Dzwonki (Campanula) to wspaniałe kwiaty, które świetnie komponują się w ogrodach. Wielu gatunków dzwonków można podziwiać zarówno w niskiej formie, jako rośliny okrywowe na skalniakach, jak i w wysokim wydaniu, ozdabiające rabaty i pięknie wyglądające w bukietach. Poznajmy najpopularniejsze gatunki dzwonków do ogrodu, dowiedzmy się jak je uprawiać i gdzie najlepiej je umieścić.
Różnorodność i bogactwo gatunkowe dzwonków (łac. Campanula) jest imponujące, gdyż obecnie znanych jest ponad 200 gatunków tych roślin. Niektóre z nich objęte są ścisłą ochroną gatunkową w Polsce, takie jak dzwonek boloński, dzwonek brodaty, dzwonek karkonoski, dzwonek piłkowany i dzwonek szerokolistny. Jednak istnieje wiele dzwonków, które można bez problemu uprawiać w ogrodach, można je pozyskać jako sadzonki od producentów lub wysiać z nasion.
Wśród najpopularniejszych dzwonków niskich znajdują się:
- Dzwonek karpacki (Campanula carpatica): bylina dorastająca do 15-20 cm wysokości, o dużych, niebieskich lub białych kwiatach. Dostępnych jest wiele ciekawych odmian dzwonka karpackiego, np. 'Alba’, 'White Clips’, 'Thor Pedo’, 'Pearl Deep Blue’.
- Dzwonek gargański (Campanula garganica): bylina o drobnych, niebieskich kwiatach z mocno rozchylonymi płatkami.
- Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana): obficie kwitnąca, niska bylina o niebieskich kwiatach.
- Dzwonek drobny (Campanula cochleariifolia): bylina o wzniesionych pędach i licznych, błękitnych kwiatach.
- Dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana): obficie kwitnąca bylina o niebieskich kwiatach z mocno rozłożonymi płatkami.
Z kolei dzwonki wysokie obejmują między innymi:
- Dzwonek kropkowany (Campanula punctata): bylina o dużych kwiatach, dorastająca do około 60 cm wysokości, posiadająca kilka ciekawych odmian: 'Hot Lips’, 'Kent Belle’, 'Reifrock’.
- Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia): okazała bylina, dorastająca do 1-1,2 m wysokości, o dużych kwiatach, występują w niej ciekawe odmiany, np. 'Takion White’, 'Kelly’s Gold’, 'Azure Beauty’.
- Dzwonek skupiony (Campanula glomerata): bylina dorastająca do około 50 cm wysokości, tworząca liczne, niebieskie kwiaty zebrane na szczycie pędów w okrągłe kwiatostany.
- Dzwonek ogrodowy (Campanula medium): bylina dorastająca do 0,5-1 m wysokości o dużych kwiatach o zrośniętych płatkach.
Dzwonki są zazwyczaj łatwe w uprawie, jednak wymagają różnych warunków, zależnych od gatunku. Dzwonki niskie preferują miejsca słoneczne i niezbyt żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże o odczynie pH zasadowym lub obojętnym. Natomiast większość dzwonków wysokich potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienistego, gleby umiarkowanie żyznej i średnio wilgotnej, przepuszczalnej, o odczynie pH zasadowym lub obojętnym.
Zastosowanie dzwonków w ogrodzie jest wszechstronne. Dzwonki niskie są idealne do zadarniania, świetnie prezentują się w ogrodach skalnych, w pojemnikach, na murkach lub na obrzeżach rabat. Natomiast dzwonki wysokie wspaniale wyglądają na rabatach bylinowych i są doskonałym wyborem na kwiat cięty, który będzie ozdobą domu. Warto więc dobrać odpowiednie odmiany dzwonków do swojego ogrodu, aby cieszyć się ich urokiem i kolorowymi kwiatami przez wiele sezonów.