Malowanie natryskowe należy do jednej z najbardziej efektywnych możliwości pokrywania ścian farbą, tynkiem, czy innym materiałem. Za pomocą agregatu malarskiego, wybrana powierzchnia może zostać pokryta dokładnie, z ładną strukturą, czy możliwością całkowitego zakrycia np. starego koloru.
Agregaty malarskie można także wykorzystywać do malowania elewacji budynków, co za tym idzie, ręczne malowanie fasad staje się przeszłością. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat agregatów malarskich, wiele informacji znajdziesz w tym poradniku — przeczytaj!
Czym jest agregat malarski?
Urządzenia, o których mowa, służą do natryskowego pokrywania powierzchni farbami i innymi materiałami — np. tynkiem. Agregat malarski składa się z silnika oraz pompy, które znajdują się w jednej obudowie, bądź są umieszczone na jednej ramie. Całość połączona jest zazwyczaj specjalnym przewodem z dyszą, której zadaniem jest podawanie materiału natryskowego. Zbiornik np. na farbę znajduje się w okolicach pompy, a w modelach nieco mniejszych niż klasyczne, może być zintegrowany z pompą.
Różnice pomiędzy poszczególnymi agregatami zauważalne są najczęściej w stosunku do użytej pompy. Najczęściej wykorzystuje się jej dwa rodzaje i są nimi:
- pompy membranowe,
- pompy tłokowe.
Pompy membranowe montowane w agregatach należą do tańszych i łatwiejszych w ewentualnym serwisie. Uszkodzoną membranę można wymienić w prosty sposób bez użycia specjalistycznych narzędzi. Wadą urządzeń wyposażonych w takie pompy, jest stosunkowo niska wydajność.
Wada ta nie dotyczy agregatów wyposażonych w pompy tłokowe. Te, często dzięki cyfrowemu układowi sterowania zapewniają bardzo wysoką precyzję w nakładaniu wybranego materiału. Zainstalowany komputer steruje przepływem farby, jak i wielkością ciśnienia.
Okazuje się, że można wybrać odpowiednie pompy wobec środków, które zamierzany nałożyć na powierzchnię. Poszczególne pompy umożliwiają nakładanie materiałów strukturalnych dekoracyjnych, wewnętrznych, jak i elewacyjnych, w skład których wchodzą np.:
- struktury gliniaste,
- gliniaste powłoki wykończeniowe,
- gładzie do wykończeń zewnętrznych i wewnętrznych,
- gładzie akustyczne,
- kleje i podkłady,
- powłoki nawierzchniowe
i inne.
Agregaty malarskie i ich rodzaje
Istnieje kilka rodzajów danych urządzeń. Do jednych z najpopularniejszych należą agregaty hydrodynamiczne, które zazwyczaj wyposażone są w dwa rodzaje pomp, jak wyżej opisane.
Inne zyskujące na popularności to pneumatyczne agregaty malarskie. Urządzenia te charakteryzują się dość niską ceną i wysoką wydajnością. Są przystosowane do malowania, gruntowania, czy nawet impregnowania. Pneumatyczny agregat malarski wyposażony jest w zbiornik ciśnieniowy, do którego wlewa się materiał natryskowy. Dany zbiornik często wyposażony jest w podest na kołach, dzięki czemu można go przemieścić w prosty sposób. Konstrukcja, z racji pozbawienia zbędnej elektroniki jest niezawodna i odporna na uszkodzenia.
Wyróżnić można także materiały, które wykorzystać można do natrysku. Będą to m.in.:
- środki gruntujące,
- masy bitumiczne,
- farby dyspersyjne,
- farby emulsyjne,
- farby olejne,
- farby akrylowe,
- farby silikatowe,
- farby silikonowe,
- lakiery,
- bejce,
- szpachle akrylowe,
- szpachle gipsowe,
a także do nakładania różnego rodzaju farb ściennych, czy farb elewacyjnych, tynków cienkowarstwowych — malować można także farbami lateksowymi.
Agregaty do malowania natryskowego i nie tylko — zastosowanie
Agregaty malarskie przeznaczone do malowania wszystkimi rodzajami farb, używane są najczęściej przez ekipy budowlane. Dzięki takim urządzeniom wiele prac staje się znacznie wydajniejszymi. Jak już wiadomo, za pomocą agregatu i odpowiedniego materiału natryskowego, pokrywać można wiele powierzchni, jak chociażby ściany elewacyjne.
Urządzenia mogą być z powodzeniem wykorzystywane do szpachlowania. Ponadto wykorzystywać je można w rolnictwie — służyć mogą do bielenia ścian w pomieszczeniach gospodarczych, czy do malowania drzewek.
Agregat do malowania ścian — na czym polega malowanie natryskowe
Malowaniem natryskowym nazywamy pokrywanie konkretnej powierzchni, bardzo drobnymi cząsteczkami wybranego materiału. Odpowiednie rozbicie np. nakładanej farby nazywa się dyspersją i powstaje poprzez zastosowanie rozmaitych dysz przeznaczonych do malowania natryskowego. Jak wygląda i ile kosztuje malowanie elewacji, czy innych powierzchni — sprawdzić można w sieci.
