Piwonie to przepiękne wieloletnie rośliny, których aż trudno nie zaprosić do ogrodu. Ich przecudne kwiatostany, które latem pokazują się w całej swojej okazałości, z powodzeniem mogą konkurować z różami. Mamy wiele gatunków piwonii, co przedkłada się ich na wygląd i kolorystykę kwiatostanu. W naszym kraju najbardziej popularne są odmiany różowe, ale też już przebywają odmiany o innej barwie, wzorze i układzie kwiatostanu. Sama spotkałam się z piwoniami koloru pomarańczowego, białego, purpurowego i żółtego. Piwonie pochodzą z Chin i tam można spotkać mnogość ich gatunków.
Niezależnie jaki gatunek posadzimy w naszym ogrodzie, będzie on stanowił swego rodzaju jego ozdobę. Niemniej jednak, aby tak się stało, trzeba o nie odpowiednio zadbać, aby te eleganckie królowe lata doceniły nasz trud i wysiłek, włożony w ich pielęgnację. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jakie potrzebują nasze piwonie, jest ich uważne i regularne przycinanie. W tym artykule właśnie zajmiemy się tym zabiegiem pielęgnacyjnym i krok po kroku przeprowadzimy cię przez arkana właściwej pielęgnacji tych pięknych kwiatów.
Na czym polega uprawa piwonii?
Uprawa tych kwiatów nie jest zbyt trudna. Piwonie nie wymagają jakiegoś specjalnego nawożenia, czy okresowego wykonywania pewnych rytuałów. Niemniej jednak trzeba pamiętać o regularnym ich podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu tych kwiatów. Ta pielęgnacja dotyczy wszystkich Gatunków piwonii, uprawianych w naszej strefie klimatycznej.
Obcinanie piwonii jest jednym z wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które należy poodejmować wobec tej rośliny ozdobnej. Po przycięciu rośliny można ją podlać.
Wiosną, gdy przed sezonem przycinamy piwonie, to po tym zabiegu, warto rozpocząć jej nawożenie. Piwonie nawozi się od marca do września. Najlepiej skończyć pod koniec sierpnia, aby roślina mogła spokojnie zapaść w stan spoczynku. Do piwonii stosuje się nawozy do roślin kwitnących i ogrodowych.
Piwonię należy sadzić na podłożu żyznym i zarazem zwięzłym. Ziemia powinna posiadać neutralne pH. Gleba winna być bogata w próchnicę, lekko wilgotna, ale nie podmokła. Ewentualnie warto zadbać o dobry drenaż krzewu piwonii. Przy podlewaniu rośliny, należy zwrócić uwagę, aby krople nie dostały się na liście. Woda może powodować na nich plamy i rozwój szarej pleśni, która w znaczny sposób może osłabić krzew.
Jak przycinać piwonię?
Zanim zabierzemy się za obcinanie piwonii warto, abyśmy poznali jej cykl życia. Piwonia jest krzewem, chociaż są też gatunki drzewiaste. Generalnie ten krzew na zimę zrzuca liście. Kwiaty pojawiają się koło maja lub czerwca, a kwitnienie piwonii przypada na lato. Potem stopniowo zasycha, aby na nowo odrodzić się na wiosnę. Co ciekawe u piwonii już w marcu pojawiają się pąki kwiatów i to dużo szybciej niż liście. Zatem pojawia się pytanie kiedy przycinać piwonię.
Ścinanie piwonii może być prowadzone na dwa sposoby, gdyż mamy tutaj dwie szkoły. Przycinanie liści, kwiatostanów i pędów. Zobacz jakie techniki pielęgnacyjne stosowane są wobec peonii.
Piwonie – kiedy obcinać liście?
Obcinanie liści można wykonywać w dwóch terminach: po przekwitnięciu jesienią lub wiosną, gdy wegetacja zacznie nieśmiało ruszać. Niektórzy na zimę obcinają liście, inni zaś pozwalają im zbrązowieć i opaść.
Kolejną metodą jest obcinanie martwych liście na wiosnę, zanim jeszcze ruszy sezon wegetatywny. Generalnie każda z nich ma na celu usunięcie martwych i niepotrzebnych liści.
Czy i jak przycinać piwonie jesienią?
Na ogół po przekwitnięciu, czyli jesienią pędy ścinane są nisko nad ziemią. Ten zabieg pozwala odnowić się i odrosnąć piwonii na wiosnę, tworzącej jest piękniejszy krzew. Niemniej jednak trzeba dobrze wybrać ten okres cięcia, ponieważ zbyt późne cięcie może spowodować, że pędy nie zdążą zdrewnieć i będą podatne na mróz. Dlatego zabieg ten trzeba wykonać najpóźniej do 15 września.
W przypadku peonii drzewiastej i chińskiej mogą one być pozostawione w spokoju przez całą zimę. To, co należy zrobić jesienią po przekwitnięciu, to usunąć martwe kwiatostany.
Czy i jak przycinać piwonię na zimę?
Na zimę rośliny nie przycinamy. Jedynie co możemy zrobić, to usunąć martwe liście i kwiatostany. Uwaga, nie obcinamy pędów w sezonie, ponieważ krzew może stracić swoja odporność i zacząć chorować. Wtedy jej liście mogą zacząć żółknąć i zamierać.
Jak obcinać pędy piwonii?
Przed każdym przycinaniem pędów piwonii, należy zdezynfekować narzędzie, które będziemy używać. Z tego względu, że możemy przenieść na nim patogeny grzybowe lub szkodniki, które mogą zaatakować roślinę.
Do cięcia używa się ostrego sekatora, tak aby cięcie było szybkie, czyste i tylko jedno. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zakażenia rośliny, a rana po cięciu szybko się za goi. W tym wypadku nie smarujemy maścią ogrodniczą.
Cięcie wykonujemy na 1/3 długości pędów. To idealny sposób na odmłodzenie rośliny. Nie robimy tego zbyt często. Generalnie staramy się usuwać regularnie uszkodzone pędy, przekwitłe kwiatostany i nieopadłe liście, mniej więcej 5 cm poniżej pąka.
Uszkodzone pędy trzeba usuwać od razu po zauważeniu, ponieważ świadczą one o porażeniu chorobą grzybową. Dlatego im szybciej zostaną usunięte, tym nie pozwolimy na rozprzestrzenianie się patogenów. Porażone pędy należy spalić, nie pozostawiamy ich na kompost.