Poszukując pomysłu na aranżację wnętrz mogłeś trafić na styl monochromatyczny. To bardzo ciekawy i elegancki sposób wykończenia pomieszczeń, który pozwala osiągnąć efekt pełen harmonii i spokoju. To właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Styl monochromatyczny charakteryzuje się wykorzystaniem jednego koloru i jego odcieni w różnych elementach pomieszczenia. Jak stworzyć wnętrze w takim właśnie stylu? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Kolory monochromatyczne: Co to oznacza?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie są kolory monochromatyczne. Wiele osób, które spotykają się z tym pojęciem myśli, że dotyczy to określonych barw. Tymczasem każdy kolor może taki być. Monochromatyczne barwy to nic innego jak różne odcienie tego samego, głównego koloru. Mogą być ciemniejsze, jaśniejsze, wyróżniające się inną intensywnością czyli nasyceniem. Przykładowo, jeśli decydujemy się na kolor niebieski możemy operować barwami od pastelowego błękitu, przez kolor turkusowy, morski, ultramarynę aż do ciemnego granatu. Kolory monochromatyczne dają nam więc niesamowitą elastyczność umożliwiając zachowanie spójności kolorystycznej w pomieszczeniu jednocześnie pozwalając także na tworzenie kontrastów i gry światła w pomieszczeniu.
Monochromatyczny styl w praktyce
Wiele osób uważa, że monochromatyczny styl jest wyjątkowo prosty i niewymagający od nas odpowiedniego podejścia do aranżacji wnętrz. To pozory. Zastosowany w nieodpowiedni sposób może sprawić, że pomieszczenie będzie monotonne, pozbawione wyrazu a nawet przytłaczające. Jak więc wykorzystać monochromatyczne barwy w praktyce? Przede wszystkim zaczynamy od wyboru dominującego koloru, na którym będziemy bazować. Podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę funkcję pomieszczenia oraz to, jak dany kolor wpływa na samopoczucie człowieka. Przykładowo, kolor żółty z jednej strony pobudza kreatywność, z drugiej zaś może powodować rozdrażnienie, dlatego też lepiej bazować na kolorach neutralnych lub takich, które mają pozytywny wpływ na nasze emocje.
Kolejny krok to wybór odcieni, jakimi będziemy operować. Może być ich wiele, jednak wszystkie powinny być powiązane z kolorem podstawowym. Warto też pamiętać, że mogą pojawiać się nie tylko na ścianach ale również meblach, dekoracjach i innych elementów wyposażenia. Planując aranżację pomieszczenia w stylu monochromatycznym pamiętajmy o wykorzystaniu różnych materiałów i tekstur, które pozwolą nam uniknąć monotonii.
Jaki kolor wybrać?
Wybór głównego koloru dla monochromatycznego wnętrza może stanowić wyzwanie. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by decyzja ta należała do udanych. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę własne upodobania i preferencje. Nie zapominajmy, że kolor ten będzie otaczał nas ze wszystkich stron, dlatego powinien być to kolor, który lubimy. Ponadto warto sprawdzić, jak poszczególne kolory wpływają na nasze samopoczucie i emocje. Przykładowo kolor niebieski sprzyja skupieniu i koncentracji, pomarańczowy dodaje energii, zielony uspokaja a czerwony rozgrzewa i dodaje energii, sprzyjając namiętności. Mając wiedzę o tym jak dane kolory wpływają na człowieka warto dopasować je także do funkcji jaką będzie sprawować pomieszczenie.Przy wyborze koloru warto również zastanowić się nad ilością naturalnego światła w pomieszczeniu. Jeśli pomieszczenie jest ciemne stawiamy na jasne odcienie koloru głównego, które optycznie go powiększą. Intensywne odcienie mogą zaś nadać wnętrzu wyrazu.
Monochromatyczne wnętrza: inspiracje
Monochromatyczny styl wnętrz to jedna z najbardziej wszechstronnych koncepcji projektowych, która może być z powodzeniem wykorzystana w każdym pomieszczeniu. Przygotowaliśmy kilka propozycji aranżacji w tym stylu, które mogą stanowić inspirację.
Salon w kolorach szarości
Salon w odcieniach szarości to przykład monochromatycznej aranżacji, która emanuje elegancją i spokojem. Warto zwrócić uwagę na różnorodność odcieni, od jasnego poprzez średni do ciemnego szaro-grafitowego. Taki salon jest idealnym miejscem do relaksu i spędzania czasu z rodziną. Monotonię wnętrza możemy przełamać stosując złote dodatki oraz wykorzystując materiały z wzorami i różnorodne tekstury.
