Nawożenie lawendy – czym i kiedy to robić? Poradnik ogrodnika

Lawenda to nie tylko piękna roślina dekoracyjna o wspaniałym aromacie ale również zioło, które znajduje wykorzystanie np. w kosmetyce. Wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę lawendy w swoich ogrodach by jesienią móc cieszyć się pięknymi, fioletowymi klombami. Uprawa lawendy nie jest trudna, istnieje jednak kilka kwestii, o których nie możemy zapominać. Jedną z nich jest odpowiednie nawożenie. Warto wiedzieć czym nawozić lawendę oraz w jaki sposób powinno się to robić, by rośliny zdrowo się rozwijały i kwitły obficie. Dlatego też przygotowaliśmy na ten temat  krótki poradnik dla ogrodników. 

Kiedy nawozić lawendę?

Lawenda jest rośliną, która w środowisku naturalnym rośnie najczęściej na piaszczystym lub skalistym podłożu. Nie potrzebuje więc zbyt wielu składników mineralnych by doskonale sobie radzić. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z jej nawożenia. Wprost przeciwnie. Odpowiednio dopasowane nawozy naturalne lub mineralne mogą sprawić, że będzie rozwijała się lepiej a czas kwitnienia będzie dłuższy. Kiedy nawozić lawendę?

Najlepiej robić to wiosną, ponieważ roślina jest wówczas bardzo często osłabiona po zimie i może potrzebować dodatkowego wsparcia. Doświadczeni ogrodnicy najczęściej decydują się na nawożenie lawendy na początku kwietnia. Następnie ponawiają je około raz w miesiącu. Lawendę możemy nawozić do sierpnia pamiętając o tym, by nie przekraczać zalecanych dawek nawozu, ponieważ przenawożenie roślin wcale nie sprzyja ich zdrowiu. 

Jak nawozić lawendę?

Odpowiedź na pytanie jak nawozić lawendę zależy od tego, na jaki rodzaj nawozu się zdecydujemy. W przypadku nawozów w formie granulatów podsypujemy rośliny ich niewielką ilością po czym podlewamy. Pamiętajmy jednak, że nie każdy rodzaj nawozu tego typu sprawdzi się w przypadku lawendy, która nie ma dużego zapotrzebowania na składniki mineralne.

Przykładowo nawożenie lawendy siarczanem amonu nie jest zbyt dobrym pomysłem, ponieważ jest to nawóz o zbyt wysokiej dla tych roślin zawartości azotu. O wiele lepiej sprawdzi się nawożenie lawendy obornikiem granulowanym, choć on również powinien być stosowany w ograniczonych ilościach. Jeśli mamy do czynienia z nawozami płynnymi rozcieńczamy je z wodą do podlewania lawendy w proporcjach podanych przez producenta. Lawendy raczej nie nawozimy dolistnie.

Czym nawozić lawendę?

Wiedząc o tym, że lawenda nie jest rośliną, która przepada za zbyt dużą zawartością składników mineralnych w glebie wiele osób zastanawia się czym ją nawozić, by nie zaszkodzić swoim uprawom. Odpowiedź jest prosta. Możemy wykorzystać nawozy naturalne, które przyrządzimy samemu. Jednym z bardzo popularnych rozwiązań jest nawóz ze skorupek jaj. Skorupki rozbijamy na drobno, zalewamy wodą i odstawiamy na kilka dni. Następnie roztworem tym podlewamy lawendę. Niektórzy nawożą rośliny mieszanką wody i drożdży. Można również wykorzystać syntetyczne mieszanki mineralne, które stworzone są specjalnie dla lawendy. Mają one bowiem odpowiednie proporcje składników odżywczych. 

pole lawendy

Jak często nawozić lawendę?

Częstotliwość nawożenia lawendy zależy do tego, jaki nawóz stosujemy. Jeśli jest to mineralny granulat wystarczy, że będziemy nawozić nasze rośliny co miesiąc. W przypadku naturalnych nawozów np. ze skorupek jaj możemy wykorzystywać je nieco częściej i podlewać nimi lawendę co dwa tygodnie. Nawożenie rozpoczynamy wczesną wiosną na początku kwietnia i kontynuujemy je do sierpnia lub początku września. Warto również obserwować jak rośliny reagują na nasze działania by uniknąć przenawożenia lawendy.

Nawożenie lawendy wiosną

Wiosna to zdecydowanie najlepszy czas na nawożenie lawendy. Bywa, że niektóre osoby które zajmują się uprawą tych roślin ograniczają nawożenie tylko do tego okresu. Jak powinno wyglądać nawożenie lawendy wiosną? Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z nowymi sadzonkami, czy też z roślinami, które rosną w danym miejscu już kolejny rok. Jeśli są to nowe sadzonki na dwa – trzy tygodnie przed posadzeniem ich możemy zmieszać ziemię z niewielką ilością kompostu. Nawożenie lawendy obornikiem jest zbyt ryzykowne, ponieważ roślina ta nie przepada za zbyt dużą ilością naturalnej materii w glebie. Jeśli lawenda rośnie w danym miejscu kolejny sezon na początku kwietnia warto wzmocnić ją naturalnym nawozem ze skorupek jaj lub dedykowanym do tego gatunku roślin granulatem. Jeśli nie mamy do czynienia z nawozem długo uwalniającym substancje mineralne nawożenie możemy powtórzyć po upływie miesiąca.

Nawożenie lawendy zimą

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą lawendy zastanawia się, czy nawożenie lawendy zimą jest konieczne. Odpowiedź brzmi: nie. Lawenda podobnie jak wiele innych roślin kończy swój okres wegetacyjny jesienią. Podczas zimnych, zimowych miesięcy jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest praktycznie zerowe. Dlatego też zimą nie musimy stosować żadnych nawozów. O wiele ważniejsze jest zapewnienie jej odpowiedniej ochrony przed niskimi temperaturami. W jaki sposób możemy to zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest okrycie przyciętych krzaczków lawendy za pomocą słomy, siana lub agrowłókniny. 

Podziel się swoją opinią