Co to są strefy elektryczne w łazience?

Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o dobrze wykonaną instalację elektryczną w całym mieszkaniu, również w łazience. Dlatego też nie powinniśmy wykonywać go rodzaju instalacji na własną rękę, ale zlecić to fachowcom. Co więcej, osoba ta powinna posiadać także odpowiednie uprawnienia. Czym jest strefa elektryczna w łazience i jakie się wyróżnia?

Strefy elektryczne – czym są?

Aranżując łazienkę, zastanawiamy się, w którym miejscu ustawimy umywalkę czy toaletę, a w którym postawimy pralkę. Nie zawsze jednak wiemy, że planując je, powinniśmy także wziąć pod uwagę konieczność przeprowadzenia modernizację łazienki. Instalację elektryczną w łazience powinna podlegać normom PN – IEC 50364. W dokumentach tego typu znajdziemy informację dotyczące wymagań co do stref, czyli środkach ochrony, możliwości montażu oświetlenia i gniazdek.

Strefa ochrony to inaczej strefa wilgoci. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przy kontakcie wody i wilgoci z energią elektryczną.

Strefy bezpieczeństwa – jakie wyróżniamy?

Wyróżnia się cztery strefy ochronne w łazienkach, między innymi:

STREFA 0

Strefa zero dotyczy przestrzeni wewnątrz wanny i brodzika, ponieważ jest to przestrzeń, która narażona jest na wysoką wilgotność. Wszystkie urządzenia wykorzystywane w tej strefie powinny mieć stopień nie mniejszy niż IP X7.

STREFA I

Strefa pierwsza dotyczy przestrzeni nad wanną i brodzikiem, jednak w przypadku, gdy od podłogi do sufitu jest 2,5 m, stopień szczelności powinien nie być mniejszy niż IP X5. Wszystkie urządzenia umieszczone w tej strefie powinny być niskonapięciowe, maksymalnie 12 V.

STREFA II

Jest to przestrzeń, która od granicy strefy I znajduje się w szerokości 60 cm oraz do wysokości 2,5 metra od poziomu podłogi po sufit. Wszystkie sprzęty znajdujące się w tej strefie powinny mieć szczelność nie mniejszą niż IP X4.

STREFA III

Jest to przestrzeń o szerokości 2,4 metra od granicy strefy II do wysokości 2.25 metrów od poziomu podłogi po sufit. Jest to strefa o najmniejszych wymaganiach, ponieważ jest ona wolna od wilgoci. Sprzęty i urządzenia znajdujące się w niej powinny mieć szczelność nie mniejsza niż IP X1.  W tej strefie można zamontować gniazdka z bolcem, wyłączniki i włączniki światła, grzejniki ścienne, pralka czy podgrzewacze wody.

Należy wiedzieć, że zarówno w strefie 0, I jak i II nie powinno montować się gniazdek, włączników światła oraz puszek przyłączeniowych. Powinno montować się je poza strefą II, jest to odpowiednia strefa dla pralki.

Stopnie i symbole ochrony produktów

Stopnie ochrony obudowy urządzenia zawsze oznaczone są specjalnym kodem IP. Co to oznacza? IP – International Protection lub Ingress Protection Raiting.

Pierwsza cyfra określa stopień ochrony przed dostaniem się do wnętrza obudowy wszelkich ciał obcych. Druga cyfra określa stopień ochrony obudowy przed dostaniem się do niego wody. Co oznaczają poszczególne cyfry?

0 – brak ochrony

1 – ochrona przed wodą, która kapie

2 – ochrona przed wodą, która kapie, gdy budowa jest wychylona o 15 stopni

3 – ochrona przed natryskową wodą

4 – ochrona przed bryzgającą woda

5 – ochrona przed strumieniem

6 – ochrona przed silnym strumieniem

7 – zabezpieczenie przed zanurzeniem do 1 metra

8 – ochrona przed zanurzeniem powyżej 1 metra

Strefa ochronna a oświetlenie

Wiele osób podczas aranżacji łazienki decyduje się na zamontowanie wielu źródeł światła, górne, boczne czy ozdobne. Jaki wpływ mają w tym przypadku strefy ochronne? Pamiętajmy, że lampy umieszczone w pomieszczeniu takim jak łazienka narażone są na wysoką wilgotność. Jest to bardzo duże ryzyko, które grozi porażeniem prądem.

Nie zawsze mamy możliwość wymiany instalacji elektrycznej, by odpowiednia strefa znalazła się w miejscu, w którym chcemy zamontować konkretne oświetlenie. Dlatego też warto, jest podczas jego umiejscowienia zwrócić uwagę na daną strefę i zakupić lampę, która będzie odpowiednio zabezpieczona przed natryskiem czy zanurzeniem.

Dziękujemy firmie Systerm.pl za pomoc przy stworzeniu artykułu.

Podziel się swoją opinią