Niebieska sypialnia
Błękit to kolor spokoju i harmonii, co czyni go idealnym wyborem dla sypialni. Monochromatyczna sypialnia w odcieniach błękitu może być zarówno świeża i lekka, jak i elegancka. Jasne odcienie błękitu tworzą atmosferę przytulności i relaksu, a ciemniejsze dodają głębi.
Kuchnia w bieli
To wprost idealna propozycja dla miłośników nowoczesności i minimalizmu. Biały kolor optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że kuchnia wydaje się czysta i elegancka. Wykorzystując różnorodne struktury i wykończenia, takie jak białe płytki z różnymi fakturami sprawimy, że nie będzie nijaka i monotonna. Wyrazu mogą dodać jej również elementy dekoracyjne wykonane z litego drewna lub stali nierdzewnej, które przełamią biały kolor
Dekoracje i detale
Nie da się ukryć, że wybór odpowiednich dekoracji w przypadku stylu monochromatycznego ma ogromne znaczenie. To właśnie one odgrywają kluczową rolę w nadawaniu charakteru, osobowości i unikalnego stylu i sprawiają, że wnętrze nie wygląda na monotematyczne. Jak więc je dobierać? Istnieje kilka prostych zasad. Przede wszystkim wykorzystujemy różnorodne struktury materiałów wykończeniowych, nie bójmy się tkanin we wzory oraz dodawania neutralnych elementów takich jak szkło, metal czy drewno. Pamiętajmy również, że chociaż monochromatyczne wnętrza opierają się na jednym kolorze, to dodanie subtelnych akcentów kolorystycznych może ożywić przestrzeń. To mogą być poduszki w kontrastującym kolorze, dekoracje na ścianie lub kwiaty.
Monochromatyczne wnętrza z charakterem
Wiele osób uważa, że monochromatyczne wnętrza pozbawione są wyrazu i indywidualnego charakteru. Wcale nie musi tak jednak być. Istnieje wiele sposobów na to, by nasze mieszkanie urządzone w tym stylu miało jednak swoją osobowość. Wykorzystując rękodzieło i sztukę utrzymaną w wybranym kolorze możemy sprawić, że przestrzeń nie będzie nijaka i pozbawiona indywidualnych cech. Nie zapominajmy również, że monochromatyczne aranżacje nie zabraniają nam stosowania jakiegokolwiek innego koloru. Wprost przeciwnie, czasem wystarczy jeden charakterystyczny, kontrastujący element by całkowicie odmienić wygląd wnętrza.
Praktyczne Wskazówki
Utrzymanie monochromatycznych wnętrz w doskonałym stanie może wydawać się trudne, jednak przy zastosowaniu kilku prostych reguł, nie powinno stanowić problemu. Oto one:
- urządzając mieszkanie wybierajmy materiały łatwe do czyszczenia i odporne na plamy;
- dbajmy o minimalizm, monochromatyczne wnętrza “nie lubią” nadmiaru akcesoriów, bibelotów i drobiazgów porozrzucanych w różnych miejscach;
- stosujmy środki czyszczące przeznaczone do danego rodzaju materiału, upewnijmy się wcześniej czy nie wpływają na jego kolor wykonując próbę w niewidocznym miejscu.
Monochromatyczne wnętrza: czy to styl dla ciebie?
Styl monochromatyczny cieszy się coraz większą popularnością. Mimo to istnieją osoby, które obawiają się, że nie jest on rozwiązaniem dla nich. Czy słusznie? Jak się okazuje niekoniecznie. Musimy bowiem mieć świadomość, że jest on dość elastyczny, a w zależności od tego, jakie kolory wybierzemy może spełniać oczekiwania różnych osób. Niemniej jednak najlepiej sprawdza się w przypadku osób ceniących sobie spokój i harmonię, lubiących odważne i nietuzinkowe rozwiązania oraz miłośnikom sztuki oraz intrygujących detali. Spójna kolorystyka pozostałych elementów wnętrza pozwala bowiem na ich podkreślenie.
Podsumowując, styl monochromatyczny jest ciekawym sposobem aranżacji wnętrz, który daje nam sporo możliwości. Jednocześnie jednak wymaga od zastosowania kilku zasad, które pozwolą nam stworzyć przestrzeń ciekawą i posiadającą własny charakter. Wykorzystanie jednego koloru może bowiem zwiększać wrażenie monotonii. Jednak przy odrobinie pomysłowości wcale nie musi tak być.