Wielkimi krokami zbliża się remont łazienki, a Ty wciąż zastanawiasz się, jak go zaplanować oraz jakich kosztów możesz się spodziewać? Bez obaw, dobry plan działania pozwoli Ci szybko i sprawnie przejść przez cały proces. Sprawdź, od czego zacząć remont łazienki, jak zaplanować harmonogram prac i dowiedz się, jakich elektronarzędzi potrzebujesz.
Od czego zacząć remont łazienki?
Przed rozpoczęciem prac remontowych, należy przede wszystkim określić zakres prac oraz oczekiwania, które ma spełniać to pomieszczenie. Nieco inaczej będzie wyglądał przecież remont małej łazienki potrzebującej tylko odświeżenia, a inaczej generalna zmiana wnętrza. Istotne jest również to, ilu domowników będzie korzystać z łazienki oraz czy jest to jedyne pomieszczenie sanitarne w mieszkaniu lub budynku. Pod uwagę należy wziąć też specjalne potrzeby i indywidualne preferencje użytkowników.
Planowanie remontu łazienki – co wziąć pod uwagę?
Dokładne określenie potrzeb i oczekiwań znacznie ułatwia remonty łazienek. Zanim przystąpisz do działania, odpowiedz sobie na kilka pytań:
- co przeszkadza Ci w obecnej łazience,
- jakie sanitariaty sprawdzą się najlepiej (np. wanna czy prysznic),
- jak chcesz rozmieścić wyposażenie,
- ile przestrzeni do przechowywania potrzebujesz,
- czy pomieszczenie ma jakieś wady lub zalety,
- jaką estetykę preferujesz,
- czy planujesz kompleksowy remont łazienki, czy szybką metamorfozę.
Dzięki takiej analizie w prosty sposób ustalisz, jak ostatecznie ma wyglądać pomieszczenie. Oszacujesz też zakres prac oraz określisz czy jesteś w stanie przeprowadzić samodzielny remont łazienki, czy jednak potrzebujesz ekipy fachowców.
Ile trwa remont łazienki?
Czas trwania remontu łazienki w dużej mierze zależy od zakresu prac oraz powierzchni pomieszczenia. Remont małej łazienki w bloku bez skuwania płytek możesz przeprowadzić nawet w ciągu kilku dni. Wystarczy tylko dobry pomysł, trochę chęci i zapału. Ciekawą opcją w takim przypadku jest pomalowanie płytek specjalną farbą dedykowaną tego typu wnętrzom. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko czas, ale i pieniądze. Świetnym rozwiązaniem będzie też wykorzystanie gotowych mebli, które wystarczy skręcić oraz zamontować w odpowiednim miejscu.
Kompleksowy remont łazienki obejmujący kucie w ścianach, wymianę armatury łazienkowej oraz instalacji elektrycznej zazwyczaj trwa około 2-3 tygodni.
Remont łazienki – koszty, które musisz wziąć pod uwagę
Podczas planowania budżetu na kapitalny remont łazienki lub jej niewielkie odnowienie, należy wziąć pod uwagę: koszt materiałów budowlanych oraz robocizny. Niełatwo w tym przypadku określić dokładny kosztorys, ponieważ jest on uzależniony od zakresu działań i wybranych rozwiązań. Można jednak przyjąć, że szybki remont łazienki to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. W przypadku dużych zmian, musisz liczyć się z tym, że koszt ten może znacząco wzrosnąć. Zwłaszcza wtedy, gdy będziesz potrzebować profesjonalnej ekipy – glazurnika, hydraulika czy architekta wnętrz.
Poza tym, możesz ponieść dodatkowe wydatki związane z wywozem odpadów, transportem materiałów czy sprawdzeniem instalacji elektrycznych i kanalizacyjnych. Niezbędne będą też akcesoria, takie jak oświetlenie, meble łazienkowe oraz dekoracje.
Ile kosztuje remont łazienki – robocizna
Jednym z najbardziej znaczących kosztów remontu łazienki jest oczywiście wynajęcie ekipy remontowej. Trzeba pamiętać, że cenniki robocizny znacząco różnią się w różnych miejscach Polski. Im większe miasto, tym więcej będzie trzeba zapłacić fachowcom. Dużo zależy także od tego, jakie prace chcesz zlecić – skucie starych płytek może kosztować 40-70 zł/m2, a układanie glazury i fugowanie łazienki nawet 200 zł/m2.
Przed wybraniem wykonawcy porównaj kilka ofert, ale nie kieruj się wyłącznie kosztem usługi. Postaw na fachowców, którzy mają doświadczenie w remontach łazienek. Pomocne mogą być też rekomendacje znajomych, zanim zdecydujesz się na konkretną ekipę, zasięgnij opinii innych.
