Blat kuchenny zamawiany na wymiar, ma to do siebie, że niestety, ale przychodzi do nas na ogół w częściach. Części te należy potem poskładać w jedną całość i połączyć ze sobą. Metod połączenia ze sobą dwóch części blatów jest wiele np. pod kątem prostym, z wykorzystaniem listwy lub bez listwowe łączenie blatów. W tym artykule omówimy najbardziej popularne metody połączenia części blatu.
Dlaczego warto zabezpieczać łączenia blatów w kuchni?
Łączenia blatów są miejscami, przez które może wniknąć woda, resztki jedzenia oraz różnego rodzaju inne zanieczyszczenia. Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie się wykonuje różnego rodzaju prace kulinarne i trudno tam o porządek. W takich właśnie miejscach, gdzie mamy łączenia blatów, gdy dostanie się woda i inne nieczystości, to następuje puchnięcie blatu lub pojawia się pleśń. Z tego też względu ważne jest, aby szczelina między blatami była tak minimalna, żeby nie można było jej praktycznie zauważyć. Dlatego podstawą funkcjonalnego i wytrzymałego blatu kuchennego jest zastosowanie odpowiedniej techniki łączenia poszczególnych jego części i krawędzi.
Sposoby na zabezpieczenie łączenia blatu kuchennego
1. Łączenie blatów bez listwowo
Bez listwowe łączenie blatów kuchennych jest najbardziej estetycznym rozwiązaniem. Przy okazji niezauważalnym dla ludzkiego oka łączeniem, które jest wykonane z dwóch skrojonych na miarę części blatów. Ta metoda wymaga dużej precyzji. W blatach wykonuje się dodatkowe otwory na metalowe śruby w spodniej części blatu. Takie blaty posiadają specjalne frezowania, które pozwalają na połączenie dwóch części bez listwowo.
2. Łączenie blatów na silikon
Gdy twoje dwie części blatu dokładnie nie przylegają do siebie, to warto rozważyć użycie silikonu. Taki sposób jest szczególnie polecany gdy blat łączymy z płytkami, czyli krawędziami dolegającymi do ściany płytek. Wypełnione szczeliny silikonem są odporne na wilgoć, grzyba i pleśń. W tym wypadku warto użyć silikonu sanitarnego bez octowego, który nie narusza powierzchni laminowanej oraz drewnianej. Przed silikonowaniem warto zabezpieczyć powierzchnie obok taśmą malarską.
3. Łączenie blatów za pomocą łącznika
Na wewnętrznej stronie blatów nawierca się otwory. Otwory wykonuje się bardzo precyzyjnie w równej odległości od siebie, aby dokładnie dopasować podłużny łącznik, spajające ze sobą dwie krawędzie blatu. Na etapie zamawiania blatu pod wymiar kuchni, można złożyć zamówienie u producenta lub stolarza, na wykonanie takich otworów.
4. Łączenie blatów listwą
Jeden z najbardziej popularnych sposobów łączenia blatów ze sobą jest przykręcenie specjalnej listwy do jednej z części blatu, za pomocą wkrętów. Następnie dosuwamy drugą część blatu tak, aby dwie jego części dobrze do siebie przylegały i mocno dokręcamy. Tego typu listwy w różnych kolorach można dostać w sklepach wyposażenia wnętrz lub zamówić bezpośrednio u stolarza.
5. Łączenie blatów pod kątem prostym
Układy kuchni w kształcie litery L pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni np. w małej kuchni lub aneksie kuchennym. Wtedy musimy połączyć dwa blaty ze sobą pod kątem prostym. Na ogół łączy się je na śruby. Niemniej jednak dwie części muszą ze sobą dobrze dolegać i być idealnie docięte. Przy łączeniu takich blatów same śruby nie wystarczą. Miejsce łączenia należy jeszcze uszczelnić klejem np. Color joint.
Jak zabezpieczyć łączenia blatów kuchennych?
Łączenia blatów nie zawsze są w stanie uchronić szczelinę przed wniknięciem wody i pojawieniem się pleśni w przestrzeniach między blatami. Najbardziej pewne jest łączenie silikonem, które pozwala na wypełnienie szczeliny na tyle, aby nie wnikały do środka woda i zabrudzenia.
Natomiast dość popularne złącza śrubowe wymagają dodatkowej ochrony, ponieważ nie gwarantują całkowitej szczelności takiego połączenia. Podobnie sprawa się ma z listwami. O ile gorzej wniknąć do środka samym zanieczyszczeniom, o tyle woda może spokojnie przejść taką barierę.
