Jak samodzielnie zrobić sufit podwieszany? Krok po kroku

Sufit podwieszany to dość popularne rozwiązanie na zamaskowanie niedoskonałości pomieszczenia. Podwieszenie sufitu jest również idealnym rozwiązaniem na montaż we wnętrzu wpuszczanego oświetlenia halogenowego lub Led, które wizualnie nadają nowego charakteru pomieszczeniu.

Konstrukcja sufitu podwieszanego ma za zadanie wykończenie surowej powierzchni stropu, a także poprawienie jej ciepło chłonności i stworzenie izolacji akustycznej. Za tym rodzajem aranżacji w dużej mierze przemawiają względy estetyczne, które pozwalają na ukrycie np. pęknięć sufitu, instalacji przewodów, czy wpuszczanego oświetlenia. Sufit podwieszany obniża pomieszczenie, dlatego często montowany jest we wnętrzach z wysokim sufitem. Wykonany zgodnie ze sztuką stanowi efektowną dekorację z nietuzinkowym oświetleniem.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Wyróżniamy dwa rodzaje sufitów podwieszanych:

  • kartonowo-  gipsowe (g-k) o jednorodnym pokryciu
  • kasetonowe- wielowariantowe, różniące się konstrukcją stelaża oraz samą formą i materiałem kasetonów.

Między dwoma typami podwieszanych sufitów są różnice w samej estetyce, czyli wyglądzie naszego stropu, a także możliwościach dokonywania zmian wykończenia samego sufitu. I tak karton- gips stanowi jednolitą strukturę, którą można malować, jak ściany. Kasetony tworzą pokratkowaną strukturę, która już jest wykończona. Płyty kasetonowe kupujemy, jako gotowe materiały aranżacyjne, które trzeba tylko zamontować w konstrukcji sufitu podwieszanego.

Konstrukcja sufitu podwieszanego kasetonowego umożliwia zdejmowanie pojedynczych kaset i ich wymianę z czasem, przy tym mamy łatwy dostęp do wnętrza nad stropowego. Podwieszenie sufitu kartonowo- gipsowego jest wykonywane na stałe i nie można go w żaden sposób zdemontować no, chyba że chcemy się go już  pozbyć na stałe.

Jak nisko możemy zawiesić sufit podwieszany?

Na ogół sufity można obniżyć o co najmniej 10 cm. Niemniej jednak możemy już spotkać konstrukcje kartonowo-  gipsowe, obniżające strop sufitu o mniej niż 10 cm. Jeżeli w naszym wnętrzu sufit usytuowany jest na niestandardowej wysokości, czyli dość wysoko, to podwieszenie sufitu możemy obniżyć nawet o 0,5 metra.

Budowa sufitu podwieszanego krok po kroku

Krok 1.  Trasowanie

Trasowanie, czyli wyznaczanie poziomu sufitu. Wyznaczamy, na jakim poziomie będzie wisiał nasz sufit w pomieszczeniu. Przy użyciu poziomicy lub niwelatora laserowego na wszystkich ścianach równo  zaznaczamy wysokość stropu podwieszanego.

Na tym etapie określamy też ilość potrzebnego karton- gipsu, gdy sufit ma być stały, czy ilość potrzebnych kasetonów.

Krok 2. Mocowanie profilu przyściennych

Mocujemy profile przyścienne, zgodnie z wyznaczonymi liniami na ścianach. Profile łączeniowe montujemy za pomocą pasujących kołków, przykręcanych co ok. 60 cm

Krok 3. Wyznaczanie miejsc profili głównych i wieszaków

Na suficie zaznaczamy linie profili głównych i punkty dla wieszaków. Te ostatnie znajdują się w odległości od siebie ok. 60 cm. Montaż tych konstrukcji sufity podwieszanego ma być zgodny z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu.

Krok 4. Montaż profili głównych

Profile główne montujemy na kołkach i wieszakach. Najpierw potrzebujemy przymocować te właśnie elementy, na których będzie podwieszany sufit. Zatem muszą być dobrze wkręcone, gdyż one mają za zadanie utrzymanie całej konstrukcji sufitu podwieszanego. Końce profili głównych mają być oparte na wierzchu uprzednio zamontowanych przyściennych profili. Mocujemy je na wieszakach przy użyciu stalowych prętów.

Krok 5. Montaż profili nośnych

Kiedy profile główne już są zamontowane, to teraz przyszedł czas na instalację profili nośnych. Końcówki profili nośnych wsuwamy w środek profili przyściennych i przykręcamy je do profili głównych. Profile nośne dokładnie poziomujemy i łączymy ze sobą.

Krok 6. Budowa sufitu podwieszanego

Kiedy już mamy zamontowany cały stelaż, bierzemy się za montaż płyt sufitowych. Konstrukcja  sufitu podwieszanego zależy od jego rodzaju. W zależności czy stawiamy go płyt g-k, czy z kasetonów.

