Projektowanie wnętrza domu nie jest tak łatwe, jak początkowo mogłoby się wydawać. Często zdarza się, że popełniamy błędy, które mogą okazać się kosztowne. Choć przyjmuje się, że pomoc architekta jest zbyt droga, to bez doświadczenia i wiedzy dotyczących budownictwa i wykończenia nie poradzimy sobie na własną rękę.
Czym zajmuje się architekt wnętrz?
Architekt zajmuje się aranżacją mieszkań, domów, jak i lokali. Do jego zadań należą między innymi: tworzenie projektów, wyliczenie materiałów i dostarczenie ich fachowcom, koordynacja pracy fachowców, kompletowanie dokumentacji, wyliczenie kosztów remontu, wybór mebli oraz podjęcie decyzji dotyczących kolorystki wnętrz. Nabywając swoje własne cztery kąty, chcemy, aby mieszkanie było nie tylko stylowe i spójne, ale również funkcjonalne. To właśnie pomoc doświadczonego architekta może okazać się w te kwestii bezcenną. Rozplanowanie stref użytkowych na własną rękę może okazać się problematyczne, niespójne i dlatego warto, jest zlecić to doświadczonemu specjaliście. Oprócz tego ma ona potrzebną wiedzę i umiejętności, by wykorzystać maksimum miejsca na potrzebne szafki, pawlacze, półki, szuflady, w których pomieścimy cały swój dobytek, a zarazem nie będzie on widoczny.
5 powodów, dla których warto jest skorzystać z pomocy architekta
Dopasowanie wnętrza do właściciela
Wydawać by się mogło, że jest to błahy argument, jednak doświadczony architekt na pewno połączy nasze wymagania, estetykę i funkcjonalność. Podczas spotkana z nim będzie konieczne przekazanie mu jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących naszych oczekiwań. To waśnie na ich podstawie stworzy on dla nas projekt, który zadowoli nas zarówno w kwestii technicznej, jak i finansowej. Dzięki jego kreatywności otrzymamy gwarancję, dzięki której nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi zmianami i poprawkami, gdy okaże się, że nie o to nam chodziło lub najzwyczajniej nie jest funkcjonalnie.
Fachowa porada
Praca fachowca często kojarzy nam się z wyborem mebli i kolorem ścian. Jak bardzo mylny jest ten tok myślenia, zrozumiemy już na pierwszym spotkaniu z ekspertem. Aspekty techniczne związane z pomieszczeniami, pomiarami, rzutami, instalacjami elektrycznymi mogą być dla nas prawdziwym utrapieniem, zwłaszcza gdy nie posiadamy wiedzy na ten temat. Architekt po szczegółowej rozmowie z klientem przedstawi nam kilka propozycji, które zatwierdzimy, po czym wybrany przekaże fachowcom. Przed zatwierdzeniem projektu, w każdej chwili możemy zmienić zdanie i nanieść konieczne poprawki.
Nadzór nad firmą
Samo stworzenie projektu nie należy do jedynych obowiązków architekta. Odpowiedzialny jest on również za między innymi nadzorowanie i koordynowanie firmy wykonującej zlecenie. Zobowiązany jest on także do dostarczenia jej materiałów wykończeniowych i mebli. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nie tylko dodatkowych kosztów, czasu, ale i stresu.
Elastyczność w umowie
Decydując się na zatrudnienie eksperta w postaci architekta, musimy wiedzieć, że projektanci wnętrz znają się na swojej pracy i zawsze zależy im na zadowoleniu klienta. Po przekazaniu im szczegółowych informacji dotyczących naszych oczekiwań możemy poinformować ich również jakich działań wymagamy od nich. Zakres warunków umowy jest kwestią indywidualną, dlatego przed jej podpisaniem ustalone są wszystkie punkty. Istnieje również możliwość skorzystania z dodatkowych usług projektanci wnętrz, którzy wykonują dla nas wstępną dokumentację i kosztorys inwestycji.
Krótki czas aranżacji wnętrz
Każdemu właścicielowi mieszkania zależy przede wszystkim na możliwie jak najkrótszym przeprowadzeniu prac remontowych i wykończeniowych i wprowadzeniu się do własnego gniazdka. Projektanci wnętrz poświęcają czas na realizację naszego projektu zgodnie z harmonogramem, dbając o to, by prace nie wydłużyły się w czasie. Dzięki temu cały proces będzie trwał o wiele krócej niż gdybyśmy całą zleconą pracę wykonywali na własną rękę.
Artykuł powstał we współpracy z projektantami wnętrz z Rzeszowa – firmą Pracownia14.pl.