Kwiaty na balkonie dodają uroku oraz wprowadzają w stan spokoju i relaksu. Dlatego wiosną i latem lubimy posiedzieć sobie na zewnątrz przy kawie wśród pachnących i kolorowych roślin doniczkowych, które w dużej mierze wpływają na nasz nastrój, poprawiając nam humor. Wiosenne kwiaty na balkonie doskonale kamuflują szczególnie surowe konstrukcje PRL-owskich bloków, które z uwagi na swój wygląd i sztancową konstrukcję sprawiają wrażenie swego rodzaju martwej struktury. Jedynie całość mogą ożywić kwiaty na balkonie, które wnoszą do naszego życia pogodę i nastrój. Zatem jakie kwiaty sadzić na balkonie, kiedy rozpocząć ich sadzenie? – dowiesz się w tym artykule.
Kiedy sadzić kwiaty na balkonie?
Kiedy sadzić kwiatki na balkonie ? Otóż pierwsze gatunki możemy już zasadzić w marcu i kwietniu. Balkonowymi kwiatami są bratki, które są popularne w różnych odmianach i barwach. One najwcześniej ubarwiają nasze balkony, tarasy, ogrody i parki już wczesną wiosną. Niemniej jednak te kwiaty wiosenne na balkonie przetrwają tylko do końca wiosny. Zatem pod koniec czerwca już nie zobaczymy bratków.
Z tego też względu kwiaty, które przetrwają całe lato i wczesną jesień sadzimy gdzieś od kwietnia do połowy maja. Zatem sezon roślin tarasowych może trwać od marca do nawet listopada, o ile jesienią temperatury będą jeszcze w miarę dodatnie i nie będzie nocnych przymrozków.
Jak przygotować balkon do sadzenia kwiatów?
Marzec, kwiecień to idealny okres na wiosenne porządki na naszym balkonie. W tym okresie również przygotowujemy miejsce na doniczki z naszymi kwiatami. W zależności, jakie gatunki roślin chcemy sadzić, każde z nich ma swoje preferencje. I tak lawenda, surfinie, pelargonie, nasturcje oraz aksamitki uwielbiają duża słońca i ciepła. Dla nich najlepsza jest strona południowa. W pełnym słońcu gorzej czują się begonie, bluszcz i dalie. Dlatego dla nich idealne rozwiązanie jest wschód i zachód.
Kiedy kwiaty na balkonie już zostaną wysadzone, warto dokładnie obserwować pogodę i temperaturę oraz stan naszych roślin. Wiosną kwiaty balkonowe sadzimy w dużych skrzyniach, po kilka naraz, aby wzajemnie się ocieniały. Rośliny sadzone w grupach muszą mieć nieco miejsca na ich rozrost. Ponadto duże skrzynie dłużej zatrzymują wilgoć.
Przygotowując doniczki na kwiaty z zeszłego sezonu, należy dobrze je umyć wodą z octem. Pamiętajmy, aby z nich wyrzucić starą ziemię. Świeże sadzonki kwiatów potrzebują świeżej i żyznej ziemi.
Po posadzeniu nowych kwiatów ziemię uklepujemy, aby pozbyć się z niej nagromadzonych pęcherzyków powietrza. Następnie obficie je podlewamy.
Po posadzeniu przez najbliższe kilka dni chronimy je przed słońcem i umiarkowanie podlewamy. Kwiaty na ogół przyzwyczajają się do nowego miejsca i podłoża do tygodnia czasu. Świeża, żyzna ziemia powoduje, że intensywnie one rosną. Dlatego nawozimy je dopiero po trzech tygodniach.
Pierwsze wiosenne kwiaty na naszym balkonie
Przedwiośnie i wczesna wiosna to idealny moment na pierwsze wiosenne kwiaty na naszym balkonie. Wcześniej już wspominaliśmy o bratkach. Ale prawdziwymi zwiastunami wiosny są krokusy, przebiśniegi, żonkile i pierwiosnki. Te kwiaty z powodzeniem możemy już sadzić do naszych balkonowych doniczek na początku marca. Dzięki temu będą nam przypominać, że zima już ustępuje, a przed nami tylko ciepłe i słoneczne dni.
