Urządzanie lub remont mieszkania nie jest zadaniem łatwym i wymaga od nas podejmowania wielu decyzji. Jedną z tych, która ma ogromny wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na jego funkcjonalność jest wybór tkaniny obiciowej. W mieszkaniu każdego z nas znajduje się wiele mebli tapicerowanych. Od tego, w jaki sposób zostaną wykończone zależy naprawdę wiele. Spróbujmy więc przyjrzeć się najpopularniejszym tkaninom obiciowym i sprawdźmy, która z nich jest najlepsza.
Test Martindale – czym jest i dlaczego warto o nim wiedzieć?
Oczywistym jest, że najlepsza tkanina obiciowa to ta, która charakteryzuje się jak najwyższa wytrzymałością. Czy jednak możemy to sprawdzić podczas zakupu? Okazuje się, że tak. Pomóc może nam w tym skala Martindale. Tkaniny obiciowe podaje się bowiem testom, które określane są tym samym mianem. Na czym polegają? Test Martindale’a polega na tym, że specjalny dysk, na który nawleczona jest wełna czesankowa obraca się po powierzchni tkaniny, jednocześnie przesuwając się w przód i w tył. Liczba cykli, jaką tkanina wytrzyma, określa jej trwałość. Tkaniny, które mają wytrzymałość ok 10 tysięcy cykli określane są jako dość podatne na uszkodzenia. Dobre tkaniny obiciowe wytrzymują bez oznak zniszczenia nawet 40 tysięcy cykli.
Popularne tkaniny obiciowe
Istnieje wiele popularnych tkanin obiciowych, które powszechnie wykorzystywane są w meblarstwie. Wśród nich wymienić możemy między innymi len, welur czy skórę ekologiczną. Każda z nich ma swoje wady oraz zalety. Len jest tkaniną naturalną o surowym wyglądzie, która doskonale pasuje do wystroju wnętrz w stylu eko, skandynawskim czy rustykalnym. Len jest dość odporny na przecieranie, jednakże bywa nieprzyjemny w dotyku. Mimo to, cieszy się sporym zainteresowaniem. Kolejnym rodzajem tkaniny obiciowej, która możemy znaleźć w dobrych sklepaach takich jak https://atmosfera24.pl jest welur.
To miękki w dotyku materiał, który jest gładki i elegancki. Nadaje meblom luksusowy wygląd i jest bardzo chętnie wykorzystywany we wnętrzach w stylu glamour, boho oraz urządzonych w stylu klasycznym. Wadą weluru jest fakt, że jest to materiał, który łatwo zbiera kurz i może być trudny w czyszczeniu. Popularnym rozwiązaniem jest także skóra, obecnie coraz częściej skóra ekologiczna, która nie pochodzi z uboju zwierząt. Jest to bardzo elegancki materiał, który do złudzenia przypomina naturalną skórę. Jego zaletą jest z całą pewnością łatwość w utrzymaniu czystości. Niestety, bez odpowiednie pielęgnacji po czasie skóra może zacząć wysuszać się, pękać i łuszczyć.
Czym kierować się podczas wyboru tkaniny obiciowej?
Decydując się na zakup tkaniny obiciowej warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które mogą mieć wpływ na nasze zadowolenie z podjętej decyzji. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę styl życia rodziny. Osoby aktywne docenią tkaniny obiciowe, które nie wymagają czasochłonnego czyszczenia, mycia czy konserwacji. Jeśli w rodzinie są małe dzieci lub zwierzęta odporność na zniszczenia i zabrudzenia będzie szczególnie pożądaną cechą. Miłośnicy klasyki i odpoczynku w rodzinnym gronie z pewnością docenią zaś jeśli tkaniny obiciowe na meblach tapicerowanych będa przyjemne w dotyku.
Kolejnym ważnym aspektem jest to, w jakim stylu zamierzamy urządzić mieszkanie. Przykładowo, jeśli zależy nam na tym, by wnętrze miało rustykalny charakter lniane tkaniny będą dobrym wyborem. Nie będa jednak one pasowały do wnętrz w stylu nowoczesnym, loftowym lub glamour. Ważna jest także kolorystyka tkanin. Możemy podejść do niej na dwa sposoby. Pierwszy to wybór tkaniny o netralnym kolorze, która pasuje do większości mebli, lub też w odcieniu, który będzie współgrał z innymi elementami wystroju. Możemy jednak również postawić na tkaniny w mocnych, kontrastujących kolorach, które pozwolą stworzyć we wnętrzu ciekawy akcent kolorystyczny.
Podsumowując, każda tkanina obiciowa charakteryzuje się swoimi indywidualnymi cechami oraz posiada swoje mocne oraz słabsze strony. Podejmując decyzję o tym, którą wybrać warto więc przede wszystkim stawiać na wysoką jakość tkanin oraz wybierać te, których stylistyka pasuje do efektu aranżacji wnętrza, który chcemy osiągnąć.