roślina, która potrzebuje miejsca z dużą ilością słońca, w którym wprost doskonale się czuje. Stawiaj więc na stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej gleby. Gdzie sadzić budleję? Doskonale czuła się będzie w miejscach z przepuszczalną, żyzną glebą. Powinna mieć ona odczyn lekko kwaśny. Dobrze czuje się również na glebie wapiennej lub podlewana wodą z niewielkim dodatkiem wapnia. Warto powiedzieć również o tym, że budleja Dawida jest rośliną, która dość szybko się rozrasta oraz dobrze radzi sobie również w trudnych warunkach. Dlatego też nie należy jej przelewać – regularnego podlewania potrzebuje jedynie w pierwszych miesiącach po przesadzeniu.

Budleja Dawida – z czym ją sadzić?

Mówiąc o tym jak sadzić budleję warto wspomnieć również o tym, że jest to roślina, która daje nam spore możliwości kompozycyjne. Sadząc ją z odpowiednimi roślinami możemy nie tylko pozytywnie wpłynąć na jej wzrost ale również na stworzenie ciekawej aranżacji, która będzie prawdziwą ozdobą ogrodu. Odpowiedzmy więc z czym sadzić budleję? Roślina ta doskonale komponuje się z bylinami oraz letnimi kwiatami. Wśród roślin, które świetnie pasują do budlei i będą dobrze czuły się w jej towarzystwie wymienić możemy między innymi: astry, rozchodniki, szałwią, lawendą oraz innymi bylinami. Dobrym pomysłem jest posadzenie kilku budlei o różnych akcentach kolorystycznych, które wspólnie będą się uzupełniały. Jest to możliwe, ponieważ budleja Dawida występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych.

kwiat budleji dawida

Pielęgnacja budlei Dawida – jak to robić?

Wiemy już kiedy, gdzie oraz jak sadzić budleję Dawida. Co jednak później? W jaki sposób odpowiednio ją pielęgnować? Zacznijmy od nawożenia, które jest dość ważnym elementem pielęgnacji krzewów ozdobnych. Budleja Dawida potrzebuje umiarkowanego nawożenia za pomocą nawozu azotowego. Powinniśmy przeprowadzić je ok 2-3 razy w okresie wiosennym.

Drugim niezwykle ważnym elementem pielęgnacji budlei jest jej przycinanie. Jest ono niezbędne, ponieważ roślina, która nie jest regularnie przycinana rozwija się “na dziko” i traci swój kształt. To jednak nie wszystko. Brak przycinania budlei Dawida sprawia, że zaczyna ona coraz mniej kwitnąć a nawet może całkowicie przestać wydawać ozdobne kwiatostany. W jaki sposób przycinamy budleję Dawida? Pierwsze cięcie, dość radykalne powinno mieć miejsce w końcówce marca lub na początku kwietnia. Wówczas obcinamy wszystkie pędy rośliny na długość wynoszącą ok 20 cm. W czasie sezonu budleja Dawida powinna być również przycinana – wówczas usuwamy przekwitłe kwiatostany. Przycinanie krzewu warto zawsze przeprowadzać w suchy lecz niezbyt słoneczny dzień. Wykonujemy je zawsze ostrym i czystym narzędziem, które nie poszarpie zbytnio tkanek pędów i gałęzi. Rany po cięciu możemy zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

W sezonie letnim doskonałym pomysłem jest delikatne spulchnienie ziemi wokół krzewu budlei.

Jak więc widać, zarówno sadzenie jak i pielęgnowanie budlei Dawida nie jest trudne i poradzić może sobie z tym nawet początkujący ogrodnik. Wystarczy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach dotyczących sadzenia oraz pielęgnacji by cieszyć się pięknie kwitnącym krzewem w swoim ogrodzie.

Podziel się swoją opinią