Wszystko, co musisz wiedzieć o stylu glamour

Styl glamour niewątpliwie podbił serca Polaków. Po latach mody na minimalistyczne aranżacje w stylu skandynawskim najwyraźniej zatęskniliśmy za przepychem i blichtrem. Urządzenie wnętrza w stylu glamour wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem: nietrudno przesadzić z bogactwem kolorów i zdobień, a przez to uzyskać kiczowaty efekt. Jak zrobić to prawidłowo? Przekonajmy się.

Historia stylu glamour

Za początki stylu glamour uznaje się lata 30. i 40. XX wieku. Do jego powstania przyczyniło się samo Hollywood, które w tym czasie świętowało swoją złotą erę. Ówczesne gwiazdy urządzały swoje apartamenty i wille z wyjątkowym splendorem i eleganckim przepychem – wnętrza miały podkreślać ich status w świecie kina. Nietrudno domyślić się, że styl glamour poniekąd zainspirowany był sztuką barokową. Wszechobecne złocenia, bogate zdobienia i mnogość bibelotów powinny być zestawione ze sobą tak, by dawały wrażenie spójności, zamiast rywalizować ze sobą.

Obecnie wielu projektantów łagodzi nieco aranżacje w stylu glamour nowoczesnymi, minimalistycznymi formami. Część z nich mówi nawet o tzw. modern glamour, czyli stylu łączącym w sobie to, co najlepsze z obu nurtów. Modern glamour cechuje się połyskiem, blichtrem, ale też przestronnością, harmonią i elegancją. Sprawdza się więc nawet w pomieszczeniach o niewielkich metrażach!

Kolorystyka w stylu glamour

Większości osób styl glamour kojarzy się z pastelowym i brudnym różem. I rzeczywiście wiele aranżacji stawia właśnie na ten odcień, przełamując go czernią, bielą i szarościami. W modern glamour świetnie sprawdzają się też szlachetne kolory takie jak granat czy butelkowa zieleń. Kolorystykę powinny wspierać elementy pozłacane lub posrebrzane, będące absolutnym must-have w tym nurcie.

Nadmiar różu lub zbyt duża paleta barw może jednak przytłoczyć. Dlatego aranżując swoje wnętrza, warto postawić na spokojniejsze, przygaszone kolory i stopniowo wprowadzać wyrazistsze akcenty. W biało-popielatym salonie wystarczy postawić pikowaną sofę Chesterfield i różowy fotel glamour, aby uzyskać pożądany efekt, a następnie dopracowywać go dodatkami i oświetleniem.

Jakie meble wybrać do aranżacji glamour?

Oczywiście tapicerowane! Esencją stylu glamour są bez wątpienia meble pikowane, takie jak wcześniej wspomniana sofa Chesterfield czy fotel-muszelka. Ponieważ glamour uwielbia połysk, najlepiej wprowadzać do niego tkaniny takie jak:

  •  welur,
  • atłas,
  • satyna,
  • jedwab.

Jeśli chodzi o meble nietapicerowane, warto wybierać te wykończone w wysokim połysku lub z elementami szklanymi. Tu również warto zachować umiar i zasady modern glamour. Jeśli zdecydujesz się na kolorowe, dekoracyjne fotele glamour w swoim salonie, postaw między nimi minimalistyczny szklany stolik, który optycznie odciąży aranżację.

Cechą charakterystyczną projektów glamour są też… złote nogi krzeseł, foteli czy stolików. Wybierz mebel lub dwa z takimi elementami i wyeksponuj w sercu salonu!

Urządzając łazienkę i kuchnię pamiętaj o wykorzystaniu naturalnego kamienia, szczególnie białego marmuru.

Dodatki i dekoracje podkreślające blichtr

To właśnie dodatkami najłatwiej będzie Ci podkręcić lub stonować charakter danego wnętrza. Z pewnością nie zaskoczy Cię, że styl glamour lubi dekoracje, bibeloty i ozdobne świecidełka. Świetnie sprawdzą się tu kryształowe żyrandole, posrebrzane figurki, wykwintne świeczniki oraz… duże lustra w ciężkich, ozdobnych ramach. Lustra doskonale powiększają optycznie małe przestrzenie, warto więc dekorowanie zacząć od nich.

Jeśli nie chcesz przesadzić z ilością dodatków, delikatnie podkreśl styl glamour, używając na ścianach i suficie sztukaterii, lub dekorując część pomieszczenia pasującą kolorystycznie tapetą z ornamentami. Elegancka rozeta na ścianie za pikowaną kanapą sprawdzi się lepiej niż półka z przytłaczającą ilością bibelotów.

Znaczenie oświetlenia w aranżacjach glamour

Styl glamour kocha połysk i światło. Oświetlenie gra w tego typu aranżacjach bardzo ważną rolę. Najlepiej, gdy w danym pomieszczeniu znajduje się wiele źródeł światła, rozproszonych w różnych miejscach. To zdecydowanie duże pole do popisu dla osób, które nie mogą oprzeć się zakupowi kolejnej lampy, lampki, podświetlanego bibelotu czy montażowi dekoracyjnej listwy LED. Baw się światłem i odbijającymi je bibelotami, a z pewnością uda Ci się stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza.

Nie zapominaj też o naturalnym oświetleniu: postaraj się go nie ograniczać. Wieszając dekoracyjne zasłony, zadbaj o to, by większą część dnia pozostały odsłonięte. Jeśli z kolei wybierzesz wyłącznie firanki, niech będą one bardzo przezroczyste. Styl glamour nie przepada za zwykłymi roletami, żaluzjami, ani innymi surowymi, biurowymi rozwiązaniami.

Podsumowanie

Decydując się na styl glmour w swoim domu, zawsze pamiętaj, że aranżacja powinna zachwycać elegancją, blichtrem, stylem i świadczyć o wyrafinowanym guście właściciela domu. Nie myl nurtu glamour z kiczem ani ciężarem stylu barokowego, które po prostu przytłoczyły niewielkie metraże polskich salonów. Glamour to styl pełen przepychu… w którym trzeba zachować umiar!

Podziel się swoją opinią