Samodzielny remont łazienki czy ekipa remontowa?
Prace związane z remontem łazienki wiążą się najczęściej z poniesieniem sporych wydatków. Profesjonalny wykonawca szybko i sprawnie zrealizuje zlecenie, ale za jego usługi będzie trzeba niemało zapłacić. Jeśli chcesz zmniejszyć budżet, możesz zdecydować się na samodzielny remont łazienki. Owszem, w przypadku gdy nie masz dużego doświadczenia, zajmie to nieco więcej czasu, ale zaoszczędzone pieniądze przeznaczysz na materiały i wyposażenie. Taki remont łazienki niskim kosztem robocizny na pewno nie obciąży znacząco Twojego portfela.
Często stosowanym rozwiązaniem jest również to, aby ekipie zlecić tylko część prac remontowych. Zastanów się, w czym potrzebujesz pomocy, a co jesteś w stanie zrobić o własnych siłach. Fachowiec może zająć się układaniem glazury i terakoty, a Ty zajmiesz się fugowaniem łazienki czy malowaniem ścian.
Wiele cennych wskazówek znajdziesz w poradniku RYOBI: Samodzielny remont łazienki – sprzęt, zakres prac i koszty
Dobierz niezbędny sprzęt do remontu łazienki
W przypadku, gdy zamierzasz przystąpić do samodzielnego remontu łazienki, zaopatrz się w narzędzia, które ułatwią Ci zadanie. Wybierając sprzęt, weź pod uwagę jego jakość i użyteczność oraz stopień zaawansowania prac. Na liście niezbędnych akcesoriów powinna znaleźć się młotowiertarka , która ułatwi usuwanie starych płytek, wiercenie w ścianie czy mocowanie oświetlenia.
Starego kleju od glazury z łatwością pozbędziesz się przy pomocy szlifierki, a płytki dotniesz specjalną piłą dedykowaną ceramice. Pomocnym elektronarzędziem w tego typu pracach będzie też wkrętarka akumulatorowa – wykorzystasz ją do skręcania mebli i montowania akcesoriów.
Elektronarzędzia akumulatorowe – postaw na komfort i wygodę
Najwygodniejsze będą narzędzia akumulatorowe, które nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Korzystanie z nich jest wyjątkowo wygodne i komfortowe, ponieważ pozwalają na pełną swobodę ruchów. Możesz używać ich w dowolnym miejscu i nie musisz martwić się o dostępność zasilania ani siłować z kablami. Zaletą sprzętu RYOBI® jest również to, że wszystkie narzędzia mogą być zasilane jednym typem akumulatora. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że podepniesz niewłaściwą baterię. Z ich pomocą nawet kompleksowy remont łazienki będzie znacznie szybszy i przyjemniejszy.
Jak dbać o narzędzia akumulatorowe, aby były sprawne jak najdłużej?
Bez względu na to czy jesteś początkującym majsterkowiczem, czy profesjonalistą, musisz odpowiednio dbać o zestaw narzędzi akumulatorowych. Stosowanie się do kilku prostych zasad przedłuży żywotność urządzenia, a także sprawi, że praca zawsze będzie przyjemna i komfortowa. Przede wszystkim dbaj o regularne ładowanie urządzenia oraz kontrolowanie jego stanu. Pamiętaj jednak, aby nie doprowadzać do całkowitego rozładowania akumulatora i pozostawiania go w takim stanie. Ważne też, żeby właściwie przechowywać sprzęt – unikaj nasłonecznionych lub nadmiernie przegrzanych miejsc.
Remont łazienki – krok po kroku
Wiele osób długo zwleka z remontem łazienki w obawie o wysokie koszty, przeciągające się prace czy chaos związany z całym procesem. Nawet remont małej łazienki w bloku może okazać się, bowiem nie lada wyzwaniem. Zanim podejmiesz się prac remontowych lub zlecisz to zadanie ekipie, weź pod uwagę kilka ważnych kwestii:
- przygotuj dokładną wizję remontu łazienki,
- zadbaj o formalności – być może potrzebujesz pozwolenia na wykonanie niektórych prac,
- zamów odpowiedni kontener na gruz i odpady,
- zaopatrz się w niezbędne narzędzia, materiały oraz elementy wyposażenia przed rozpoczęciem remontu łazienki,
- sprawdź stan instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej,
- usuń niepotrzebne elementy, a następnie zabezpiecz pomieszczenie.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu unikniesz popełnienia błędów, opóźnień oraz długotrwałego zamieszania w domu. Warto poświęcić nieco więcej czasu na zaplanowanie remontu łazienki, aby móc cieszyć się pięknym wnętrzem bez rozczarowań.