Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. To właśnie w tym miejscu często toczy się życie rodzinne. Warto więc zadbać o to, by było to miejsce, w którym czujemy się dobrze. Nic więc dziwnego, że wiele osób śledzi aktualne trendy w wystroju kuchni by znaleźć stylistykę idealną dla siebie. Jedną z ciekawszych propozycji, które pojawiły się w ostatnich latach jest z całą pewnością kuchnia loftowa. Czym jest i w jaki sposób ją urządzić? Przekonajmy się.
Czym jest styl loftowy?
Aby odpowiedzieć na pytanie jak powinna wyglądać nowoczesna kuchnia loftowa warto zacząć od wyjaśnienia czym właściwie jest ten styl. Mówiąc najprościej jest to unikalny trend wystroju wnętrz, który swój początek miał w przemysłowych budynkach takich jak fabryki, magazyny i hale produkcyjne. Jego historia sięga lat 40. XX wieku. Wówczas początkujący artyści docenili potencjał jaki drzemie w opuszczonych budynkach tego typu. Przekształcali je w swoje mieszkania i pracownie tworząc niepowtarzalne miejsca, w których mogli łączyć pracę i życie, a także czerpać inspirację z surowych, industrialnych wnętrz.
Charakterystyczną cechą stylu loftowego jest przede wszystkim wykorzystanie dużych, otwartych przestrzeni, w których brak ścian działowych, wnętrza te bardzo często mają również wysokie sufity. Kolejną ważną cechą tego stylu jest wykorzystywanie widocznych elementów konstrukcyjnych takich jak nieotynkowane ściany, widoczne belki, kable i rury czy surowy beton. Te z pozoru niezbyt estetyczne elementy w rzeczywistości stanowią niecodzienną, charakterystyczną dekorację, podkreślając przemysłowy charakter tego stylu. Styl loftowy to także minimalistyczne, surowe meble o prostych formach oraz zamiłowanie do nowoczesności. Industrialne oświetlenie, minimalistyczne meble, otwarte półki i regały, a także kontrastujące kolory to kolejne bardzo ważne elementy tego stylu.
Czym charakteryzuje się kuchnia loftowa?
Wiemy już czym jest styl loftowy. Kuchnia urządzona w tej stylistyce może być miejscem, które przykuwa uwagę a jednocześnie zapewnia wygodę i komfort podczas przygotowywania posiłków. O czym powinniśmy pamiętać urządzając takie pomieszczenie? Przede wszystkim zadbajmy o stworzenie otwartej przestrzeni np. poprzez wyburzenie ścian działowych. Kuchnia nie powinna być oddzielona od innych pomieszczeń takich jak jadalnia czy salon. To rozwiązanie nie tylko umożliwia swobodny przepływ światła, ale także sprzyja interakcji między domownikami podczas gotowania i spożywania posiłków.
Drugim elementem, który jest charakterystyczny dla loftowej kuchni to wykorzystanie surowych i naturalnych materiałów. Widoczne cegły, beton, kamienne blaty czy pozostawione bez obudowy elementy konstrukcyjne budynku podkreślą wyjątkowy charakter kuchni i nadadzą jej charakteru. Pamiętać warto także o wyborze odpowiednich mebli – styl loftowy w kuchni to meble o prostych, czystych liniach, prostokątnych kształtach bez zbędnych dekoracji i ozdobników. Co ważne, zamiast zamkniętych szafek w kuchni w stylu loft królują otwarte półki i regały, na których można wyeksponować ozdoby, kubki, talerze i inne elementy kuchenne. Ważnym elementem tego stylu jest również kolorystyka. Zazwyczaj jest ona stonowana – króluje czerń, szarość, biel jednakże są one przełamane wyrazistymi elementami w kontrastujących kolorach takich jak czerwień, żółć czy intensywny odcień niebieskiego. Ostatnim charakterystycznym elementem jest oświetlenie. Metalowe abażury lub pozbawione osłon żarówki to idealne rozwiązanie, które podkreśli industrialny charakter pomieszczenia.
Jak wprowadzić styl loftowy do kuchni?
Chcesz wprowadzić styl industrialny w swojej kuchni i nie wiesz od czego zacząć? Przede wszystkim przyjrzyj się swojej kuchni. Być może możesz usunąć tynk na jednej ze ścian by odsłonić widoczne cegły lub też zdemontować płyty lub inną zabudowę rur, belek czy kabli. Następnie zastanów się nad zmianą kolorystyki pomieszczenia. Wybierz surowe, proste meble, kamienne blaty, metalowe elementy. Warto również zwrócić szczególną dekoracje, które są ważnym elementem wystroju kuchni loftowej. Sztuka uliczna, metalowe tablice, stare reklamy czy nietypowe zegary nadają przestrzeni niepowtarzalny charakter i podkreślają oryginalność tego stylu.
Nowoczesna kuchnia loftowa
Wiele osób obawia się, że kuchnia w stylu loftowym, ze względu na swój surowy charakter nie będzie funkcjonalna i praktyczna. Nic bardziej mylnego. Nowoczesna kuchnia loftowa łączy bowiem tradycyjne cechy stylu loftowego z nowoczesnymi rozwiązaniami. W aranżacji tego typu pomieszczeń coraz częściej wykorzystuje się innowacyjne technologie, które ułatwiają nam codzienność. Jednocześnie sporą uwagę przykłada się do ekologii, dlatego bardzo modnym jest łączenie nowoczesności z materiałami z recyklingu np. drewnem podłogowym z odzysku. Całość tworzy ciekawe połączenie, które z całą pewnością nie ma negatywnego wpływu na funkcjonalność kuchni. Wprost przeciwnie. Wprowadzenie nowoczesnych technologii do kuchni loftowej umożliwia jeszcze wygodniejsze i efektywniejsze korzystanie z przestrzeni. Inteligentne urządzenia kuchenne, takie jak lodówki z dostępem do internetu, piekarniki z funkcją automatycznego gotowania czy zmywarki, ułatwiają codzienne czynności.
Istnieje wiele sposobów na to, by połączyć surowość loftowego stylu z nowoczesnością i ekologią. Wśród pomysłów na taką aranżację możemy wymienić kuchnię, w której zachowane zostały surowe ceglane ściany i widoczne rury a jednocześnie nie brakuje nowoczesności w postaci inteligentnych sprzętów kuchennych. Kolejnym pomysłem na aranżację może być stworzenie kuchni, w której położono ekologiczne podłogi z odzyskanego drewna i zestawiono je z minimalistycznymi szafkami i zintegrowanym oświetleniem LED.
Podsumowując, styl loftowy w kuchni to ciekawa propozycja idealna dla osób, które lubią nietuzinkowe a jednocześnie praktyczne rozwiązania. Co ważne, aby stworzyć taką przestrzeń w swoim domu nie musimy wcale decydować się na drastyczne zmiany. Czasem wystarczy wprowadzenie kilku elementów charakterystycznych dla stylu industrialnego by wygląd kuchni całkowicie się odmienił. Dlatego też zachęcamy do poznawania stylu loftowego i eksperymentowania z nim.