Rosnące ceny energii oraz utrudniony dostęp do paliw kopalnych sprawiają, że coraz chętniej przerzucamy się na czystą energię pochodzącą np. z fotowoltaiki. Obecnie obserwujemy nie tylko montowanie instalacji na domach, ale również coraz częściej pojawiające się pola fotowoltaiczne. Fotowoltaika na polu staje się więc atrakcyjną propozycją dla rolników, którzy mogą zdecydować się na dzierżawę swoich gruntów w zamian za całkiem dobre stawki. Czy jednak wszystkie grunty nadają się pod fotowoltaikę? Ile realnie możemy zarobić? Pora odpowiedzieć na te pytania.
Fotowoltaika na polu – czy wszystkie działki się nadają?
Obecnie wielu rolników otrzymuje propozycje telefoniczne i mailowe od firm zajmujących się tworzeniem pól i farm fotowoltaicznych. Firmy te proponują dzierżawę gruntów należących do rolników. Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę wydaje się być bardzo atrakcyjną propozycją, ponieważ czynsz za ziemię wydzierżawioną pod ten cel może być naprawdę wysoki. Nic więc dziwnego, że spora część rolników zgadza się od razu, inni zaś sami proponują swoją ziemię inwestorom. Warto mieć jednak świadomość, że grunty pod fotowoltaikę powinny spełnić szereg kryteriów. Sprawdźmy więc, czym powinna charakteryzować się ziemia pod fotowoltaikę.
Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które pozwala na produkcję energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych. Może być ona stosowana na różnych rodzajach działek, jednak nie wszystkie działki nadają się do instalacji fotowoltaicznej.
Przede wszystkim, panel słoneczny musi być umieszczony w miejscu, gdzie będzie otrzymywał jak najwięcej światła słonecznego. Dlatego ważne jest, aby działka była odpowiednio nasłoneczniona i nie zacieniona przez inne budynki lub drzewa.
Innym ważnym czynnikiem jest kąt nachylenia działki. Optymalny kąt nachylenia paneli słonecznych wynosi od 30 do 40 stopni w stosunku do poziomu. Jeśli działka jest bardzo płaska lub bardzo stroma, może to utrudniać instalację paneli słonecznych. Bardzo ważnym aspektem jest również bliskość sieci energetycznej średniego lub wysokiego napięcia, która będzie w stanie odbierać wytworzoną przez panele energię elektryczną. Co więcej, kładzie się nacisk na to, by farmy fotowoltaiczne budowane były na ziemiach o niskiej jakości rolnej. Większość firm, które proponują rolnikom dzierżawę gruntu pod fotowoltaikę zainteresowania jest ziemią klasy IV, V lub VI o powierzchni minimum jednego hektara. Jak więc widzisz, nie każdy posiadacz gruntu może skorzystać z możliwości jakie daje dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę.
Działalność produkcyjna
Kolejną niezwykle ważną kwestią związaną z dzierżawą gruntu pod panele fotowoltaiczne jest zmiana profilu działalności rolnika na danym gruncie. Jak wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi budowa elektrowni fotowoltaicznej, która posiada moc elektryczną powyżej 50 kW nie jest inwestycją rolniczą lecz przemysłową, produkcyjną. Co za tym idzie niezbędne jest wyłączenie gruntu rolnego z produkcji. Trzeba otrzymać na to zgodę starosty, który wyłączy daną działkę z użytku rolnego i naliczy związane z tym opłaty.
Ceny dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę
Wiele osób decyduje się na fotowoltaikę na polu ze względu na to, że pola te wykonuje się na ziemiach słabej jakości, które i tak nie są w stanie zapewnić satysfakcjonujących plonów. Często są to różnego rodzaju nieużytki czy łąki. Perspektywa wydzierżawienia ich za dość dobre pieniądze wydaje się być kusząca. Jaka jednak jest cena dzierżawy gruntu pod fotowoltaikę? Wszystko zależy oczywiście od wielkości działki, jej położenia oraz indywidualnych ustaleń z firmą fotowoltaiczną, niemniej ceny wahają się w przedziale od 11 do nawet 16 tysięcy złotych rocznie za hektar pola pod fotowoltaikę. Jest to więc naprawdę atrakcyjna stawka dla wielu osób. Warto jednak mieć świadomość, że firmy poszukujące ziemi pod fotowoltaikę zainteresowane są zawieraniem umów długoterminowych, których czas może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z umową dzierżawy a w szczególności z zapisami mówiącymi o tym, że dzierżawca może wykorzystywać grunt tylko w celu budowy oraz eksploatacji pola fotowoltaicznego.
Pola fotowoltaiczne
Pola fotowoltaiczne to zestawy paneli fotowoltaicznych, które są wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej za pomocą energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne montowane są na dość dużej powierzchni (większość firm wymaga dzierżawy minimum hektara ziemi pod fotowoltaikę). Energia produkowana przez pola fotowoltaiczne jest czysta i ekologiczna, a jej produkcja nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Pola fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym sposobem produkcji energii. Warunki pogodowe w Polsce są korzystne dla produkcji energii z paneli słonecznych. W naszym kraju mamy dość dużo słonecznych dni w roku, co pozwala na efektywną pracę instalacji fotowoltaicznych.
W praktyce pola fotowoltaiczne zakładane są obecnie przez wykwalifikowane firmy, które poszukują atrakcyjnych dla siebie gruntów pod dzierżawę. To firma zajmuje się instalacją oraz jej przyłączeniem do sieci energetycznej. Bierze na siebie również obowiązek demontażu paneli oraz rekultywacji ziemi po zakończeniu okresu dzierżawy. Warto mieć jednak świadomość, że dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną zawierana jest na długi okres czasu mogący wynosić nawet kilkadziesiąt lat.