Wertykulacja trawnika – kiedy, jak i czym? Kompendium wiedzy

Wizytówką każdego ogrodu jest zadbany i estetycznie wyglądający trawnik. Niemniej jednak utrzymanie trawy w dobrej kondycji wymaga intensywnej pielęgnacji. Nie tylko regularne podlewanie i przycinanie, ale też okresowa wertykulacja trawnika sprawia, że nasz zielony przylądek wygląda niczym soczysty zielony gobelin i wyróżnia się spośród innych pasów zieleni.

Dlaczego warto przeprowadzać wertykulacje trawnika?

Wertykulacja trawnika polega na usunięciu z powierzchni naszego trawnika warstwy obumarłych roślin, która utrudnia kiełkowanie i wzrost świeżej trawie. Resztki darni oraz tzw. filcu zalegającego na powierzchni trawnika, powodują nieprawidłowe nawilżenie i niedotlenienie samej gleby. Ponadto często stanowią źródło rozwoju grzybów i bakterii chorobotwórczych, które mogą uszkodzić naszą świeżo wysianą murawę trawnika.

Stosując regularnie wertykulację, usuwamy zalegające nieczystości oraz intensywnie dotleniamy ziemię pod trawnikiem. To zaś skutkuje piękną, bujną i intensywnie zieloną trawą.

Kiedy przeprowadzać wertykulację trawnika?

Wertykulację trawnika przeprowadza się raz lub dwa razy w roku. Zabieg ten należy zrobić wczesną wiosną, miesiącem najdogodniejszym jest kwiecień, kiedy to już mamy pierwsze koszenie za sobą. Wcześniej wykonywany może spowodować uszkodzenie młodych pędów trawy i zahamowanie ich rozwoju.

Wertykulację trawnika warto powtórzyć wczesną jesienią, a mianowicie w połowie września. Dzięki temu usuniemy zalegający mech, a także przygotujemy nasz trawnik na zimowe warunki atmosferyczne.

Należy pamiętać, że zabieg ten wykonujemy na lekko wilgotnym i bujnym podłożu trawnika. W innym wypadku można go dotkliwie uszkodzić.

Efekty wertykulacji trawnika, przeprowadzane regularnie dwa razy w roku, zobaczymy podczas zimowo-wiosennych roztopach, kiedy to nasza trawa będzie zdecydowanie w lepszej kondycji, niż w przypadku jednorazowego zabiegu pielęgnacyjnego.

Na czym polega wertykulacja trawnika i jak głęboko ją przeprowadzać?

Wertykulacja to pionowe cięcie darni na głębokości około 0,5-1,5 cm. Jeżeli wykonujemy ją profesjonalnym sprzętem, to możemy ciąć na głębokości nawet do 4,5 cm.

Celem jej jest usunięcie wszelkiego rodzaju obumarłych części roślin, filcu i mchu. Zabieg ten pozwala trawie na lepszy dostęp do światła, wody, tlenu oraz pobieranie składników odżywczych z gleby.

Jak wertykulować trawnik?

Generalnie nie polecam wykonywać tego zabiegu ręcznie, ponieważ jest to praca bardzo wyczerpująca, która kończy się bólem krzyża i ramion. Ale na szczęście nie musimy się tak wysilać. Z pomocą przychodzi nam specjalistyczny sprzęt ogrodniczy do wykonywania wertykulacji trawnika.

Wertykulator nie tylko ułatwi ci pracę, ale zrobi to dużo lepiej i dokładniej, niż gdybyś miał to robić ręcznie. Samo urządzenie wygląda podobnie jak kosiarka do trawy i tak samo wyróżniamy weltykulatory elektryczne i spalinowe. Urządzenia te doskonale sprawdzają się na małych, jak i dużych powierzchniach trawnika.

Do małych powierzchni zalecane są weltykulatory elektryczne. Urządzenia te są ciche i posiadają możliwość regulacji cięcia od 1 cm do 4,5 cm. Z pomocą tego sprzętu ogrodniczego oczyścisz jednorazowo ok. 40 cm szerokości  trawy.

Przy dużych powierzchniach ogrodu polecane są weltykulatory spalinowe. Urządzenia te charakteryzują się dużą efektywnością i wydajnością, a  brak potrzeby podłączenia do gniazdka zasilania, pozwala na zwiększenie zasięgu ich działania.

Jak posługiwać się wertykulatorem? Krok po kroku

1. Przed rozpoczęciem zabiegu, należy delikatnie skosić trawnik, aby przygotować go do zabiegu pielęgnacyjnego.

2. Proces wertykulacji przeprowadzamy stopniowo. Na początku ustawiamy głębokość noży tnących na poziomie 0,5 mm. W ten sposób skutecznie usuniemy płytkę filcu z powierzchni trawy. Potem możemy tę głębokość stopniowo podnosić, przy kolejnych przejazdach. Optymalny poziom wertykulacji to jest ok. 1-1,5 cm głębokości. Niemniej jednak co niektórzy wertykulują jeszcze głębiej, aby uzyskać efekt jeszcze bujniejszej trawy w końcowym efekcie.

3. Po zakończeniu pracy należy dokładnie oczyścić trawę z zalegających zanieczyszczeń. Jeżeli twój weltykulator posiada pojemnik, do którego podczas pracy kierowane są wszystkie wycinane części darni, martwych roślin i filcu, to masz temat z głowy. Należy przy tym pamiętać, aby resztki zebrane przez weltykulator lub ręcznie nie wyrzucać na kompost, ponieważ zawarte w nich szkodliwe zarodniki grzybów, mogą spowodować uszkodzenie głębszych warstw gleby i zrujnować nasze starania.

4. Po skończonej pracy, aby dotlenić świeżo oczyszczoną trawę, warto wzruszyć glebę. Następnie wysiać nasionami przeznaczonymi do regeneracji trawnika lub nawozem organicznym. Na koniec obficie podlewamy trawnik.

5. Na efekty wertykulacji trzeba nieco poczekać. Dlatego, aby całość natychmiast uzyskała estetyczny wygląd, możesz wyrównać krawędzie trawnika poprzez podcięcie ich specjalnym nożem ogrodowym.

Podsumowanie

Wertykulacja trawnika  to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie powinieneś zaplanować w pracach ogrodowych zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Prawidłowo przeprowadzona pozwala na utrzymanie trawnika w dobrej kondycji na wiele miesięcy zimowych, a latem daje spektakularne efekty w postaci gęstej, soczysto zielonej i estetycznie wyglądającej trawy.

Podziel się swoją opinią