Pomidory to niezwykle pyszne oraz zdrowe warzywa, które możemy spożywać zarówno na surowo, jak i w formie wielu smakowitych przetworów. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na samodzielną uprawę pomidorów w swoim ogrodzie. Uprawa tych roślin nie jest skomplikowana, jednak istnieje kilka kwestii, o których nie można zapomnieć. Jedną z nich jest nawożenie. Prawidłowe nawożenie pomidorów w ogrodzie pozwala uzyskać większe i bardziej dorodne plony a także chroni rośliny przed chorobami. Nie da się jednak ukryć, że wiele osób wciąż nie wie czym nawozić pomidory, by osiągać satysfakcjonujące zbiory a jednocześnie móc cieszyć się zdrowymi warzywami. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który wyjaśnia najważniejsze kwestie dotyczące nawożenia pomidorów.
Kiedy nawozić pomidory w ogrodzie?
Najważniejszą kwestią, która może zagwarantować nam duże uprawy jest poznanie odpowiedzi na pytanie: kiedy nawozić pomidory w ogrodzie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nawożenie pomidorów rozpoczynamy jeszcze przed posadzeniem sadzonek. Zajmujemy się tym jesienią. Mieszając glebę z kompostem lub przekompostowanym obornikiem sprawiamy, że od samego startu rośliny będą miały dostęp do cennych składników odżywczych takich jak azot, potas czy sód. Następnie na 4 tygodnie przed posadzeniem roślin ponownie wzbogacamy glebę nawozem organicznym lub mineralnym np. mieszanką przeznaczoną do uprawy pomidorów. Po posadzeniu roślin pomidory w ogrodzie należy nawozić co dwa tygodnie aż do czasu gdy owoce nawiążą się, rozwiną i zaczną dojrzewać.
Jak nawozić pomidory w ogrodzie?
Istnieje kilka sposobów nawożenia pomidorów w ogrodzie. To jaki wybierzemy zależy od tego, jaki rodzaj nawozu wybieramy. Jeśli zaczynamy od kompostu lub obornika nawóz należy dokładnie wymieszać z warstwą gleby, w której sadzimy nasze pomidory. Jeśli stawiamy na nawożenie pomidorów w ogrodzie obornikiem granulowany lub syntetycznymi nawozami wówczas podsypujemy ziemię pod sadzonkami pomidorów i obficie je podlewamy.
Pozwoli to na rozpuszczenie nawozu oraz wniknięcie w glebę cennych składników. Jeśli wykorzystujemy nawozy płynne – zarówno koncentraty syntetyczne, jak i naturalne rozwiązania takie jak np. gnojówka z pokrzywy czy pomidorów możemy wykorzystać je zarówno do podlewania sadzonek, jak i nawożenie dolistne. Szczególnie w przypadku naturalnych nawozów, które przyrządzimy samodzielnie jest to skuteczna metoda zapewniająca roślinie dodatkowe wsparcie.
Czym nawozić pomidory w ogrodzie?
Nawożenie pomidorów w ogrodzie budzi spore kontrowersje oraz dyskusje w sieci, ponieważ wiele osób decyduje się na uprawę własnych pomidorów, ponieważ chce unikać “chemii”. Stąd też część z nich rezygnuje całkowicie z nawożenia krzewów. To błąd. Wystarczy bowiem wiedzieć czym nawozić pomidory, by było to całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia a przy tym pomocne dla rośliny. Podstawą są nawozy organiczne, a więc te, które bazują na naturalnych składnikach.
Nawożenie pomidorów obornikiem granulowanym lub kompostem nie ma negatywnego wpływu na owoce – pozostają one pełne składników odżywczych, mineralnych i witamin. Również odpowiednie stosowanie nawozów syntetycznych, np. nawożenie pomidorów w ogrodzie siarczanem amonu we wczesnej fazie wzrostu sadzonek nie sprawia, że pomidory, które zbierzemy staną się “chemiczne” lub szkodliwe. Kluczowe znaczenie ma jedynie przestrzeganie terminów nawożenia roślin oraz nie przekraczanie dawek zalecanych przez producenta.
Jak często nawozić pomidory w ogrodzie?
Częstotliwość nawożenia pomidorów powinna być uzależniona od rodzaju nawozu, który wybieramy i zaleceń producenta. Niemniej jednak ogólne zasady dotyczące uprawy pomidorów w ogrodzie mówią, by sadzonki nawozić w dwutygodniowych odstępach aż do czasu gdy owoce zaczną dojrzewać. Pomidory są roślinami, które wymagają regularnego dostarczania składników odżywczych.
Nawożenie pomidorów w ogrodzie wiosną
Wiosna to czas, kiedy sadzonki pomidorów w ogrodzie potrzebują szczególnie dużo składników odżywczych i mineralnych. Jest to bowiem okres intensywnego wzrostu rośliny. Zaczynamy od wzbogacenia gleby na kilka tygodni przed posadzeniem pomidorów a następnie podsypujemy lub podlewamy pomidory nawozem co ok 14 dni. Warto przy tym obserwować sadzonki. Jeśli łodyga staje się bardzo gruba a liście ciemnozielone może oznaczać to, że pomidory są przenawożone.
Nawożenie pomidorów w ogrodzie zimą
Nawożenie pomidorów zimą to kwestia, która budzi wiele pytań i wątpliwości. Nie ma w tym nic dziwnego, informacje, które możemy znaleźć w sieci są dość sprzeczne. Wynika to z faktu różnych sposobów uprawy pomidorów. W przypadku pomidorów w ogrodzie nawożenie zimą całkowicie nie ma sensu. Po zakończonym owocowaniu krzewy pomidorów zaczynają tracić liście i usychać. Pomidory w ogrodzie są roślinami jednorocznymi, których nie musimy nawozić po okresie zbiorów. Lepszym rozwiązaniem, które przygotuje nam glebę na kolejny sezon jest wykopanie zwiędłych krzewów i przemieszanie gleby z kompostem. Dzięki temu na wiosnę będziemy mieli idealnie przygotowaną ziemię pod kolejny sezon.