Kolejnymi kwiatami, które nie boją się niskich temperatur, są stokrotki i ciemierniki. Te byliny doskonale poradzą sobie z wiosennymi przymrozkami.
Klasyczne wiosenne kwiaty balkonowe
Klasycznymi wiosennymi kwiatami balkonowymi są gatunki, które najczęściej wysiewamy już w kwietniu i maju.
Nasze polskie popularne kwiaty, które możemy wysadzić w kwietniu to: bratki, niezapominajki, jaskry, słoneczniki, chabry, czarnuszka. Dużo słońca lubią lwie paszcze, kobee, czy nemezje.
Begonie i róże nie lubią nocnych przymrozków. Gdy wysiewamy je w kwietniu, to warto na noc zabierać je jeszcze z balkonu.
W maju mamy całą gamę kolorów kwiatów balkonowych. To też okres, kiedy nasze rośliny pokazują się w całej okazałości. W tym czasie kwitną pelargonie, które są najchętniej kupowanych do skrzynek balkonowych. Tym bardziej że te rośliny nie mają zbytnich wymagań pielęgnacyjnych. W zamian za wilgotną ziemię i dużo światła odwdzięczą się bujnym i pięknym kwiatostanem.
Kolejne dość popularne kwiaty to begonie, które kwitną aż do października. Uwielbiają wilgotną ziemię i cień.
Petunie to rośliny o atrakcyjnym i dekoracyjnym kwiatostanie, który potrafi zmienić całą aranżację naszego balkonu i zachwycić nasze oko. Przy tym niezmierna ilość ich gatunków i kolorów przysparza o zawrót głowy. Podobnie surfinie i fuksje charakteryzują się bujnym kwitnieniem, aż do jesieni na naszym balkonie, czy tarasie.
Tych kwiatów nie wolno przesuszać, a raczej regularnie podlewać i co jakiś czas dodawać nawozu.
Fuksja lubi żyzną i wilgotną ziemię, a przy okazji cień. Nadmiar słońca wysusza jej pąki kwiatowe.
Obecnie coraz większą popularnością cieszy się lobelia na naszych balkonach. Ta roślina kwitnie bujnie drobnymi i niebieskimi kwiatkami. Przy tym nie lubi zbyt intensywnego słońca oraz nadmiaru wody i przesuszenia. Podlewa się ją co kilka dni.
W maju możemy również na naszych balkonach posadzić maciejkę, czy nasturcję. Do najbardziej popularnych kwiatów balkonowych należą też aksamitki.
Roślina, która najlepiej sprawdzi się na balkonie to werbena. Ten kwiat jest wyjątkowo odporny na szkodniki i choroby. Rośnie praktycznie w każdych warunkach. Przy tym dość odporna na warunki atmosferyczne. Kwitnie od lipca do jesieni. W maju już możemy ją posadzić, aby za kilka tygodni cieszyć się pięknym kwiatostanem werbeny.
Sadzenie kwiatów balkonowych – krok po kroku
1. Termin sadzenia
W sklepach ogrodniczych najwięcej gatunków roślin balkonowych pojawia się w maju. Dlatego warto zająć się wysadzaniem roślin balkonowych właśnie w połowie tego miesiąca.
2. Jakie skrzynki i doniczki balkonowe?
Doniczki i skrzynki balkonowe powinny być na tyle głębokie, aby korzenie roślin mogły się swobodnie rozrastać. W standardowej skrzynce balkonowe sadzi się od 3 do 4 roślin, zachowując przy tym odstęp ok. 20 cm pomiędzy nimi.
Jeżeli mamy skrzynki z zeszłego roku, to warto wyrzucić z nich starą ziemię i umyć np. roztworem wody z octem.
3. Przygotowanie podłoża
Nasze kwiaty balkonowe lubią podłoże lekko kwaśne (ziemia uniwersalna) dobrze przepuszczalne i żyzne. Na spód doniczek i skrzynek wsypujemy keramzyt, który stworzy warstwę drenażu. W ten sposób otwory w doniczkach i skrzynkach w trakcie odprowadzania wody nie będą się zatykać.