Dobór odpowiedniej dyszy do malowania
Zastanawiając się nad wyborem dyszy do malowania, należy przede wszystkim uwzględnić rodzaj wybranej farby, czy innego materiału, którym pokrywać będziemy powierzchnię. Rozmiar dyszy, często określany jest trzema cyframi. Pierwsza cyfra oznacza kąt natrysku. Stosuje się cyfry od 1 do 9 i każda odpowiada konkretnemu kątowi natrysku wyrażonemu w stopniach. Dlatego 5 – 50 stopni, 7 – 70 stopni itp. Istotne jest to, że im kąt natrysku będzie wyższy, tym strumień farby, czyli wielkość pasa natrysku — będzie szersza.
Przyjmuje się, że odpowiedni rozmiar dyszy jest istotny przy malowaniu określonych powierzchni. Np. podczas malowania ścian, czy innych płaskich powierzchni poleca się stosować rozmiar dyszy 5-6. Wtedy szerokość pasma nakładanej farby będzie wynosiła około 30 centymetrów i będzie ono optymalne.
W przypadku malowania dużych powierzchni warto zastosować większy rozmiar dyszy, a w przypadku malowanej powierzchni o małym rozmiarze, czy trudno dostępnych miejsc — analogicznie wielkość dyszy o mniejszym kącie natrysku.
Na uwadze należy mieć, że w skład rozmiaru dyszy nie wchodzi jedynie kąt natrysku. Dwie pozostały cyfry, oznaczają rozmiar dyszy w tysięcznych cala. Czyli przykładowo, kiedy dysza zostanie oznaczona cyfrą 550 – kąt natrysku będzie wynosił 50 stopni, a rozmiar w tysięcznych cala 0,050.
Dla pogłębienia swojej wiedzy na temat odpowiedniego stosowania dysz przy malowaniu ścian, czy stosowaniu tynków cienkowarstwowych i nie tylko, zaznajomić się można z poniższym podziałem odnośnie wykorzystania konkretnego rozmiaru dyszy wobec materiałów natryskowych.
- 0,009 – 0,013 – dla farb poliuretanowych, poliwinylowych, chlorokauczukowych,
- 0,011 – 0,015 – dla farb olejnych,
- 0,015 – 0,017 – dla farb akrylowych,
- 0,013 – 0,021 – dla farb lateksowych,
- 0,025 – dla farb epoksydowych,
- 0,035 – dla szpachli i gładzi.
Zastosowanie niewłaściwych dysz przełoży się na wydajność pompy. Przykładowo, zbyt mała dysza wykorzystana do szpachli, sprawi, że odpowiednie ciśnienie robocze nie zostanie wytworzone przez pompę, a co za tym idzie, materiał zostanie rozprowadzony nierównomiernie. Odpowiednie czyszczenie dysz również jest niezwykle istotne, bo pomaga zachować narzędzie w dobrym stanie na długi czas i nie wpływa negatywnie, chociażby na ciśnienie robocze.
Skąd pozyskać agregat malarski?
Aktualnie na agregat malarski pozwolić sobie mogą nie tylko firmy budowlane, ale i osoby prywatne, którym taki sprzęt jest wymagany. Agregat tynkarski bez trudu można wypożyczyć. Jest do dobra opcja dla tych, którzy wykonują np. sporadyczne zlecenia z użyciem danego sprzętu.
W przypadku dużej ilości zleceń lub ciągłej potrzeby dostępu do urządzenia — poleca się jego zakup. Agregat malarski np. agregaty do elewacji bez trudu znaleźć można w wielu sklepach. Należy jednak wiedzieć, czym kierować się przed zakupem i są to m.in.
- Certyfikaty, które urządzenie powinno posiadać — kupując agregat tynkarski, upewnijmy się, że posiada on przede wszystkim certyfikat CE, który zgodny jest z dyrektywą ciśnieniową i maszynową.
- Sprawdź, jak z dostępnością części zamiennych do danego agregatu.
- Sprawdź, sposób działania ewentualnej gwarancji.
- Zwróć uwagę na moc silnika, jak też ogólną konstrukcję sprzętu.
Ponadto najlepiej stawiać na sprawdzony sprzęt z odpowiednią renomą.
Podsumowanie
W przypadku agregatu malarskiego sprawa jest bardzo prosta — urządzenia te są niezastąpione przy pracach związanych z malowaniem, chociażby ścian elewacyjnych. Ciężko sobie wyobrazić, aby firmy budowlane nie mogły aktualnie korzystać z tych sprzętów.
Warto wiedzieć, jakie są rodzaje agregatów i które nadają się np. do własnych potrzeb. Ponadto, przed zakupem dobrze jest zwrócić uwagę na kwestie np. takie jak moc silnika i inne, jak wymienione w tekście.