Drzwi zewnętrzne to najczęściej użytkowany element budynku. Ważne jest, aby miały estetyczny wygląd, przy tym były solidnie wykonane oraz w pełni spełniały swoje funkcje przez długie lata. Zatem ich fachowy i prawidłowy montaż jest równie ważny, jak i sama jakość ich wykonania. Fachowo przeprowadzony będzie gwarantował, że wszystkie cechy tego produktu, zapewnione przez producenta, rzeczywiście będą spełnione, a my w pełni będziemy zadowoleni z zakupu.
Prawidłowo zamontowane drzwi powinny zapewnić pełne bezpieczeństwo domownikom oraz komfort cieplny i akustyczny. Sam montaż drzwi zewnętrznych w domu nie jest zbyt skomplikowany, lecz poszczególne czynności powinny być wykonane z należytą starannością, z uwzględnieniem wskazówek i instrukcji montażu producenta drzwi. Niedopatrzenie na jednym z etapów realizacji tego przedsięwzięcia może powodować powstanie mostków termicznych lub problemy z zamykaniem, lub otwieraniem się drzwi. Zatem od czego zacząć.
Montaż drzwi wejściowych a konstrukcja ściany
Montaż drzwi wejściowych do domu jest zdeterminowany konstrukcją samych ścian budynku. W zależności od rodzaju ścian odpowiednio będziemy osadzać futrynę z drzwiami we wcześnie przygotowanym otworze, zwracając uwagę na eliminację obwodowego mostka termicznego. Zatem ustawienia skrzydła będzie następujące:
- dla ścian jednowarstwowych ościeżnicę z drzwiami montujemy w połowie grubości ściany;
- dla ścian dwuwarstwowych ościeżnica z drzwiami montowana jest jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru;
- dla ścian trójwarstwowych ościeżnicę z drzwiami montujemy w warstwie ocieplenia.
Drzwi antywłamaniowe w ścianach trójwarstwowych na ogół osadza się w części nośnej. W domach pasywnych i energooszczędnych wskazane jest zaizolowanie i trójwarstwowe uszczelnienie drzwi wejściowych.
Jakie narzędzia są potrzebne do montowania drzwi wejściowych?
Do montażu drzwi wejściowych do domu warto sobie przygotować niezbędne narzędzia, takie jak: poziomica, młotek, nóż, wkrętarka, śrubokręt, zestaw kluczy imbusowych, wiertarka, kątownik i pistolet do silikonu. W trakcie prac na pewno nam przydadzą się następujące akcesoria: kotwy montażowe, kliny drewniane, taśma malarska, silikon, pianka montażowa, klej montażowy i listwy rozporowe.
Zasady właściwego montażu drzwi zewnętrznych do domu
Montaż drzwi wejściowych do domu należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją producenta, aby nie stracić gwarancji na produkt. Ponadto należy również przestrzegać podstawowych zasad, takich jak:
- W ścianach trój i dwuwarstwowych do ościeżnicy należy przykleić taśmę paroszczelną i przykręcić wsporniki montażowe.
- Ościeżnicę drzwi umieszczamy w otworze. Następnie ustalamy odpowiednią wysokość nad podłogą, poziomujemy i unieruchamiamy w otworze, stosując drewniane kliny.
- W tak wstępnie zamontowanej ościeżnicy zakładamy skrzydło drzwiowe, a następnie całość regulujemy, czyli wzajemne ustawienie elementów.
- Po wyregulowaniu ustawienia drzwi względem ościeżnicy, montuje się trzy rozpórki, które usztywnią ościeżnicę.
- Sprawdzamy zamki i blokady antywyważeniowe i zdejmujemy skrzydło drzwi.
- Zakotwiczamy ościeżnicę w ścianie. Do tego celu używamy śrub kotwiących o długości minimum 10 cm, dla ścian o dużej wytrzymałości np. pełna cegła lub 15 cm w ścianach pustakowych oraz betonie komórkowym.
- Szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ścianą uzupełniamy materiałem termoizolacyjnym lub zaprawą cementową i przyklejamy uszczelkę paroprzepuszczalną.
- Demontujemy rozpórki i montujemy skrzydło drzwiowe i progi.
Futryna powinna być zamocowana szczególnie mocno i stabilnie, ze względu na to, że skrzydło drzwiowe jest ciężkie i często wielokrotnie w ciągu dnia otwierane i zamykane. Na ogół ościeżnice się montuje na kołki rozprężne, powszechnie nazywane dybami. Dyble montuje się co najmniej w trzech miejscach. W przypadku ścian trójwarstwowych, kiedy drzwi są montowane w linii ocieplenia, należy użyć specjalnych kątowników do montażu drzwi wejściowych.
