Kredyty na budowę domu – zwłaszcza w czasach rekordowo wysokich kosztów budowy – cieszą się sporą popularnością i często są jedynym dostępnym sposobem finansowania inwestycji. Oczywiście to również poważne zobowiązania finansowe, z którymi wiąże się sporo pytań przyszłych kredytobiorców. Odpowiedzmy na najważniejsze z nich!
1) Jaka zdolność kredytowa na budowę domu jest potrzebna?
Procedura poprzedzająca udzielenie kredytu mieszkaniowego w każdym scenariuszu – niezależnie od tego, czy planujesz budowę domu, czy zakup już istniejącego domu lub mieszkania od dewelopera lub z drugiej ręki – uwzględnia oczywiście badanie zdolności kredytowej. Ile powinna wynosić? Rzecz jasna przynajmniej tyle, ile środków chcesz uzyskać w ramach kredytu. Co ważne: banki wprowadzają swoje minimalne wartości niezbędne do kompleksowej realizacji projektu budowlanego w przeliczeniu na metr kwadratowy. W związku z tym nie można dowolnie obniżać wnioskowanej kwoty.
2) Jak wziąć kredyt na budowę domu?
Choć wnioskowanie o zobowiązanie tego typu różni się od innych kredytów mieszkaniowych, możesz o nie wnioskować w taki sam sposób. Możliwe jest więc udanie się bezpośrednio do oddziału banku. Nie zawsze będzie to jednak odpowiednie rozwiązanie, zwłaszcza bez odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim uzupełnij informacje na temat kredytu na budowę domu, na przykład dzięki artykułowi na stronie blogkredytowy.pl: https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/.
Dobrym pomysłem może się również okazać nawiązanie współpracy z doświadczonym pośrednikiem kredytowym. Ekspert zajmie się całym procesem od A do Z. Najpierw oszacuje Twoją zdolność kredytową, a następnie porówna ze sobą różne produkty i zatroszczy się o prawidłowy przebieg całej procedury, w tym o kompletność wszystkich dokumentów.
3) Jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego na budowę domu?
Podstawowym warunkiem – tak jak w przypadku każdego kredytu – jest oczywiście posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Podstawowa różnica dotyczy dokumentów, jakie będą potrzebne podczas ubiegania się o zobowiązanie. Poza tymi, które są konieczne, aby ocenić możliwości finansowe kredytobiorcy, należy również dostarczyć komplet dokumentów dotyczących nieruchomości i inwestycji. Należy do nich podstawa nabycia działki, wypis i wyrys z rejestru gruntów i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (o ile jest uchwalony), zaświadczenie o dostępie do drogi publicznej. Wyjątkowo ważną rolę pełni plan budowy i harmonogram prac, których sporządzenie jest dużym wyzwaniem przy kredycie na budowę domu.
4) Jak wygląda wypłata kredytu na budowę domu?
Dane ujęte w harmonogramie znajdują przełożenie na to, w jaki sposób będzie wypłacany kredyt. Banki wypłacają go w transzach, a zwolnienie kolejnej puli środków jest uzależnione od ukończenia wyszczególnionych w harmonogramie prac. W związku z tym niedoszacowanie wnioskowanej kwoty kredytu może doprowadzić nawet do zablokowania prac, co przekłada się na brak możliwości wypłaty kolejnych środków przez bank. Plan i harmonogram budowy powinny być wobec tego sporządzone lub skonsultowane z ekspertami.
5) Co z wkładem własnym przy kredycie na dom?
Kolejnym elementem łączącym kredyt na budowę domu z innymi kredytami mieszkaniowymi jest konieczność wniesienia wkładu własnego. Oczekiwane minimum będzie takie samo, wynosi więc – w zależności od instytucji – 10% lub 20%. To, co odróżnia segment kredytów na budowę, to możliwość wniesienia wkładu własnego w innej postaci. Do tej puli można wliczyć np. wartość działki budowlanej czy wydatki poniesione w związku z inwestycją do tej pory.