Montowanie płyt gipsowo- kartonowych

Do budowy sufitu podwieszanego z płyt kartonowo- gipsowych będziemy potrzebowali profili nośnych typu CD i przyściennych UD. Profile przyścienne równe są obwodowi całego pomieszczenia. Natomiast CD przyjmujemy jako 3 mb na każdy 1 m2 sufitu. Do montażu potrzebujemy też zawiesia ok. 2 szt./mb i złączek profilowych 3 szt./mb. Wymiar płyty kartonowo- gipsowej odpowiada wielkości pomieszczenia, dodając do tego ok 15% na ewentualne odpady. Na koniec wkręty mocujące i masa szpachlowa oraz taśma.

Montaż płyt kartonowo- gipsowych zaczynamy od przycięcia pierwszej płyty w ten sposób, aby była ona krótsza o 50 cm i umieszczamy ją w jednym z rogów. Kolejne płyty g-k przesuwamy o 50 cm i zwracamy uwagę na kierunek ich układania. Przy ścianach i w miejscach narożnych montujemy odpowiednio docięte płyty. Płyty przykręcam do profili przy użyciu wkrętów. Po ułożeniu płyt kartonowo- gipsowych należy zamaskować spoiny między płytami. W tym celu używamy masy szpachlowej. Po wyschnięciu całości możemy sufit pomalować.

Montowanie kaset

Montowanie kaset jest nieco prostszym zabiegiem, ponieważ tutaj mamy już przycięte na gotowe płyty (kasety). Niemniej jednak w tym wypadku trzeba dokładnie rozplanować rozmieszczenie kasetonów  i wyliczyć potrzebną ich ilość. Na ogół kupujemy o 10-20% kaset więcej.

Jak wyliczyć skrajne kasety i ile kaset wejdzie w jednym szeregu?

Standardowa kaseta ma wymiar 60 × 60 cm. Zatem znając szerokość pomieszczenia, możemy wyliczyć wymiary skrajnych kaset. I tak dzielimy 60 przez szerokość pomieszczenia. Przyjmijmy, że pomieszczenia ma 460 cm szerokości. Zatem:

460: 60 = 7,66.

Następnie odejmujemy od wyniku dzielenia jeden i ułamek, czyli 7,66- 1,66= 6. Z wyniku  wychodzi, że w jednym rzędzie będziemy mieli 6 całych kaset. Resztę z dzielenia i odejmowania (np. 1,66) mnożymy przez 60, zaokrąglamy do pełnej liczby i potem dzielimy przez 2. I tak:

1,66x 60= 99,6, po zaokrągleniu wychodzi 100. 100:2= 50. Zatem szerokość skrajnych kasetonów będzie wynosiła 50 cm.

Podwieszenie sufitu kasetonowego

Montaż kasetonów jest bardzo prosty i polega na spasowaniu płyt, wstawieniu wszystkich modułów, opierających się na profilach nośnych. W standardowych podwieszanych sufitach moduły kasetonowe wkłada się pod skosem na profile nośne, przy tym uważając na ich krawędzie. Kasetony posiadają boczne rowki, w które wchodzą profile nośne.

Jak przecinać kasetony?

Sposób przycinania kasetonów zależy od rodzaju materiału, z którego są zrobione. Do modułów kasetonowych wykonanych z wełny mineralnej, pokrytej tynkiem i gipsem stosujemy nożyk, który prowadzimy wzdłuż metalowego liniału. Kasetony drewniane przycinamy piłą.

Montaż oświetlenia w podwieszanym suficie

Oświetlenie przy podwieszaniu sufitu musi być już wcześniej rozplanowane. Zatem na etapie planowania określamy rodzaj świateł  i ich rozmieszczenia. Od tego będzie zależało prowadzenie przewodów elektrycznych w przestrzeniach między stropowych. Plany oświetlenia są szczególnie ważne, gdy montujemy sufit kartonowo- gipsowy, bo po jego zamontowaniu, nie będziemy mieli możliwości modyfikacji jego ustawienia. Tego problemu nie ma przy sufitach kasetonowych, które są rozbieralne.

Gdy mamy zamiar wieszać ciężkie lub duże oprawy oświetleniowe, to należy wykorzystać uchwyty osadzone bezpośrednio w stropie np. tuleje rozprężne i pręty gwintowane, które wychodzą poza pokrycie sufitowe. Halogeny, czy LEDy punktowe można wpuścić bezpośrednio w konstrukcje sufitu podwieszanego. Niemniej jednak przed montażem płyt kartonowo- gipsowych należy wyprowadzić przewody elektryczne do oświetlenia. Gdy mamy do czynienia z kasetonami miękkimi, to miejsca wprowadzenia reflektorów (halogenów) warto usztywnić.

Podziel się swoją opinią