Ceny ogrzewania w dzisiejszych czasach nie należą do najniższych. Większość właścicieli domów, po otrzymaniu rachunku za zużycie energii cieplnej w okresie zimowym łapie się za głowę. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego – duża kubatura budynku połączona ze stratami ciepła wynikającymi z wysokiej przewodności cieplnej ścian, to szybki przepis na duże koszty.
Część osób, mając dość obserwowania ogromnych kwot na pokwitowaniach decyduje się na podjęcie odpowiednich kroków. W poniższym artykule wskażemy dokładnie trzy metody, dzięki którym nasz dom stanie się dużo bardziej oszczędny i utrzyma ciepło zdecydowanie dłużej.
Zainstalowanie rekuperacji w budynku
Rekuperacja jest krótko mówiąc wentylacją mechaniczną, wyposażoną w system odzysku ciepła. Zazwyczaj uwzględnia się ją podczas projektowania nowoczesnych budynków, w których wysoki poziom szczelności mógłby prowadzić do pojawienia się wilgoci, a w rezultacie do powstania pleśni. Niewykluczone jest natomiast jej wykonanie w dziełach starszego budownictwa.
Sam system rekuperacji mocno różni się od standardowej wentylacji grawitacyjnej. Urządzenia zwane rekuperatorami mają na celu sprowadzenie do jednego miejsca dwóch gazów: powietrza nagrzanego z wnętrza oraz powietrza zimnego z zewnątrz. Czynniki te spotykają się w miejscu docelowym, a dokładniej w wymienniku ciepła. Jego celem jest bezkontaktowe przekazanie ciepła do powietrza zmierzającego w stronę nawiewu. Można więc powiedzieć, że przy zachowaniu nieustannej wentylacji temperatura w pomieszczeniach pozostaje niezmienna.
Ocieplanie ścian i poddasza pianką PUR
Ściany i dach budynku mieszkalnego nie są wbrew pozorom zbyt szczelne. To właśnie przez nie ciepło najczęściej ulatnia się z wnętrza pomieszczenia, co prowadzi do zwiększenia intensywności ogrzewania. Zdecydowanie zaleca się więc użycie jednego z kilku materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku. Piana PURIOS oferuje ocieplenie dachu i ścian pomieszczeń przy użyciu piany poliuretanowej.
Izolacja pianą PURIOS posiada szereg korzyści, do których z pewnością należy niski współczynnik przewodności cieplnej, bardzo szybki sposób aplikacji oraz trwałość i właściwości hydroizolacyjne. Termoizolacja pianą jest wykonywana metodą natryskową, przy użyciu specjalistycznego agregatu. Przebiega sprawnie i może być stosowana zarówno na powierzchnie pionowe, jak i poziome. Dlatego też korzysta się z niej w przypadku izolacji fundamentów, ścian, poddasza czy nawet podłóg.
Wymiana okien na bardziej szczelne
Szczelność okien jest kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za wysokie koszty ogrzewania. W starszych budynkach używano okien o niskim stopniu szczelności, a to przez wzgląd na obecność jedynie wentylacji grawitacyjnej. Jak wiadomo z pierwszego akapitu, wymiana powietrza jest niezwykle ważna i eliminuje wilgoć powstałą na skutek samego przebywania w domu kilku osób. Dlatego też, przy wymianie okien na bardziej szczelne zaleca się przebudowę systemu wentylacji bądź też zakup specjalnych nawiewów, odpowiedzialnych za regularną wymianę powietrza.