4. Sadzenie roślin
Kiedy mamy już przegotowaną warstwę drenażu, sypiemy ziemię na około 1/3 wysokości donicy, czy skrzynki. Wyjmujemy rośliny z małych doniczek transportowych, nie obsypujemy z ziemi, a wkładamy wraz z całą zawartością doniczki. Zasypujemy ziemią do wysokości, tak aby roślina pozostała na takiej samej wysokości, jakiej była w doniczkach transportowych. Przy tym ziemię uklepujemy, aby odprowadzić z niej nadmiar powietrza. Na koniec obficie podlewamy.
Jakie są najlepsze kwiaty na balkon?
W naszych sklepach ogrodniczych mamy coraz to większy asortyment gatunków kwiatów ogrodowych, które możemy również sadzić w donicach i skrzynkach na naszych balkonach i tarasach. Niemniej jednak warto wiedzieć, jakie gatunki są najpopularniejsze i jakie warunki sprzyjają ich rozwojowi.
Pelargonia bluszczolistna
Bardzo popularny gatunek w Szwajcarii i w Niemczech. Ta roślina najczęściej ubarwia balkony i tarasy tamtejszych domów, stylizowanych na styl bawarski. Tworzy bujne kaskady. Przy tym nie śmieci przekwitłymi kwiatami i doskonale sprawdza się w pół cienistych miejscach. Ten gatunek pelargonii jest mniej wrażliwy na przesuszenie podłoża od innych roślin. Zatem jak zapomnimy ją czasem podlać, to nic się nie stanie. Ma dość kruche pędy.
Wilec
To jednoroczne pnącze o dużych kwiatach w kształcie dzwonków o barwach fioletowej, blado- liliowej, różowej, białej lub błękitnej. Posiada sercowate liście. Roślina rośnie błyskawicznie i osiąga do 4 m wysokości. Wilec lubi słońce i półcień. Potrafi wytworzyć niesamowicie ozdobną kurtynę kwiatów, gdy posiejemy go gęsto w żyznej ziemi. Wymaga obfitego podlewania.
Sundaville
Od jakiegoś czasu w naszych sklepach ogrodniczych pojawiała się niezwykłą odmianą pnącza o krwisto czerwonych, dużych i lejkowatych kwiatach. Pędy tej rośliny dorastają do 3 m. Ta roślina dobrze rośnie w słonecznym i zacisznym miejscu. Potrzebuje regularnego nawożenia i podlewania. Przed zimą roślinę przenosimy do widnego i chłodnego pomieszczenia. Nie lubi mrozów.
Werbena
Kwitnie od lipca do jesieni. Drobne, pięciopłatkowe kwiaty tworzą gęste kwiatostany w kształcie kuli. Występuje w różnych odmianach kolorystycznych: różowej, niebieskiej, fioletowej, białej, czerwonej. Mamy też werbeny o jednolitym ubarwieniu oraz z barwnym oczkiem.
Do donic i skrzynek balkonowych polecane są werbeny o zwiększających się do nawet pół metra pędach. Wymagają próchnicznej, przepuszczalnej ziemi i słonecznego stanowiska.
Petunie i surfinie
Mają piękne i liczne kwiaty o bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Dlatego tak bardzo je kochamy na naszych balkonach i tarasach. Kochają słońce i lekki półcień, przy tym umiarkowane i dość częste podlewanie. Nawożenie raz w tygodniu.
Maciejka
To roślina o drobnych lilakowatych kwiatkach. Wysiewana jest do doniczek z nasion. Można ją wysadzać już pod koniec kwietnia, a w czerwcu ukazuje nam się w pełnej krasie. Maciejka przepięknie pachnie. Swój intensywny aromat wydziela szczególnie wieczorem. Zatem może nam umilić wieczorne spędzanie czasu na balkonie.
Fuksja
Ta roślina byłą szczególnie popularna przed wojną. Potocznie nazywana ułanką, teraz ponownie wraca do łask, dzięki nowym i dość atrakcyjnym odmianom. Fuksja jest rośliną wieloletnią. Zimą wstawiamy do mieszkania. Sprawdzi się wiosną i latem na pół cienistych balkonach.
Bakopa
To pnącze o delikatnych, białych, różowych i liliowych kwiatach, które gęsto są usłane. Osiąga wysokość do 40 cm i tworzy niezwykłe girlandy w naszych donicach. Wymaga wilgotnego podłoża i słonecznego lub pół cienistego stanowiska. Często możemy ją spotkać w kompozycjach z innymi kwiatami.