Montaż drzwi zewnętrznych – krok po kroku
1. Prace przygotowawcze
Wykonujemy pomiary otworu drzwiowego, w które mają być zamontowane drzwi wejściowe. Dla zapewnienia swobodnego i prawidłowego zamocowania futryny, każda ze stron otworu powinna posiadać o 1-1,5 cm większy wymiar niż krawędź ościeżnicy. Otwór powinien być otynkowany, oczyszczony i zagruntowany oraz równy i suchy. Jeżeli otwór nie jest otynkowany i równy, to ościeżnicę wraz z drzwiami należy zabezpieczyć folią polietylenową po osadzeniu w tymże otworze.
2. Przymierzanie ościeżnicy i regulacja drzwi
Ościeżnicę osadzamy we wcześniej przygotowanym otworze drzwiowym, zgodnie z rodzajem ściany. Unieruchamiamy ją w otworze, używając do tego drewnianych klinów. Weryfikujemy jej położenie, stosując do tego poziomicy. Jeżeli któraś z krawędzi nie trzyma poziomu lub pionu, regulujemy ją poprzez delikatne odbijanie klinów. Na tym etapie również sprawdzamy poprawność otwierania i zamykania drzwi. Testujemy również prawidłowość zamykanie i otwieranie zamków i rygli. Należy tutaj podkreślić, że przy prawidłowej regulacji drzwi, zamki i rygle powinny chodzić gładko, niedopuszczalne są żadne opory.
Szczelina oddzielająca ościeżnicę od skrzydła powinna być równa na całej długości. Jeżeli drzwi niepoprawnie działają, wymagana jest ponowna korekta futryny. Kiedy jest wszystko w porządku, drzwi zdejmujemy z zawiasów.
3. Montaż ościeżnicy na stałe
Przez otwory w ościeżnicy wywiercamy dziury w ścianie na głębokość kotew. Osadzamy kotwy i delikatnie dokręcamy przy użyciu właściwego klucza. Kotwy montażowe są umieszczane:
- trzy kotwy w bocznych krawędziach ościeżnicy;
- jedna w górnej krawędzi.
Kotwy powinny wchodzić w ścianę na głębokość ok. 10-20 cm.
4. Usztywnienie futryny
Ościeżnicę należy usztywnić, aby nie została poruszona w żadną ze stron. W tym celu montujemy listwy rozporowe, które umieszczamy pomiędzy wewnętrznymi bokami ościeżnicy (stojakami futryny). Listwy mocuje się w tej samej linii i podkłada się pod nie podkładki z grubej tektury lub filcu. Listew powinno być przynajmniej trzy.
Mocujemy próg skrzydła przy użyciu specjalnego kleju montażowego na wysokości, zgodnej z ustalonym poziomem podłogi wewnątrz budynku. Wysokość nadproża drzwi wejściowych powinna wynosić co najmniej 2,22 m.
5. Uzupełnienie szczelin
Kiedy już cała konstrukcja zostanie osadzona i usztywniona kotwami, to czas na wypełnienie szczelin montażowych. W tym celu futrynę zabezpieczamy taśmą malarską, a następnie pianką montażową wypełniamy przestrzenie, jakie pozostały między ościeżnica a murem. Przed samym wypełnieniem, jeszcze oczyszczamy samą szczelinę i lekko ją zwilżamy, spryskując jej powierzchnię wodą. Dzięki temu pianka lepiej się przyczepi do powierzchni. Szczelinę wypełniamy pianką niskoprężną do połowy, bo po pewnym czasie zwiększy ona swoją objętość.
6. Wykończenie
W ostatnim etapie osadzamy skrzydło drzwiowe na zawiasach. Klamkę i inne akcesoria drzwiowe warto zamontować przed montażem drzwi w zawiasy. Po 24 godzinach usuwamy nadmiar pianki montażowej oraz taśmę malarską i drewniane kliny. Ten czas jest potrzebny na zastygnięcie pianki. Na koniec weryfikujemy poprawność otwierania i zamykania skrzydła drzwiowego, korygujemy jego pracę poprzez regulacje zawiasów. Przy tej czynności warto też sprawdzić prawidłowe zamykanie i otwieranie się zamków i rygli.
Przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a drzwiami nie może być większa niż 0,5 mm. Należy również pamiętać o odpowiednim uszczelnieniu drzwi zewnętrznych. W tym celu stosujemy specjalne uszczelki obwodowe, wykonane z gumy lub z termoplastycznego tworzywa, albo możemy użyć zwykłego silikonu.