Czym zatem złączyć blaty kuchenne, aby maksymalnie zabezpieczyć powierzchnie przed brudem i wilgocią ? Obecnie dużą popularnością cieszą się kleje poliuretanowe. Zabezpieczają one szczeliny na łączeniach przed wodą i wypaczeniem się blatu pod wpływem wilgoci.
Na rynku możemy spotkać również uszczelniacze do łączenia blatów, zlewozmywaków z częściami blatu oraz płyt kuchennych, które zapewniają wieloletnią ochronę tych powierzchni przed wilgocią, pleśnią i kurzem. Jednym z najbardziej znanym i cenionym w tym wypadku spoiwem jest klej (szczeliwo) „Color Joint”. Preparat ten występuje w 10 kolorach. Dzięki temu możemy z łatwością dopasować kolor łączenia do barwy naszego blatu. Dzięki temu sama szczelina i połączenie będą praktycznie niewidoczne.
Najlepsze blaty do łączenia – jakie wybrać?
Dopasowanie odpowiedniego rodzaju łączenia zależy od rodzaju zastosowanego blatu. Obecnie mamy sześć rodzajów materiałów, które są wykorzystywane na blaty kuchenne.
Łączenie blatów kuchennych z laminatu
Najbardziej popularne i najczęściej wybierane ze względu na bogactwo wzornictwa i atrakcyjną cenę. Wykonane z niepalnej płyty wiórowej, która jest pokryta laminatem o dowolnej kolorystyce. Tego typu blaty wysokiej jakości są odporne na ścieranie, uderzenia, zarysowania oraz wysoką temperaturę. Przy łączeniach tego typu materiałów możemy zastosować każdą z technik.
Łączenie blatów kuchennych z kompozytu
To trwałe i solidne blaty, które wytrzymają nawet 20 lat. Ich skład to w 2/3 minerały naturalne i w 1/3 żywice akrylowe wraz z pigmentami. Same blaty wykonuje się z płyty MDF, którą to pokrywa się warstwą kompozytu i grubości ok. 10-16 mm. Materiał jest termoplastyczny, daje się swobodnie kształtować. Jeżeli chodzi o samo łączenie, to blaty z kompozytu idealnie można do siebie dopasować, tak aby nie było żadnych szczelin i spoin.
Blaty kuchenne z kamienia naturalnego i ich łączenie
Najtrwalsze, a zarazem najdroższe. Kojarzą się z luksusem i elegancją. To dość duży wydatek, ale zrekompensowany trwałością i jakością. Wybór materiału naturalnego i szeroka gama faktur daje spore pole do popisu. Co prawda sam materiał cechuje bardzo niska nasiąkliwość wody. Niemniej jednak łączenia blatów z tego materiału może przysporzyć wiele problemów.
Kuchenne blaty metalowe – jak je połączyć?
Blaty metalowe to synonim nowoczesnego industrialnego designu. Trwałość i wytrzymałość to główna ich zaleta. Większość z nich wykonana jest z płyty wiórowej, która pokryta jest blachą nierdzewną o grubości ok. 1-3 mm. Obecnie pojawiała się nowość, czyli blaty z litymi krawędziami. Grubość blatu zredukowana jest do minimum. Ten rodzaj blatu można łączyć poprzez śruby lub dokręcać do nich listwy mocujące.
Blaty ze szkła do kuchni – jak je połączyć?
Wykonuje się je ze szkła hartowanego, co powoduje, że powierzchnie są bardzo wytrzymałe i nie ulegają potłuczeniu. Występują też w wersji szkła klejonego. Dwie tafle są połączone ze sobą dwiema warstwami folii. Dzięki temu mamy większe bezpieczeństwo użytkowania. Tego typu blaty można kleić lub silikonować, lub łączyć bez listew.
Blaty drewniane – sposoby łączenia
Drewno to materiał ponadczasowy, który znakomicie prezentuje się w nowoczesnej kuchni skandynawskiej, jak i w rustykalnych wnętrzach. Dodaje wnętrzu ciepła, przytulnością, powiązania z naturą. Ten materiał wymaga systematycznej pielęgnacji, gdyż drewno nie jest odporne na nasze działania w kuchni. Blaty drewniane można łączyć na wszystkie wymienione sposoby.