Blat kuchenny - z drewna czy z kamienia?

Kuchnia to niezwykle ważny element każdego domu, przez niektóre osoby uznawany wręcz za jego serce. Nic więc dziwnego, że urządzając ją chcemy połączyć funkcjonalność z pięknym wyglądem. Szczególnie jeśli chodzi o często użytkowane elementy takie jak np. blaty kuchenne. W dzisiejszych czasach mamy sporo możliwości wyboru materiałów, z jakich będą wykonane. Jednakże największą popularnością wciąż cieszy się drewno oraz blaty kamienne. Które z nich będą lepszym wyborem? Na co zwrócić uwagę wybierając blat kuchenny? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Drewniane blaty kuchenne - ponadczasowa klasyka

Wiele osób stawia na drewniane blaty kuchenne co jest całkowicie zrozumiałym wyborem. Drewno to materiał klasyczny i ponadczasowy, który doskonale sprawdza się w przypadku kuchni urządzanych w wielu różnych stylach. Świetnie pasuje bowiem zarówno do realizacji kuchni rustykalnych, vintage, klasycznych i nowoczesnych. Co więcej, blaty drewniane wykonywane są z różnego rodzaju drewna, co daje wybór spośród wielu wariantów kolorystycznych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że blaty drewniane są tańsze niż te, które wykonywane są z kamienia.

Należy jednak mieć świadomość, że drewno jest materiałem, który jest podatny na zmianę kształtu pod wpływem wilgoci czy wysokiej temperatury. Nie jest również tak odporne na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym osoby, które poważnie zastanawiają się nad wyborem blatu drewnianego powinny stawiać na twarde gatunki drewna np. sosnę, dąb lub drewno egzotyczne a także zadbać o to, by blat był odpowiednio zabezpieczony.

Blaty kamienne - elegancja i wytrzymałość

Kolejnym częstym wyborem są blaty wykonywane z kamienia. Do wyboru mamy wiele różnych materiałów takich jak marmur, granit czy spieki kwarcowe. Blaty kuchenne wykonane z kamienia dostępne są w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej co daje nam spore możliwości w aranżacji naszej kuchni. Blaty kamienne prezentują się niezwykle elegancko i są wprost idealnym rozwiązaniem w przypadku kuchni nowoczesnych, minimalistycznych oraz industrialnych. Co więcej, cechują się również dużą wytrzymałością i odpornością na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, odpowiednio pielęgnowane mogą posłużyć nam przez długi czas nie tracąc swojego pięknego wyglądu i funkcjonalności. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt intensywnie działające środki czyszczące i detergenty mogą uszkodzić powierzchnię blatu kamiennego, dlatego też zaleca się stosowanie przeznaczonych do tego typu materiałów preparatów. Minusem blatów kamiennych jest również wyższa cena, co dla wielu osób stanowi bardzo ważne kryterium.

  Płytki w salonie - praktyczne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz

Jaki blat wybrać?

Jak widzisz, zarówno drewniane jak i kamienne blaty kuchenne mają swoje mocne oraz słabe strony. Podejmując decyzję dotyczącą wyboru materiałów warto więc wziąć pod uwagę osobiste preferencje, styl w jakim zamierzamy zaaranżować naszą kuchnię oraz budżet jakim dysponujemy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybrany przez nas typ blatu kuchennego spełni wszystkie nasze oczekiwania.